Sari la conținut
Forum Roportal
Titusz

Terapia prin Expresivitate

Evaluează acest topic

Expresivitatea  

7 membri au votat

  1. 1. Credeti ca expresivitatea umana poate avea efect terapeutic?

    • Nu stiu, si nici nu ma intereseaza!
      0
    • Nu stiu, dar ma intereseaza!
      0
    • Nu cred!
      0
    • Da, cred!
      7
  2. 2. In caz ca va intereseaza, participati in activitati de manifestare a expresivitatii?

    • Nu prea!
      2
    • Da, cu siguranta!
      5


Postări Recomandate

..............................................................................

shiva_nataraja.jpg

 

Dansul a aparut inca din epoca primitiva si i s-a atribuit puteri magice. Cand un vrajitor dansa el exorciza spiritele malefice dintr-o persoana bolnava. In Evul Mediu oamenii dansau pentru a scoate din ei bolile.

 

Dansul este raspunsul primar la ritm si muzica. In timpul dansului subiectul devine constient de sentimentele lui prin senzatii si miscari. Problemele emotionale si conflictele ies la iveala in acest mod. Prin armonizarea legaturii dintre trup si minte obiectivul dansului este de a construi stima de sine si indentitatea eului unei persoane cu probleme emotionale.

 

Se stie ca fiecare din cele cinci simturi ne trimit semnale catre creier prin sistemul nervos. Ne entuziasmam cand suntem fericiti, ne "prabusim" intr-un fotoliu cand suntem suparati. Acesta este limbajul trupului. Cand trupul nu reactioneaza la mesajele trimise de creier inseamna ca incercam sa alungam fustrarile emotionale si sa ne retragem.

 

In terapia dansului, pacientii sunt invatati sa scoata la iveala suferintele ascunse. Se crede ca extrovertirea suferintelor trecute si a fustrarilor ajuta la acceptarea si depasirea problemelor emotionale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar poate fi si o-ncarcare cu energie, nu-i asa?

Editat de Cristinick
edit color

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred si de cate ori am ocazia practic eliberarea prin dans ... Dansez ca o nebuna din toata fiinta mea ...Iubesc muzica si dansul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred si de cate ori am ocazia practic eliberarea prin dans ... Dansez ca o nebuna din toata fiinta mea ...Iubesc muzica si dansul .

 

Multumesc pentru participare! In ce categorie de Muzica si Dans?

Editat de Cristinick
culoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru participare! In ce categorie de Muzica si Dans?

 

In ce categorie ... ce ? Muzica si dansul reprezinta un panaceu pentru suflet ...Eu personal atunci cand sunt foarte suparata in loc sa ascult muzica lenta , ma " destrabalez " cu muzica dura ... chitare , tobe tot ce se poate ... Am si momentele mele de melancolie in care ascult pana la epuizare bluesuri , muzica cu versuri ... Muzica si dansul fac parte din eul meu ... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ce categorie ... ce ? Muzica si dansul reprezinta un panaceu pentru suflet ...Eu personal atunci cand sunt foarte suparata in loc sa ascult muzica lenta , ma " destrabalez " cu muzica dura ... chitare , tobe tot ce se poate ... Am si momentele mele de melancolie in care ascult pana la epuizare bluesuri , muzica cu versuri ... Muzica si dansul fac parte din eul meu ... :flowers:

 

Draga Berbecut! Am intzeles pana acum despre muzica des-trabalata, dura, blues, versificata. Ce parere ai despre Balet?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Berbecut! Am intzeles pana acum despre muzica des-trabalata, dura, blues, versificata. Ce parere ai despre Balet?

 

Baletul este minunat ...cred ca este o forma de exprimare pentru ingeri ... este un mod de a urca deasupra norilor ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Baletul este minunat ...cred ca este o forma de exprimare pentru ingeri ... este un mod de a urca deasupra norilor ...

 

Foarte frumos vezi lucrurile.

 

Deci, baletul e pentru ingineri.

Dar dansurile ceremoniale din temple pentru cine sa fie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte frumos vezi lucrurile.

 

Deci, baletul e pentru ingineri.

Dar dansurile ceremoniale din temple pentru cine sa fie?

 

Oi fi eu inginer ...dar eu am scris pentru ingeri ... angel ...

 

Dansurile ceremoniale din temple ??? Pentru templieri ??? Despre ele chiar nu stiu ce ti-as putea scrie ... Oricum raman la parerea mea ca dansul , orice forma ar imbraca el , este o modalitate de descatusare si de incarcare cu energie ...

Editat de Cristinick

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×