Sari la conținut
Forum Roportal
geo3029

Singuratatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hai sa vedem cateva pareri despre singuratate.

E bine din cand in cand sa fii singur/a ?

Cat timp ati stat singuri cel mai mult ?

Ma refer aici la singuratatea generata de cuplu- dragoste.

Unde se pune capat singuratatii , ce beneficii sau ce dezastre poate aduce in viata noastra singuratatea?

Ce sentimente incearca un om singur, le stiu prea bine, insa ce se intampla dupa ce se iese din aceasta stare a singuratatii ?

 

 

Iata cateva intrebari la care eu am raspunsurile mele, bineinteles si care cred cu tarie ca sunt diferite de la om la om si de la experienta la experienta.

Editat de geo3029

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cat? ... vreo 2-3 ani ... timp in care desi aveam relatie era la distanta deci ... eu eram singura fizic si practic, desi 30 de minute pe zi le petreceam impreuna la tel si ... cam atat

 

in perioada asta de singuratate m-am cunoscut mai profund pe mine ... ai timp sa reflectezi in liniste, sa te ocupi de tine ...

 

dupa ce sa terminat perioada de singuratate mi-a fost greu sa ma acomodez cu cineva langa mine ...ma invatasem singura eu cu ale mele mofturi si tabieturi ... si cum in doi tre sa te mulezi si pe mofturile celuilalt ... eh, dar e mult mai bine :-

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

omul e un las!!prefera iluzia comunicarii in loc sa accepte adevarul singuratatii in care il incatuseaza materia.Cauta alti oameni pt ca ,da, singuratatea il macina,il rupe....Cauta alti oameni care oricat de asemeni lui ii sunt,oricat de aproape i-ar fi...el e tot SINGUR!!! In loc sa se caute pe el...doar acceptandu-si singuratatea si cautandu-se pe el insusi are sanse sa se gaseasca,sa se elibereze de minciuna unei comunicari imperfecte...Al doilea pas care vine de la sine e comunicarea cu propria persoana (singura reala in limitele unei realitati indoielnice)....si de aici ,solitudinea....in care se cladesta pe sine,in care gaseste liniste si comuniune cu tot ce nu-i materie si iluzie....Doar ca,da...e un drum lung....si al naibii de greu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de ce fel de singuratate vorbesti.

 

Poti fi singur si locuind in aceeasi camera cu cineva.

O perioada poate fi benefica dar daca se prelungeste... cred ca te face incapabil de a mai avea o relatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
omul e un las!!prefera iluzia comunicarii in loc sa accepte adevarul singuratatii in care il incatuseaza materia.Cauta alti oameni pt ca ,da, singuratatea il macina,il rupe....Cauta alti oameni care oricat de asemeni lui ii sunt,oricat de aproape i-ar fi...el e tot SINGUR!!! In loc sa se caute pe el...doar acceptandu-si singuratatea si cautandu-se pe el insusi are sanse sa se gaseasca,sa se elibereze de minciuna unei comunicari imperfecte...Al doilea pas care vine de la sine e comunicarea cu propria persoana (singura reala in limitele unei realitati indoielnice)....si de aici ,solitudinea....in care se cladesta pe sine,in care gaseste liniste si comuniune cu tot ce nu-i materie si iluzie....Doar ca,da...e un drum lung....si al naibii de greu

Cred că ai dreptate.Se pare că de fapt apropiindu-ne de cei din jur ne căutăm pe noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te poti simti la fel de singur si daca esti implicat/a intr-o relatie, sau chiar in mijlocul prietenilor :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×