Jump to content
Forum Roportal
Arcadia@

De ce nu a facut nimic ciobanul din Miorita?

Recommended Posts

Eu nu am inteles nici pana acum.

Nu e viata cel mai mare dar pe care ni L-a dat Creatorul? De ce prefera moartea in locul vietii, ce atitudine mai e si asta?

pai dumnezeu poate doarea sa-i ia viata,asta credea e ca e destinul lui.ce putea sa faca????sa se impotriveasca destinului?

Nu e viata cel mai mare dar pe care ni L-a dat Creatorul? De ce prefera moartea in locul vietii, ce atitudine mai e si asta?

pune intrebarea asta cand ne om schimba imnul...pana atunci chiar nu are rost sa discutam :roll: uita te n jur

putem elimina din ecuatie Zeul Suprem , noi muritorii il zarim pe Dumnezeu dupa chipul si asemanrea noastra

tracii il simteau ca pe un apropiat blond cu ochii albastrii , etiopienii il simteau un zeu slut cu nasul carn si negru ca abanosu chipul

Edited by Clinho

[size="4"]DE CE?

Cum de ce? Pai noi ne confruntam cu antagonismele zi de zi!

Cine suntem? Ce am facut? De ce am facut?

Destinul ne este favorabil sau potrivnic?

LUPTA-TE PENTRU VIATA, SI VEI DEDUCE SINGUR CARE TI-A FOST DESTINUL.

SA NE INTALNIM LA CENTENAR, SI MAI VORBIM...[/size]

pai dumnezeu poate doarea sa-i ia viata,asta credea e ca e destinul lui.ce putea sa faca????sa se impotriveasca destinului?
Daca auzi ca maine unul vrea sa iti dea o spargere in casa, tu nu iei nici o masura?
pune intrebarea asta cand ne om schimba imnul...pana atunci chiar nu are rost sa discutam :oops: uita te n jur
Mi-era frica de raspunsul asta, vad ca nu am scapat...
"să mă

pentru ca era roman ...de aia ... era prea comod ca sa faca ceva

Oare de ce baciul Moldav cade pradă morţii, şi nu luptă cu existenţa efemeră?
Pentru ca nu stie ca existenta e vesnica si moartea e efemera.
pentru ca era roman ...de aia ... era prea comod ca sa faca ceva
Daca mai aud doua raspunsuri la fel , o sa incep sa cred ca Miorita nu e "originala", adica nu e din popor.
[size="4"]DE CE? Cum de ce? Pai noi ne confruntam cu antagonismele zi de zi!Cine suntem? Ce am facut? De ce am facut?Destinul ne este favorabil sau potrivnic?LUPTA-TE PENTRU VIATA, SI VEI DEDUCE SINGUR CARE TI-A FOST DESTINUL.SA NE INTALNIM LA CENTENAR, SI MAI VORBIM...[/size]
Asta e neplacut, ca trebuie sa te lupti pt viata ca sa iti deduci destinul; altfel nu ti-l poti deduce?Multumesc, sper sa ne gasim la centenar! :oops:

Daca auzi ca maine unul vrea sa iti dea o spargere in casa, tu nu iei nici o masura?

Ba DA ,ii dau cheia ..pai nu e pacat de atata munca irosita ..strica si usa pe deasupra . :oops:

E clar ca ciobanasul are o depresie.

Ca de altfel toti romani..marcati de angoasa zilnica si rutina ce ne inconjoara ..:)

e greu de inlaturat jugul cotidian, nu eliminam degradarea din jur vorbim de lucruri efemere de depresia si angoasa ,oare de ce nu apar la nivel formal in acest crez poetic ?

Edited by Clinho