Sari la conținut
Forum Roportal
singer

Teama de casatorie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

trebuie sa ma casatoresc si imi este teama!ca ma va insela,ca se va purta rau cu mine cu timpul,ca nu ma va mai iubi!si ma gandesc daca nu cumva ar trebui sa mai astept un pic!oare e normal sa simt asa deja?mai exista persoane care simt asa ca mine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am o fobie... :spiteful: Nu cred ca ma voi casatorii ... imi e frica de acel act mai mult decat orice. :lol2:

Si daca nu o sa mearga ... divortul este o experienta neplacuta... si bataie de cap. Si daca or sa fie si copiii la mijloc ?

Nici nu vreau sa imi imaginez :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am o fobie... :spiteful: Nu cred ca ma voi casatorii ... imi e frica de acel act mai mult decat orice. :lol2:

Si daca nu o sa mearga ... divortul este o experienta neplacuta... si bataie de cap. Si daca or sa fie si copiii la mijloc ?

Nici nu vreau sa imi imaginez :lol2:

 

 

asa ziceam si eu!si uite....nu poti sta toata viata singura!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa ziceam si eu!si uite....nu poti sta toata viata singura!

Da. Am intalnit femei care traiesc cu persoana iubita ,10-15 ani, fara act si pot sa spun ca nu se simt implinite...

Acum nu stiu ce sa spun :lol2: poate conteaza.. totusi. Am 23 de ani ... poate mai tarziu o sa imi schimb parerea. Daca traiesti mai multi ani langa persoana iubita ... capeti incredere si nu te mai sperie gandul... dar uita el de casatorie si nu ii mai pasa :spiteful: si daca vrei tu nu mai vrea el :lol2:

Daca esti o fire mai independenta ... asta poate sa fie o cauza a fricii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trebuie sa ma casatoresc si imi este teama!ca ma va insela,ca se va purta rau cu mine cu timpul,ca nu ma va mai iubi!si ma gandesc daca nu cumva ar trebui sa mai astept un pic!oare e normal sa simt asa deja?mai exista persoane care simt asa ca mine?

 

Emit o ipoteza: te casatoresti cu cine nu trebuie. Ce poate sa insemne "trebuie sa ma casatoresc"? Nimic nu este obligatoriu.

Daca ar fi partenerul potrivit pentru casatorie, n-ai avea atatea indoieli si frici. Trebuie sa te bazezi pe intuitie. Indoielile tale sunt un semn de care trebuie sa tii cont.

 

Un pacient al lui C.G. Jung isi visa logodnica in rol de femeie usoara. Jung l-a sfatuit sa o spioneze. Cam ciudat sa faca un psihanalist asa ceva... Pacientul a descoperit ca ce visa el era chiar adevarat. Inconstinentul este uneori mai istet decat mintea noastra constienta.

Asa ca ia s'ama.. :spiteful:

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Emit o ipoteza: te casatoresti cu cine nu trebuie. Ce poate sa insemne "trebuie sa ma casatoresc"? Nimic nu este obligatoriu.

Daca ar fi partenerul potrivit pentru casatorie, n-ai avea atatea indoieli si frici. Trebuie sa te bazezi pe intuitie. Indoielile tale sunt un semn de care trebuie sa tii cont.

 

Un pacient al lui C.G. Jung isi visa logodnica in rol de femeie usoara. Jung l-a sfatuit sa o spioneze. Cam ciudat sa faca un psihanalist asa ceva... Pacientul a descoperit ca ce visa el era chiar adevarat. Inconstinentul este uneori mai istet decat mintea noastra constienta.

Asa ca ia s'ama.. :spiteful:

cind ti-e frica de ceva, frica e a ta, nu o pui in circa celuilalt. orice frica are in spate o dorinta. ca dovada ca iata, singer insira doar pe plan imaginar: toate temerile sale sunt niste proiectii pesimiste asupra viitorului si nu legate de ceea ce simte ea ci de persoana din fata ei: daca nu ma va mai iubi? samd...

singer stie singura ce dorinte stau in spatele acestei frici: dorinta de a nu fi parasita, dorinta de a fi iubita, dorinta de a-si pastra libertatea de miscare, dorinta de a avea alaturi pe cineva de incredere....sau altele

eu i-as propune sa puna inainte dorinta si nu frica. sa vada ce face cu dorintele astea, nemaialimentind frica inutil.

cind faci un pas cum este casatoria nu te poti baza pe intuitie exclusiv. orice relatie de cuplu sau de casatorie presupune un plan de viata comun, o asumare a lui din partea amindurora. cel mai bine ar fi sa discutati: ce e dispus el sa aduca in relatia voastra, ce esti dispusa tu sa aduci. sa lamuriti ce nu acceptati nici in ruptul capului samd...clarificate cumva de la inceput eliminati multe neintelegeri de mai tirziu.

 

ar mai fi multe de spus...dar ma departez de subiect pina la urma, generalizind.

Editat de vrajitorika

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu orice frica are in spate o dorinta. Poate fi frica pur si simplu. Doritele produc angoasa doar atunci cand ni le refuzam, cand sunt "interzise". Asta e alta poveste.

Daca se teme, trebuie sa vada care este motivul. Este legat de partener, de situatie, de motivele pentru care a decis sa se casatoreasca.

Sigur ca nu te bazezi doar pe intuitie cand te casatoresti. Dar daca te indoiesti, daca simti ca ar fi bine sa mai astepti un pic, atunci trebuie sa nu neglijezi in nici un caz asta. Ca nu "de geaba" te codesti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu orice frica are in spate o dorinta. Poate fi frica pur si simplu. Doritele produc angoasa doar atunci cand ni le refuzam, cand sunt "interzise". Asta e alta poveste.

Daca se teme, trebuie sa vada care este motivul. Este legat de partener, de situatie, de motivele pentru care a decis sa se casatoreasca.

Sigur ca nu te bazezi doar pe intuitie cand te casatoresti. Dar daca te indoiesti, daca simti ca ar fi bine sa mai astepti un pic, atunci trebuie sa nu neglijezi in nici un caz asta. Ca nu "de geaba" te codesti...

nu reusesc sa te inteleg, elandi. da-mi exemplu de o frica pur si simplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te poti afla in situatii mai mult sau mai putin periculoase. Apreciezi asta dupa experientele si cunostintele acumulate. Ti-e frica sa nu se intample ceva rau tie sau cuiva la care tii.

E limpede?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×