Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Se poate trai fara iubire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am dat peste un link in seara asta.. cu o povestioara despre iubire. Desi nu mi-a lasat un gust prea "dulce", mi-a placut.

 

http://www.damaideparte.ro/index.php/cea-m...re-dragoste/91/

 

Ce credeti? Ati putea trai fara acest sentiment? (nu vorbim de iubire pentru parinti, frati, copii, rude, prieteni si nici de perioada dintre doua relatii)

 

Ce ati face daca ati afla intr-o zi ca nu va este sortita?

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este o problema de noroc...ai noroc, gasesti pe cineva pe care iubesti si care te iubeste si muriti la99 de ani, imbratisati pe prispa casei. n-ai noroc, sau ai dar brusc ti se termina...asta e, soarta. viata merge inainte...se poate trai destul de bine si fara iubire. dupa parerea mea este suficient sa o fi cunoscut la un moment dat, si spun lucrul asta sincer si absolut fara nci o urma de bravada.pe de alta parte, inclin sa cred ca unora nu le este sortit sa cunoasca sentimentul asta vreodata, care oricum mai devreme sau mai tarziu oricum se stinge si lasa locul unei prietenii ceva mai deosebite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar crezi ca poti sa fii.. fara iubire.. o data ce ai cunoscut-o?

Este imposibil sa nu o cunosti ..asa ca nu poti trai fara .. :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este imposibil sa nu o cunosti ..asa ca nu poti trai fara .. :think:
Touche :lol2:

 

Nu putem trai fara iubire,ea este in noi,mai devreme sau mai tarziu,toata viata apoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A trai fara sa iubesti e ca si cand ai manca o mancare nesarata si fara condimente... in fiecare zi. De mancat o mananci, dar numai de foame. De trait traiesti, dar degeaba, doar faci umbra pamantului. Care este satisfactia vietii atunci? Una dintre regulile vietii era ca un om este implinit atunci cand sadeste un pom, face o casa si creste un copil. Tocmai in asta consta rolul omului pe pamant: sa aiba o familie si sa faca un copil (procrearea), dar pentru asta e nevoie de iubire. Unde este cazul... unde nu, merge si fara. Am cunoscut mai multe persoane in cauza, una cu vreo 10 ani in urma murise pe la varsta de 90 de ani singura... fara barbat sau fara urmasi. Legenda mersese pana la faptul ca era virgina cand a murit. Un alt caz este matusa mea, care la 55 de ani nu este maritata, nu a avut vreun amant sau prieten, e fara copii si dumnezeu stie, poate chiar virgina. Dar nu ma intereseaza pe mine lucrurile astea, cert este ca se poate trai fara iubire. Eu unul insa, n-as vrea s-o experimentez pe pielea mea. Si nici nu se mai poate: am iubit si-am fost iubit... :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este imposibil sa nu o cunosti ..asa ca nu poti trai fara .. :think:

 

Stii.. eu nu cred ca o rana din iubire se poate trata cu o alta iubire. Nu faci decat sa ascunzi toata frustrarea si nemultumirea si furia.. in tine.. undeva adanc. Si exista riscul (foarte real) ca intr-o buna zi sa rabufnesti.. la modul evident.. sau mai ascuns.. sa te macine cate putin in fiecare zi.

Da, poate ca nu mai poti trai fara ea... dar cum faci sa traiesti cu ce lasa in urma atunci cand se termina brusc? Au trecut cinci luni si inca nu ma pot impaca cu lipsa..

 

De trait traiesti, dar degeaba, doar faci umbra pamantului. Care este satisfactia vietii atunci?

Satisfactii gasesti in foarte multe lucruri, nu doar in iubire.

 

Una dintre regulile vietii era ca un om este implinit atunci cand sadeste un pom, face o casa si creste un copil. Tocmai in asta consta rolul omului pe pamant: sa aiba o familie si sa faca un copil (procrearea), dar pentru asta e nevoie de iubire.

Ia te uita, aflai si eu rostul omului pe acest pamant. Ce toanta am putut sa fiu, in loc sa pun de un copchil, m-am complicat cu "a trai".

 

Si nici nu se mai poate: am iubit si-am fost iubit... :D

Demential, deci pot sa inchid topicul, oricum esti paralel cu subiectul.

 

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce credeti? Ati putea trai fara acest sentiment? (nu vorbim de iubire pentru parinti, frati, copii, rude, prieteni si nici de perioada dintre doua relatii)

 

Ce ati face daca ati afla intr-o zi ca nu va este sortita?

 

cred ca se poate trai ... chiar daca am momente cand ma contrazic...

 

uneori ... simt ca nu mi-e sortita, si atunci, o caut in alte parti ... si daca nu o gasesc nici in alte parti ... imi fac viata mai interesanta, sa iut ...

 

(doar ca mai dau nesimtitii astia la tv filme de dragoste si-mi mai aduc aminte :think: )

Editat de estella

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stii.. eu nu cred ca o rana din iubire se poate trata cu o alta iubire. Nu faci decat sa ascunzi toata frustrarea si nemultumirea si furia.. in tine.. undeva adanc. Si exista riscul (foarte real) ca intr-o buna zi sa rabufnesti.. la modul evident.. sau mai ascuns.. sa te macine cate putin in fiecare zi.

Da, poate ca nu mai poti trai fara ea... dar cum faci sa traiesti cu ce lasa in urma atunci cand se termina brusc? Au trecut cinci luni si inca nu ma pot impaca cu lipsa..

:think:

 

Deci...va trece, totul este trecator si orice rana se vindeca in timp. Din experienta personala, a trecut ceva timp de cand am iubit o persoana atat de mult ca nu-mi puteam imagina viata fara ea, asa gandeam atunci, iar dupa ce s-a produs despartirea au urmat luni groaznice, nu mi-o puteam scoate efectiv din minte, ma obisnuisem cu ea si dupa totul a inceput sa para fara sens, orice incercam sa fac. Dar a trecut, nu mai simt nimic, mi-au ramas in minte doar clipele si starile sufletesti traite cu ea. Aparitia unei alte iubiri poate fi uneori un catalizator a unui fenomen inevitabil, ce se afla in noi, acela de-a estompa cu timpul anumite trairi sufletesti intense si a merge mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×