Sari la conținut
Forum Roportal
vesperala

Omnia vulnerant, ultima necat.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

vorbim despre trecerea timpului... despre ceea ce doar timpul poate schimba...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As zice ca timpul este o consecinta a schimbarilor, a actiunilor, un mijloc de contorizare al numarului de actiuni, ordinea lor pe unitatea de timp. Fizic timpul nostru e dat de rotirea pamantului in jurul axei sale - iata de o actiune... daca nimic in univers nu s-ar mai misca, transforma, fuziona, coroda - ar mai avea sens timpul - nu cred - sa contorizeze ce ?

 

Timpul nu schimba nimic, el in sine... De fapt numarul si ordinea actiunilor, evenimente, informatiilor prin care trecem ne schimba - in cat timp - asta variaza... vezi Rolling Stones hahahaha

 

Timpul este un concept abstract - un concept in care traieste EGO-ul (viitor si trecut) - niciodata in prezent.

Spiritul e in prezent... spiritul nu-l poti simtii in viitor sau trecut... in viitor sau trecut iti simti numai EGO-ul.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se zice că vindecă răni... deşi sunt şi răni ce veşnic răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Traieste fiecare zi ca si cum ai fi nemuritor" - Zorba

Timpul e o iluzie. Daca un om se hotaraste sa traiasca in prezent timpul dispare

18. A Parable

 

Buddha told a parable in sutra:

 

A man traveling across a field encountered a tiger. He fled, the tiger after him. Coming to a precipice, he caught hold of the root of a wild vine and swung himself down over the edge. The tiger sniffed at him from above. Trembling, the man looked down to where, far below, another tiger was waiting to eat him. Only the vine sustained him.

 

Two mice, one white and one black, little by little started to gnaw away the vine. The man saw a luscious strawberry near him. Grasping the vine with one hand, he plucked the strawberry with the other. How sweet it tasted!

http://www.ashidakim.com/zenkoans/zenindex.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere timpul ordoneaza evenimentele spontane din viata noastra ,e greu sa ignori secundele, minutele , orele pentru ca am ajuns sub patronajul timpului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vorbim despre trecerea timpului... despre ceea ce doar timpul poate schimba...

timpu' ? trecerea timpului ? ... nu vorbesc prostii cand spun ca-mi este cel mai mare dusman ! Schimba omul, gandirea mai putin, insa reactiile da. Sau poate si gandirea...probabil. Trecerea timpului schimba si trecutul uneori, nu doar viitorul. Uneori am simple amintiri si ma intreb daca nu au fost doar niste vise frumoase sau invers...visez ca am amintiri. Aiurea' ! E' versat timpul asta, o sa ii vina cineva de hac o data si odata...atunci sa vezi ce o sa rad !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu a definit timpul pana acum, iar diversele definitii care au fost date nu acopera intreaga lui "activitate" (ex unii spun ca ar fi o curgere a materiei...) insa un lucru este cert ne afecteaza pe noi fiintele umane si lumea in care traim. Este o caracteristica doar a noastra nu a lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

timpul schimba tot ce atinge... "nimic nu se pierde, totul se transforma" si asta numai cu "ajutorul" timpului. cine si-ar putea inchipui existenta fara timp??? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Timpul..?

Nu exista ,este doar un instrument de masura a trairi noastre animalice ,il folosim pentru a ne reaminti evenimente ,clipe frumoase sau mai putin frumoase .sa visam la viitorul ce il dorim, :lol2: ...iar odata ce constatam ca a trecut destul de mult, incep regretele si privitul in urma ,uneori cu placere sau nu .De foarte multe ori nici nu il luam in seama ,alteori dorim sa se scurga mai repede ,doar un lucru este sigur ..cand ajungem la final regretam ca a fost foarte putin. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×