Sari la conținut
Forum Roportal
calliope

Monarhia

Postări Recomandate

Stiu ca multi nu sunt de acord cu monarhia constitutionala ,dar eu cred ca solutia propusa de unii din batranii vizionari, la inceputu anilor 90 era mult mai buna decat actualul sistem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca multi nu sunt de acord cu monarhia constitutionala ,dar eu cred ca solutia propusa de unii din batranii vizionari, la inceputu anilor 90 era mult mai buna decat actualul sistem.

Nu era. Actualul sistem poate fi reformat, chiar dacă e nevoie de eforturi uriaşe. Monarhia ar fi rămas bătută

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Monarhia,in conjunctura actuala, este o etapa istorica depasita. In tarile in care ea se mai pastreaza, a devenit traditie si e cu totul altceva, dar ,dupa cum bine se vede,deja scartie din incheieturi si pe acolo. La noi ar fi absolut ridicol. Nu suntem genul de popor care sa fie reprezentat prin traditionala casa regala. Am trait 40 de ani de dictatura,avem nevoie ca de aer de nou si de libertate,nu de vechi si traditional. Parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Monarhia,in conjunctura actuala, este o etapa istorica depasita. In tarile in care ea se mai pastreaza, a devenit traditie si e cu totul altceva, dar ,dupa cum bine se vede,deja scartie din incheieturi si pe acolo. La noi ar fi absolut ridicol. Nu suntem genul de popor care sa fie reprezentat prin traditionala casa regala. Am trait 40 de ani de dictatura,avem nevoie ca de aer de nou si de libertate,nu de vechi si traditional. Parerea mea.

mda...aer de nou si de libertate infestat de comunism si instabilitate politica , manipulare si HOTIE ....etc.... foarte frumos ...iti place ce se intampla acuma in politica romaneasca???? ... stii de ce a fost adus principele Carol de Hohenzollern in tara?? in primul rand pt. a stabiliza politica.... si pe vremea lui Cuza era cam ca si azi .... bineinteles nu erau comunisti ..dar era instabilitate

Editat de s_s_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... stii de ce a fost adus principele Carol de Hohenzollern in tara?? in primul rand pt. a stabiliza politica.... si pe vremea lui Cuza era cam ca si azi .... bineinteles nu erau comunisti ..dar era instabilitate

Da, dar principele Carol a fost ales pe baza calităţilor sale personale, care-l făceau potrivit pentru a fi conducător de stat,

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, dar principele Carol a fost ales pe baza calităţilor sale personale, care-l făceau potrivit pentru a fi conducător de stat,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca multi nu sunt de acord cu monarhia constitutionala ,dar eu cred ca solutia propusa de unii din batranii vizionari, la inceputu anilor 90 era mult mai buna decat actualul sistem.

 

De fapt de unde se trag toate chestiile astea cu regi si regine? Pe bune!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×