Sari la conținut
Forum Roportal
astarte

Hinduismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand viata unor evrei a devenit impreganata de pacat, s-a crapat pamantul sub ei si ia inghitit de vii!

Evreii au fost un instrument a lui Dumnezeu, exact cum Biserica este un instrument al lui Dumnezeu! Si unii si altii au fost si sunt urati de toti cei care nu-L iubesc pe Dumnezeu!

Scrisoarea iubitului m-a facut sa ma indragostesc de El. Prin Scrisoare el imi descopera caracterul Lui si iubirea Lui pentru mine. Eu nu ma inchin la Scriptura, la coperti si la foaie, nici n-o sarut sau o consider un lucru magic! Eu ma inchin la Domnul Scripturii!

Hindusii se inchina la o vaca! Observi diferenta? Vaca-i un animal, Cristos Isus este Dumnezeu!

 

 

Diana, dumneata pui la indoiala Scriptura si pe Cristos Isus! Toate acestea fiindca nu ai o relatie personala cu Cristos si nu poti vedea realitatea! Un crestin nu presupune, el trebuie sa aibe o relatie personala cu Domnul,altfel este doar o credinta mentala,bazata pe presupuneri!

Tu crezi sincer ca Dumnezeu exista? Nu prea cred!

Nici o problema! Cauta-L pe Dumnezeu cu sinceritate si El ti se va descoperi!

 

Nu ma consider superior nimanui!

Nu poti sa zici ca negrul este alb, cand el este negru!

Domnul Isus le-a spus unora in fata: "pui de naparci"! Asta nu inseamna ca nu-i iubea, ci inseamna ca le spunea in fata adevarul sa se trezeasca!

Dumneata Diana, ai imbratisat umanismul si ai o viziune distorsionata despre bine si rau.

Daca ii spun unui homosexual ca este gresit si ca Dumnezeu condamna faptele lui si daca nu se pocaieste ajunge in Iad! Asta nu inseamna ca il urasc pe acel om, urasc faptele Lui si doresc salvarea lui ca om! Pentru acel om a murit Cristos si El il poate scapa de patima lui!

Pentru dumneata, eu arat ca un monstru fata de acel homosexual! Ii incalc drepturile si il urasc, pe deasupra vin si cu Dumnezeul meu, care vede ca sexul intre doua persoane de acelasi sex este pacat si se pedepseste cu iadul!

Stii de ce?

Fiindca vezi binele rau si raul bine!

ISAIA 5: 20 Vai de cei ce numesc raul bine, si binele rau, cari spun ca intunerecul este lumina, si lumina intunerec, cari dau amaraciunea in loc de dulceata, si dulceata in loc de amaraciune!

 

Doresc sa te pocaiesti si cuvintele lui Isaia sa nu fie o certitudine pentru dumneata!

 

Hinduismul zilelor noastre nu este acelasi cu Hinduismul de acum 5000 de ani. Religia hindusa a evoluat in acesti ani. Acum ea cauta sa fie o sinteza a diverselor idei si influente ce strabat intreg subcontinentul indian si care reprezinta sute de grupuri sociale, culturale si tribale. De fapt, insasi termenul hindu nu este originar din India. El este denumirea persana a fluviului Indu. Yoghi Ramacharaka face aceasta observatie: "Diferitele secte hinduse, desi practic par sa fie religii diferite, in realitate se considera a nu fi decat diferite secte si diviziuni ale Unei Singure Religii Eterne a Indiei, bineinteles, fiecare consider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari IOSAFAT esti forte documentat.

Daca puteti Dna/D-soara ASTARTE - sa cititi cartea "Moartea unui Guru" - prezinta marturia crestinarii unui hidus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Felicitari IOSAFAT esti forte documentat.

Daca puteti Dna/D-soara ASTARTE - sa cititi cartea "Moartea unui Guru" - prezinta marturia crestinarii unui hidus.

Scrisa de cine? Suna interesant. Bazata pe fapte sau .....?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scrisa de cine? Suna interesant. Bazata pe fapte sau .....?

Va pot trimite, daca vreti cartea prin posta. (e gratuit) :jester: Este scrisa de Rabi Maharaj

Editat de Chirila Carol

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va pot trimite, daca vreti cartea prin posta. (e gratuit) :jester:

 

Din moment ce in Hinduism vaca e sfanta ...totul este in regula !

generatii de copii au trait datorita acestei "doici a omenirii"

 

Faptul ca in numele vacii nu au fost arsi oameni pe rug si nici purtate razboaie dovedeste superioritatea neta a hinduismului fata de oligofrenia crestina!

 

 

 

Pardon am vrut sa spun religie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Felicitari IOSAFAT esti forte documentat.

Daca puteti Dna/D-soara ASTARTE - sa cititi cartea "Moartea unui Guru" - prezinta marturia crestinarii unui hidus.

 

 

nu e un oarecare hindus ...ci era fiul marelui yoghin......alegerea tatului sau a fost completa ...daca s-ar fi produs ceva mai devreme autorul cartii nu s-ar fi nascut .....fiecare religie isi are fanaticii ei dar ,acest mare yoghin .....pe mine m-a uimit prin felul in care si-a neglijat familia pentru ....pentru ce ? pentru a realiza adevaratul "sine" ....sa traiasca in alta lume ....

yoghinul trebuie sa fie mereu angajat in yoga,sa ramana cu el insusi intr-un loc secret cu mintea si cu inima ,supuse ,eliberat de speranta si lacomie ....

eliberat de speranta ...atunci cum traieste ...fara speranta ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu e un oarecare hindus ...ci era fiul marelui yoghin......alegerea tatului sau a fost completa ...daca s-ar fi produs ceva mai devreme autorul cartii nu s-ar fi nascut .....fiecare religie isi are fanaticii ei dar ,acest mare yoghin .....pe mine m-a uimit prin felul in care si-a neglijat familia pentru ....pentru ce ? pentru a realiza adevaratul "sine" ....sa traiasca in alta lume ....

yoghinul trebuie sa fie mereu angajat in yoga,sa ramana cu el insusi intr-un loc secret cu mintea si cu inima ,supuse ,eliberat de speranta si lacomie ....

eliberat de speranta ...atunci cum traieste ...fara speranta ...

 

Multumesc... :jester: :think:

Editat de Chirila Carol

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va pot trimite, daca vreti cartea prin posta. (e gratuit) :jester: Este scrisa de Rabi Maharaj

Mersi, esti amabil dar daca este o carte care sa merite mai mult ca sigur o voi gasi....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca in numele vacii nu au fost arsi oameni pe rug si nici purtate razboaie dovedeste superioritatea neta a hinduismului fata de oligofrenia crestina!

Pardon am vrut sa spun religie

 

Termenul folosit de dumneavoastra despre religia crestina = oligofrenie - este adevarat. Mai ales in Romania unde toata lumea e crestina si sa nascut asa de 2000 de ani (parca traiesc de 2000 de ani sau daca ma nasteam intr-un garaj eram masina...). Trist dar adevarat asta e tara in care traim - o tara a etichetelor de crestini nu a continutului... :jester:

 

Mersi, esti amabil dar daca este o carte care sa merite mai mult ca sigur o voi gasi....

 

Tind sa cred ca n-o ve-ti citi niciodata... v-ar schimba si nu cred ca vreti....

Editat de Chirila Carol

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×