Sari la conținut
Forum Roportal
pure.morning

Programul şcolar Occidental-un posibil model pentru şcolile din Rom

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa inteleg ca in scolile de stat din RO,este imposibila ideea creeari unei cantine si orelor suplimentare pt teme?

 

La ora actuala este imposibil si asa va fi mult timp de acum incolo. Cantine? Hai sa fim seriosi cine crezi ca o sa dea bani , ore suplimentare pentru teme? :P numai de ore suplimentare nu le arde cand se pot duce acasa si sa il asculte pe guta sau copilul tambel. Invatamanantul la noi este sub orice critica si in loc sa faca ceva este din ce in ce mai rau. Sunt uimit cum pot sa iasa din scoala atatia androizi tampiti.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am referit la cantine 'adevarate',asa cum sunt prin filmele americane,ci doar cateva mese,niste hamburgeri,prajituri si sucuri..Si orele suplimentare sa fie dedicate temelor...Si nu m-am referit chiar la scolile de cartier,fiindca stiu ca acolo totul e pierdut,ci la ''marile licee''..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu mai am nici o speranta ca se va imbunatati ceva pana termin scoala. Nu se va schimba faptul ca orarul contine aprox. jumatate din numarul de materii care nu-mi vor trebui niciodata (!) ceea ce implicit duce la acest numar de ore extenuant.

Si nu, nu da nici dracu' 2 bani pe chestia asta, daramite sa ne mai construiasca si cantine, unde sa ne petrecem pauze de cate o ora.

Principiul de baza al invatamantului romanesc: mult si prost. Apar la catedre fel de incompetenti care s-au facut profesori de te miri ce materii doar pentru a castiga o paine si care se cred in varful lumii, cand a fi profesor ar trebui sa fie o vocatie. ("trebuie sa invatati de toate" e maniera lor de a spune "trebuie sa traiesc si eu (pe spinarea voastra)") Unii chiar recunosc aceasta situatie cu o nonsalanta care ma scoate din sarite.

Si ministrul ala al educatiei e la fel cu ultimii doi sau trei. Nu-mi explic unde se gasesc tocmai oameni de genul asta pentru acest post. Cantine? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bai,eu fac chestia asta pentru un proiect..credeti ca eu cred in asa ceva?dar,poate,cu proiectul asta le mai deschidem ochii sa vada cat de stresati suntem din cauza incompetentei si prostiei lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa faceti ce am facut eu in 12 ani de scoala, nu m-am sinchisit sa invat toate cretinismele din progama, a fost selectiv si am invatat intens in clasele terminale(din pacate incepe acest lucru sa dispara, vor sa scoata acest lucru mai marii din invatamant), si daca te doare in locul unde nu ajunge lumina cu siguranta ai mult de castiga(asta nu inseamna sa nu frecventezi cursurile, de acolo poti invata 80% din lectie,respectul fata profesori compeseaza dezinteresul tau)

un mare ratat cu coronita ajunge sa se plafoneze incercand sa asimileze lucruri inutile,aici ma refer la binecunoscuta toceala

Eu nu am avut coronita niciodata ,am fost tot timpul la coada plutonului , dar am ajuns sa ofer palme fara numar colegilor care acuma sunt redusi

( m-au ironizat elitele din liceu si generala , iar acuma sunt cu mult peste ei la realizari) .

 

Un elev mediocru a reusit sa aiba o emisiune la TV ,a avut ocazia sa aibe numeroase expozitii de pictura, sa castige numeroase concursuri de arta fotografica, pe mine aceste lucruri m-au pasionat nu idiotenii care dupa un an se sterg.

Emisiunea , fotografiile si pictura au ramas ,iar lectile facute acum 5 ani nici macar titlu nu s-au imprimat

 

Si acuma am colege reduse din punctul meu de vedere,invata lectii aiurea in speranta unui 10 , eu rad pentru ca vad cum se pierd , in loc sa polarizez energia spre o activitate mult mai importanta, eu o irosesc pentru un banal 10 :lol:

eu am lucrat patru ani in domeniul artei si pictura vorbeste in limba tuturor popoarelor , te poate inalta

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa faceti ce am facut eu in 12 ani de scoala, nu m-am sinchisit sa invat toate cretinismele din progama, a fost selectiv si am invatat intens in clasele terminale(din pacate incepe acest lucru sa dispara, vor sa scoata acest lucru mai marii din invatamant), si daca te doare in locul unde nu ajunge lumina cu siguranta ai mult de castiga(asta nu inseamna sa nu frecventezi cursurile, de acolo poti invata 80% din lectie,respectul fata profesori compeseaza dezinteresul tau)

un mare ratat cu coronita ajunge sa se plafoneze incercand sa asimileze lucruri inutile,aici ma refer la binecunoscuta toceala

Eu nu am avut coronita niciodata ,am fost tot timpul la coada plutonului , dar am ajuns sa ofer palme fara numar colegilor care acuma sunt redusi

( m-au ironizat elitele din liceu si generala , iar acuma sunt cu mult peste ei la realizari) .

 

Un elev mediocru a reusit sa aiba o emisiune la TV ,a avut ocazia sa aibe numeroase expozitii de pictura, sa castige numeroase concursuri de arta fotografica, pe mine aceste lucruri m-au pasionat nu idiotenii care dupa un an se sterg.

Emisiunea , fotografiile si pictura au ramas ,iar lectile facute acum 5 ani nici macar titlu nu s-au imprimat

 

Si acuma am colege reduse din punctul meu de vedere,invata lectii aiurea in speranta unui 10 , eu rad pentru ca vad cum se pierd , in loc sa polarizez energia spre o activitate mult mai importanta, eu o irosesc pentru un banal 10 :)

eu am lucrat patru ani in domeniul artei si pictura vorbeste in limba tuturor popoarelor , te poate inalta

felicitari.foarte incurajator si constructiv,dar e cam offtopic..oricum,m-a ajutat foarte mult ce ai zis tu aici,dar pe domeniu diferit :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum offtopic :lol:

 

pentru a nu te plafona (sa fim seriosi sistemul care-i in vigoare te duce la pierzanie, plafonare, nici decum la formarea intr-o meserie)trebuie sa fi selectiv , baiat destept (sa spui NU atunci cand scoala te sufoca)sa nu inveti pentru note si nu in ultimul rand SCOALA VIETII E IMPORTANTA , asa spunea ARISTOTEL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×