Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

a fi sau a nu fi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Totul depinde de situatia in care te afli.Eu nu pot spune cate chiuretaje am facut pentru ca nu am suportat anticonceptionalele si metoda pe care mi-am ales-o nu e perfecta intotdeauna.Nu pot sa dau sfaturi intr-un asemenea caz decat in situatia in care acea persoana imi este cunoscuta si stiu mai multe despre ea.E un subiect foarte delicat care se lasa cu reprosuri multe dupa sub o forma sau alta.Oricum obligatoriu e ca in final hotararea sa fie a femeii in cauza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, AnMar, sunt de acord,

in asemenea cazuri poate exista doar un sfat pe care pot sa-la dai, iar alegerea o face fiecare femeie.

Mai are rost sa discutam acest subiect?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai are rost sa discutam acest subiect?

[snapbacca]41968[/snapbacca]

 

Are rost! Pentru cele care nu au trecut prin asa ceva, pentru cele care nu stiu ce inseamna. Mie mi sa-a intamplat o singura data, acum cateva saptamani, hotararea nu mi-a apartinut in totalitate... pentru ca exista un risc mare sa ma aleg cu probleme grave de sanatate... medicii mi-au recomandat ca e mai bine sa renunt la copil. A fost (si este) cumplit fizic si psihic. In secunda in care sa-a terminat, mi-am promis ca orice riscuri ar implica... a doua oara nu mai fac asa ceva.

 

POate ca sunt lucruri pe care le-au mai spus si altii in reviste, pe site-uri, in discutii... dar nimeni nu le-a spus suficient atata vreme cat exista, inca, femei care recurg la aceasta metoda.

 

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Frica ca nu voi mai putea avea copii (Doamne fereste!) ma urmareste mereu.

 

Nu sunt o fire posaca sau trista , dimpotriva sunt foarte optimista vesela insa uneori sunt momente ca imi vine sa innebunesc sau in cele mai fericite clipe deodata imi apar aceste amintiri care imi otravesc totul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Nu pot sa inteleg" de ce in zilele noastre cand exista atat de multe si de diversificate metode de contraceptie avand o mediatizare uneori dusa pana la extrem, inca mai exista femei care ajung sa recurga la chiuretaj pentru a scapa de o sarcina nedorita. Fac exceptie de cazurile cu risc de sarcina care ar putea periclita viata mamei.

Cu scuzele de rigoare si cu riscul asumat de a jigni unele persoane, parerea mea este ca indiferenta si nivelul scazut a unora dintre noi, femeile, de a percepe riscurile pe care le implica un avort sunt colosale.

 

Ma indoiesc ca prietena ta ar putea fi ajutata aici pe forum. Probabil doar cu o vorba buna, de incurajare. Eu personal nu as sfatui-o sa recurga la chiuretaj insa orice am spune noi aici decizia finala ii apartine.

Ii transmit toate cele bune prietenei tale si fie ca gandul bun sa o lumineze.

 

spider.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca am primit mesajele voastre. Suntem deja cateva persoane interesate de acest subiect. Mi se pare ca spider a inteles ca am deschis subiectul vizand o anumita prietena, dar nu este asa. Am adaugat partea cu prietena pentru ca, eventual, si un baiat sa participe la discutii, sa nu se simta nimeni exclus.

Tot spider vorbeste despre indiferenta si nivelul scazut de perceptie al unora dintre noi, dar eu as adauga aici si lipsa de informare, ca si reticenta de a deschide astfel de discutii inainte de a fi prea tarziu.

Am deschis discutia aici, pe forum, pentru ca ma tot gandesc ca sunt multe sarcini nedorite, in timp ce eu nu pot avea copii. Noi ne dorim sa avem copii, dar am aflat de curand ca ne straduim cam degeaba.

 

pentru Roberta

Pot sa dau exemplul unei foste colege de liceu care a fost fortata de familie (sot, parinti) si de medici sa renune la prima ei sarcina, pentru ca avusese o operatie dificila la ochi, si risca sa-si piarda vederea. Despre a doua sarcina nu a mai spus nimanui, nici sotului, decat dupa trei luni. Cand a anuntat sarcina, a facut-o cu hotararea de a o pastra orice ar fi. Si toti sa-au bucurat apoi. Sotul, pentru ca era primul lor copil, si baiat. Dar si parintii ei, pentru ca era primul lor nepot. Au fost sanatosi amandoi, si ea, si copilul. Este adevarat ca mai trecuse o vreme de la prima sarcina si astfel sa-au redus pericolele pentru starea de sanatate a mamei.

 

AnMar spune ca nu a gasit o metoda contraceptiva sigura. Poate aflam aici. Eu stiu o metoda despre care se spune ca este sigura (singura acceptata in Biserica Catolica).

 

pentru tristania

Cele doua experiente dificile prin care ai trecut pot sa iti marcheze viata definitiv daca nu vorbesti despre ele. O poti face vorbind cu cea mai buna prietena, sau cu un psiholog, sau aici, pe forum, unde poate fi mai comod (nu vor conta atat mesajele pe care le vei primi, cat faptul ca exteriorizezi prin cuvinte ceea ce simti).

De aceea are rost sa discutam pe acest subiect. Pentru ca sa scapi de gandul ca poate nu vei mai avea copii, pentru ca sa iti fie mai usor cu amintirile acelea, aminitiri cu care trebuie sa traiesti o viata intreaga.

 

Cand amintirile revin dureros, gandeste-te ca gestul tau a fost tot ce puteai face la momentul respectiv, dar ca poti fi mai atenta cu hotararile pe care le ai de luat in viitor. Amintirile merita luate in seama in masura in care construiesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, scuze. Din mesajul tau eu am inteles ca era vorba despre o prietena a ta. :"> Bineinteles ca lipsa de informare poarta o parte din vina si aceasta lipsa de informare duce la incultura in ceea ce priveste situatia in sine. Nu ma refeream la incultura ca prostie generalizata.

 

Nu cred ca ai cum sa ajuti pe cineva aflata in aceasta situatie mai mult decat sustinandu-i moralul si incercand sa o ajuti sa mearga mai departe in decizia pe care a luat-o. Dat fiind consecintele morale si uneori de sanatate ale unei intreruperi de sarcina cred ca ar fi mai bine ca decizia finala sa apartina in totalitate persoanei direct implicata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spider, ajutorul pe care il putem da cuiva intr-o situatie in care este (sau nu) implicat un copil consta in a-i da posibilittatea sa vorbeasca despre.

 

Eu am nevoie sa vorbesc despre faptul ca nu pot avea copii. In plus, ma gandesc ca, vorbind despre aceasta cu cineva care nu stie daca sa pastreze sau nu un copil, persoanei respectve ii va fi mai usor sa-la pastreze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×