Sari la conținut
Forum Roportal
Stefan Liviu STANCIU

Literatură S.F.

Postări Recomandate

sincer sunt indignat. De cand scrie Anne Rice SF? Cronicile vampirilor sau vrajitoarelor (ce o ma fi acolo) sunt clasificate drept SF asa cum Philip K Dick scrie romane de dragoste ..............in fine

 

 

Gresesti cand spui ca Anne Rice nu scrie SF....Ai citit vreo carte de a ei???Eu una da.Prin intermediul cartilor ei am luat contact cu romanele SF.Si chiar sun foarte multumita de cea ce am citit...si nu voi inceta niciodata sa o citesc Pe Anne Rice imi place foarte mult stilul ei.

Editat de mirela666

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sincer sunt indignat. De cand scrie Anne Rice SF? Cronicile vampirilor sau vrajitoarelor (ce o ma fi acolo) sunt clasificate drept SF asa cum Philip K Dick scrie romane de dragoste ..............in fine

 

 

 

consider ca singura carte cu adevarat buna din universul Fundatiei , si care merita citita ar fi Marginea fundatiei . Isaac Asimov are un limbaj simplu cartile lui trebuiesc citite si.... doar atat , nu ai ocazia de a interpreta chestii parca abunda in monotonie.

 

incearca-l pe Roger Zelasny- Domn al luminii

mult preacunoscuta saga a Dunei de Herbert

Philip k Dick - Ubik , Philip Jose Farmer Fluviul vietii si deasemenea Scott Card cu saga lui Ender

 

Scuze defapt Jose Philip Farmer intreaga LUmea Fluviului Fluviul vietii e doar primul volum

 

Daca ai citi macar una din cartile lui Anne Rice, ai vedea cat de frumos poate sa scrie aceasta femeie... eu am ramas placut impresionata de cartile ei ! SI.. daca nu se incadreaza la SF , atunci unde s-ar incadra??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunteti mai mult spre partea S.F.-militar va recomand Joe Haldeman : Pacea eterna

Razboiul etern

Robert A. Heinlein : Infanteria stelara

 

daca vreti sa cititi ceva hard incercati-l pe Greg Egan : Carantina sau tot ce gasiti de A.N. van Vogt

in zona "carticele de o zi" ar fi Serge Brusollo : Febra , Moarte cu melon , Haita

 

 

Editura Nemira lanseaza luna aceasta al patrulea volum (si ultimul in sfarsit ) din Lumea fluviului sub numele de Labirintul magic

 

 

 

Anne Rice scrie melodrame gotice

si am citit si eu Lashar si Povestea hotului de trupuri

 

 

S.F.- science fiction de cand Povestea hotului de trupuri e science?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anne Rice s-ar incadra cu succes intr-un sub-gen al fantasy-ului care se numeste dark fantasy, acest gen preia atmosfera cartilor horror . Personajele sunt astfel vampiri ,varcolaci, fantome , vrajitoare etc. . insa editurile care i-au tiparit cartile le clasifica drept melodrame gotice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..cititzi incredibilele cartzi ale lui Joseph Delaney din seria Cronicile Wardstone adica : ucenicul vraciului, blestemul vraciului, secretul vraciului shi batalia vraciului!!!!! nu le pierdetzi, dupa ce incepetzi sa la cititzi nu le mai putetzi lasa din mana va asigur! :jester:

Editat de Shadow and Light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma recomand: citesc SF din 1955, de la varsta de 10 ani, cand aparea saptamanal CPSF( Colectia de Povestiri Stiintifico-Fantastice) sub forma de brosura si costa 1 leu vechi ( cam cat 1 RON actual)!

Au aparut 474 de numere, s-a stins, iar dupa revolutie a ami mers pana la nr. 512, cedand locul Editurii Nemira!

Pentru Isaac Asimov va spun ca ciclul Fundatiei a continuat astfel:

A doua trilogie a Fundatiei aparuta la Teora in 2002:

Gregory Benford=Teama Fundatiei;

Greg Bear=Fundatie si Haos;

David Brin=triumful Fundatiei.

Pentru amatori dau un link spre carti SF in format electronic:

http://80.69.83.61/digibook/index.php?dir

user name=digibook; password=cartionline

Si tot pentru voi inca un link;

http://www.12gbfree.com/

Va inscrieti, va logati si accesati si filmele si toate sezoanele serialului Star Trek ( The Next Generation).

Succes!

Editat de BigDefender

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Is faine (am citit si eu vreo 2 de Asimov, cand eram prin a cincea) dar nu sunt eu cu d'astea, cu pamanteni, OZN, etc. Dar daca va atrage futurismul...sunt bunicele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×