Sari la conținut
Forum Roportal
incotechkid

Un posibil caz de mitomanie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Apelez la acest forum pentru ca aflu in disperare de cauza si am observat ca aici se dau raspunsuri bine formate si la obiect.

 

Problema mea este urmatoarea:

Am 23 ani si prietena mea 22. Suntem impreuna de un an jumatate si ne intelegem excelent. Eu am si eu boala mea. Aceea de a sti tot, de a nu fi lucru pe care sa nu-l aflu si sa nu-l cunosc. Pentru ca o deranja acest lucru, am hotarat sa imi controlez impulsurile si sa am pur si simplu incredere in ea. Pana saptamana trecuta cand am aflat ca mi-a ascuns un lucru nu tocmai minor. Am reactionat relativ urat, dar in virtutea relatiei, am zis ca uitam si ne vedem de viata in continuare. Ros fiin de temeri, am apelat la preitena ei cea mai buna si la mai multi cunoscuti si am avut mai multe discutii cu ei, din care au reiesit alte si alte minciuni, atat catre mini cat si catre ei.

Problema e ca minciunile variaza de la chestii minore la unele urate si nu au legatura intre ele, ca si cum ar acoperi o anumita problema, ci cam se ragasesc in toate domeniile. Plecand de la scoala, viata parintilor ei, si pana la viata noastra intima. Acum ma aflu in nefericita ipostaza de a nu mai stiu ce sa cred in tot ce vorbeste ea. Multe lucruri sunt doar inflorite, unele modificate si altele complet inventate.

Unele din cele mai grave se refera la niste presupuse incercari de abuz sexual facute de catre fostul ei patron si de catre un profesor universitar, din cauza carora a trebuit sa plece de la acel loc de munca respectiv sa-si schimbe licenta. Aceste povesti au fost spuse catre toti cunoscutii cu mici diferente, dar cautand un pic de dovezi, am ajuns la concluzia ca nu sunt adevarate. Tot ce pot sa zic e ca isi pregateste minciunile cu meticulozitate fara sa lase urme neacoperite avand explicatii pentru tot. Doar saptamana trecuta a fost neatenta si eu am prins-o.

Acum ma aflu intr-o situatie delicata, tinand foarte mult la ea, si dorind o continuare a relatiei, dar nu in felul asta.

Va cer voua ajutorul, pentru ca as dori sa inteleg mai bine aceasta afectiune, si sa gasesc eventuale solutii pentru remedierea situatiei.

 

Din pacate de maine dimineata o sa fiu plecat pana luni si fara acces la internet, dar de atunci va sunt disponibil la orice fel de intrebari si nelamuriri.

Va multumesc mult pentru ajutorul acordat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai gandit vreodata ca minte pentru a se simti mai in siguranta?! Confortul afectiv obtinut cand cineva minte fara beneficii de vreun fel, suplineste lipsa afectiunii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles de la cei cu care am discutat ca povestile inflorite si nepotrivirile din cele spuse de ea existau inca de aparitia mea in viata ei, iar pana acum cateva saptamani am fost foarte atent la toate dorintele si n-am neglijat-o in nici un fel. Chiar, as putea sa spun, am depasit de multe ori asteptarile ei. As putea sa spun acelasi lucru si despre afectiune. Multumesc pentru raspunsul prompt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca daca vei continua aceasta relatie vei avea de suferit. Sunt persoane care investesc enorm de multa energie in a-si construi alte identitati (minciuni, minciunele, manipulari, etc.) cu care jongleaza dupa cum apare necesitatea. Sunt oameni periculosi care se folosesc de cei din jurul lor si fac orice ca sa-si atinga scopul. Medical vorbind e posibil sa existe niste motive pentru care ea procedeaza asa. Asta nu inseamna ca trebuie sa-i gasesti scuze. Daca TU nu te gandesti la TINE, crezi ca altcineva o va face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar cunosc pe cineva de genul asta. m-am chinuit foarte mult sa ajut persoana respectiva, dar nu am reusit. orice as fi facut. mintea in legatura cu orice. daca vrei sau nu sa ramai langa ea in continuare, e doar alegerea ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

minciuna ea a devenit o stare de fapt , un mod de viata , iar impotriva patologiei ei nu poti lupta .

 

pe tine n'ar trebui sa te intereseze atat de mult trecutul ei modificat , cat prezentul ... .

 

a... si sa te desparti poate reprezenta o solutie, insa daca minciuna in cazul ei e patologica, iti va fi destul de greu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inteles de la cei cu care am discutat ca povestile inflorite si nepotrivirile din cele spuse de ea existau inca de aparitia mea in viata ei, iar pana acum cateva saptamani am fost foarte atent la toate dorintele si n-am neglijat-o in nici un fel. Chiar, as putea sa spun, am depasit de multe ori asteptarile ei. As putea sa spun acelasi lucru si despre afectiune. Multumesc pentru raspunsul prompt.

 

Era afectiunea pe care nu a primit-o in copilarie, de la parinti. Te-ai gandit in mod serios la psihoterapie pentru ea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine s-ar duce la psihoterapie ca sa se vindece cand mintind obtine atatea "beneficii" si se distreaza de minune ocolind viata si confruntarea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine s-ar duce la psihoterapie ca sa se vindece cand mintind obtine atatea "beneficii" si se distreaza de minune ocolind viata si confruntarea?

Cineva caruia ajunge la un moment dat sa "i se infunde caruta" in minciuni( desi, probabil acela va prefera sa mearga atunci la terapie, pentru a gasi o cale mai buna pentru a/a se minti).

Sau poate cineva care va incepe dintr-un motiv oarecare, sa se constientizeze(rara avis).

Editat de Anya2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Posibil" caz de mitomanie? Pai se vede ca e vorba de mitomanie clar.

De ce nu incerci sa te porti frumos cu ea, sa fii si tu mai intelegator...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×