Sari la conținut
Forum Roportal
calinvlad

Cum folosesc subtitrarile la filme.

Postări Recomandate

Buna, eu sunt nou pe forum si mai incepator in calculatoare.Mi-am luat un laptop care are Vista in el.Am downloadat un film de pe net si intr-un site am gasit si subtitrarea in romana pt el.Problema e ca nu stiu sa introduc subtitrarile in Windows Media Player.

Va rog mult daca puteti sa ma ajutati.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc mult.Am descarcat programul care mi l-ai dat(Vob sub), dar nu stiu mai departe ce trebuie sa fac.Ti-am zis, eu sunt foarte novice si nu ma prea pricep.Daca nu te deranjez ,imi poti spune in continuare ce sa fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din Start -> All Programs alegi VobSub -> DirectVobsub Configure si iti apare o fereastra cu mai multe optiuni. Din tabul General de sus, alegi din lista Loading, optiunea Always load (implicit e Load when needed).

De obicei subtitrarea trebuie sa fie in acelasi loc cu filmul si sa aiba aceasi denumire precum filmul (ce e inaintea extensiilor *.avi, *.mpg, *.mpeg etc.). De exemplu daca filmul se numeste Alien.avi subtitrarea trebuie sa fie de genul Alien.sub sau Alien.srt sau Alien.txt etc.

 

Uita-te si la tabul Paths unde sunt mai multe directoare de unde VobSub cauta sa incarce subtitrarile.

Editat de abandonatul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc mult, am reusit.Problema e ca nu se coreleaza subtitrarea cu filmul, filmul merge mai repede.Probabil mai am nevoie de inca un program Oricum, iti multumesc foarte mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna ca nu e buna subtitrarea, descarca alta subtitrare.

de regula prog de vz filme iau automat titrarile la filme dar cu conditia sa aiba acelas nume amindoua,deci urmareste sa fie denumite si film si titrare la fel.si daca titrarea mere inainte sau inapoi fata de ce spun aia in film atunci cauta alta titrare ca aia nu se potriveste.........si baga bsplyer ca e mai bun....bafta :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste BSplayer si instaleaza si codec(K-lite) si e cel mai simplu asa :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa se potriveasca subtitrarea cu audio iti trebuie alta subtitrare, iar pt asta tre sa faci urmatorul lucru:

 

dai click dreapta pe fisierul filmului -> proprietati -> summary iar acolo te uiti la frame rate(presupunem ca are 23 frames/sec). Urmatorul pas este ca atunci cand cauti subtitrare sa te uiti sa vezi daca este pt 23 frames/sec

atat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincronizarea nu se "pupa" tot timpul dupa FPS :D ... pot sa fie versiuni de filme diferite ca inceput si sfarsit, secvente lipsa, dvdscr care sunt diferite e dvdrip etc...

 

Alta subtitrare este cea mai buna solutie, asta in cazul in care nu esti ceva mai avansat in folosirea programelor de sincronizat sub-uri!

 

Apropo, vista ala te tampeste cu 100 de intrebari cand instalezi ceva ... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×