Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu m-am uitat sa vad daca mai etse vreo tema de genul acesta pe forum ...dar sper sa gasesc rezolvare .... de ceva timp in weekenduri ma trezesc speriata cu frica in mine ...motivul ...in weekenduri nu ies din casa decat foarte rar ....m-am mutat din orasul natal si de atunci tot am aceastsa problema ... poate ma credeti nebuna dar constietizez ca ceva nu este in regula cu mine ...in timpul saptamanii nu am probleme pentru ca intu in contact cu suficienti oameni ca sa nu am probleme dar in weekeduri cand stau acasa ...singura ...am aceasta problema ..si mi se mai intampla cand raman singura acasa pe o perioada mai lunga ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e normal pana la un anumit punct.

mi s-a intamplat si mie cand am stat singura aproape un an de zile, sa am groaza sa ma intorc acasa. evitam asta si toata ziua imi gaseam ocupatie in afara casei, dar seara trebuia sa ma intorc si ma apuca disperarea.

la tine e si noutatea situatiei, daca spui ca te-ai mutat. in timp o sa te obisnuiesti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu m-am uitat sa vad daca mai etse vreo tema de genul acesta pe forum ...dar sper sa gasesc rezolvare .... de ceva timp in weekenduri ma trezesc speriata cu frica in mine ...motivul ...in weekenduri nu ies din casa decat foarte rar ....m-am mutat din orasul natal si de atunci tot am aceastsa problema ... poate ma credeti nebuna dar constietizez ca ceva nu este in regula cu mine ...in timpul saptamanii nu am probleme pentru ca intu in contact cu suficienti oameni ca sa nu am probleme dar in weekeduri cand stau acasa ...singura ...am aceasta problema ..si mi se mai intampla cand raman singura acasa pe o perioada mai lunga ...

 

pentru ca nu te cunosti suficient si nu ai o relatie armonioasa cu tine. Practic, nu ai ce sa faci tu cu tine, te plictiseste propria persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca este asta ...chiar incerc sa fac multe lucruri in acele momente sa ma calmez sa uit de toate ... si reusesc sa le fac si nu e vb de plictiseala ...pur si simplu e o senmzatie ciudata si aiurea pe care nu o mai suport ....si imi vin ganduri negre pentru ca in mom in care incerc sa vb cu cineva special din viata mea despre aceasta tema imi spune sa ma calmez si ca trece si apoi imi spune ca vb mai tarziu ... poate si ca simt nevoia sa am in permanenta pe cineva langa mine am nevoie de prieteni de persoane cu care pot vorvbi cu care sa ma pot distra ...dar avand in vedere k sunt intr-un loc nou sa zicem asa desi cunt de vreo 2 ani aici nu am reusit sa imi fac prieteni pe care sa ma pot baza :ermm:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am reusit sa imi fac prieteni pe care sa ma pot baza :haha:

 

Nu trebuie sa te bazezi pe nimeni in nimic. Doar pe tine. Daca te cunosti pe tine, ai incredere in ceea ce faci, nu iti trebuie nici o alta baza. Rolul prietenilor este sa petreci un timp placut alaturi de ei, atat. Nu reprezinta nici o baza in nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu m-am uitat sa vad daca mai etse vreo tema de genul acesta pe forum ...dar sper sa gasesc rezolvare .... de ceva timp in weekenduri ma trezesc speriata cu frica in mine ...motivul ...in weekenduri nu ies din casa decat foarte rar ....m-am mutat din orasul natal si de atunci tot am aceastsa problema ... poate ma credeti nebuna dar constietizez ca ceva nu este in regula cu mine ...in timpul saptamanii nu am probleme pentru ca intu in contact cu suficienti oameni ca sa nu am probleme dar in weekeduri cand stau acasa ...singura ...am aceasta problema ..si mi se mai intampla cand raman singura acasa pe o perioada mai lunga ...

 

Se numeste pb de adaptare..e mai nasol sa pleci din oasul natal si sa te trezesti pe propriile picioare, fara nimic si mai ales fara nimeni alaturi...

Cu prietenii povestea e lunga, si nu am avea cand sa o descifram chiar daca am intoarce-o pe toate partile..

Parerea mea este sa incerci in week-end sa nu stai inchisa in casa...uita-te printre vecini..poate e o doamna mai dragutza..intra in vorba..poate aveti pasiuni asemanatoare..observa.."baga-te in seama" :P

Sau fa o activitate in aer liber, inot sau sport ..asa o sa intalnesti oameni noi..iar sportul remonteaza si te pune pe picioare..De asemenea iti recomand sa eviti colegii de servici..de altfel putini dintre noi mai avem chef sa ii vedem si in week-end..dar sunt colegi si colegi.. :P

Ce pot sa iti mai zic..daca ai un prieten..incearca sa petreci timpul cu el..si la un interval de cateva saptamani pleaca din nou acasa, ca sa faci "departarea" mai usor de acceptat..

Succes! :D

Editat de anmarr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ideea este ca am o parte din familie cu mine ...dar cu care nu pot vorbi despre tema aceastapentru ca ma iau in ras si incep sa ma faca nebuna... am un prieten dar a ramas in orasul natal si ne vedem destul de rar fata de cum ne vedeam inainte zi de zi 12 ore/zi ...acum dc ne vedem o data pe saptamana e bine ..vb la tel des de mai multe ori pe zi dar nu ma ajuta cu nimik ...ma calmez pe moment si apoi....o iau de la capat...vecinii..sunt numai mosuleti daia zapaciti :D si sport ma apucasem intr-un tp dar singura nu imi vine sa ma duc sa fac si in plus pr meu este si gelos si incepe cu diverse comentarii daca ies si cu cine ....ms pt sfaturi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu traiesc in frica.. dar nu frica de cineva. ci frica imposibilitatii de a ajuta pe cieva sa-si depaseasca frica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×