Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Care este adevaratul prieten?

Postări Recomandate

,,,

ce inseamna sa ai prieteni adevarati?

cand se sfarseste o prietenie ?....de ce?...

........................

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
,,,

ce inseamna sa ai prieteni adevarati?

cand se sfarseste o prietenie ?....de ce?...

........................

 

iti dai seama care sunt adevaratii prieteni abia cand dai de necazuri...sunt aceia care nu te parasesc cand ai probleme, ci iti sunt alaturi si increarca sa te ajute macar cu o vorba buna :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iti dai seama care sunt adevaratii prieteni abia cand dai de necazuri...sunt aceia care nu te parasesc cand ai probleme, ci iti sunt alaturi si increarca sa te ajute macar cu o vorba buna :blink:

adevarat ce spui tu...dar numai atunci?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
,,,

ce inseamna sa ai prieteni adevarati?

cand se sfarseste o prietenie ?....de ce?...

........................

din pacate prietenia se sfirseste atunci cind nu mai are loc schimbul de informatie intre persoane, atunci cind nu mai exista respect si atunci intervin " procedurile". Daca cineva nu-si respecta prietenul si este si genul de "rechin" sigur ii va da multa otrava sufleteasca viitorului fost prieten. Cred ca sint foarte putine prieteniile care rezista la incercarea conflictului de interese. Cel mai mult conteaza ce anume sta la baza prieteniei. Poate fi vorba de o prietenie inceputa initial din interes si astfel de relatii cad cind de exemplu pierzi functia, banii, anumite facilitati, si trebuie sa mai fac si remarca ca societatea de azi a ajuns in situatia ca defavorizeaza relatiile de prietenia lasind un cistig de teren relatiilor reci de amicitie. Si pe tema asta am putea muuult toci degetele de tastatura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si pe tema asta am putea muuult toci degetele de tastatura.

tocmai din cauza asta am deschis un astfel de topic ..pentru ca este mult de tocit la tastatura....

...este interesant teatrul care se joaca in anumite situatii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O prietenie nu se verifica numai prin libertatea pe care i-o acorzi celuilalt.

A ajuta pe un prieten la nevoie, a-l incalzi cu mangaierile tale, a-l inconjura cu “sinceritatile” tale nu inseamna nimic.

Altele sunt adevaratele probe ale prieteniei: a nu-i incalca libertatea, a nu-l judeca din punctul tau de vedere (care poate fi real si justificabil, dar poate nu corespunde experientei destinului celuilalt), a nu-l pretui prin ceea ce iti convine sau te amuza pe tine, ci pentru ceea ce este, pentru el insusi, prin ceea ce trebuie el sa realizeze ca sa ajunga un om.

 

Intr-o prietenie nu conteaza numai ceea ce ia celalalt.

Fiecare luam mai putin decat ar trebui.

Acesta este marele nostru pacat: ca nu ne e sete de mai mult, ca ne multumim cu sferturi; de aceea avem fiecare dintre noi atata spaima de ridicol.

Nu numai ca nu dam cat ar trebui, dar luam cu mult mai putin decat ni se ofera.

Editat de angeldust...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am auzit odata :

 

'A fi prietenul cuiva, inseamna a nu face tot timpul ce vrei si ce iti place, daca acest lucru il raneste pe celalalt.'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...dupa ce a citit..ma intreaba...''eu sunt, nu? de mine ai scris...asa-i?''..hehe..ce-am tachinat-o :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul ar trebui sa inceapa cu noi: suntem noi capabili sa fim prieteni adevarati?

Ce-nseamna pentru noi sa fim "un prieten adevarat"?

 

Conteaza ceea ce dam, nu ceea ce asteptam sa primim.

Intotdeauna vorbim despre ceilalti si niciodata despre noi.

De ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×