Sari la conținut
Forum Roportal
SkaterGirl

Adam si Eva

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci... de ceva vreme ma bantuie o intrebare... am intrebat mai multe persoane care au legatura cu viata religioasa... si nimeni nu a putut sa-mi raspunda... Adam si Eva au fost inainte sau dupa oamenii preistorici? :yahoo: Eu m-am gandit... daca ar fi plasati inainte atunci lumea ar trece de la evolutie la involutie si iar la evolutie... ceea ce ar fi cam aiurea... de ce am progresa pentru ca apoi sa dam inapoi si apoi sa progresam iar? Iar daca ii plasam dupa oamenii preistorici... ei n-ar mai fi primii oameni... Cel mai verosimil raspuns ar fi ca Adam si Eva n-au existat... :P Dar asta ar contrazice religia... :yahoo: Sa ma laumureasca si pe mine cineva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci... de ceva vreme ma bantuie o intrebare... am intrebat mai multe persoane care au legatura cu viata religioasa... si nimeni nu a putut sa-mi raspunda... Adam si Eva au fost inainte sau dupa oamenii preistorici? :yahoo: Eu m-am gandit... daca ar fi plasati inainte atunci lumea ar trece de la evolutie la involutie si iar la evolutie... ceea ce ar fi cam aiurea... de ce am progresa pentru ca apoi sa dam inapoi si apoi sa progresam iar? Iar daca ii plasam dupa oamenii preistorici... ei n-ar mai fi primii oameni... Cel mai verosimil raspuns ar fi ca Adam si Eva n-au existat... :P Dar asta ar contrazice religia... :yahoo: Sa ma laumureasca si pe mine cineva...

Religia ii situeaza clar inaintea tuturor. Ei au fost primii oameni. Ce mi se pare mie mai haios este ca de la doi oameni s-a ajuns la atatia. dar nici asta nu ar fi cine stie ce dar mi se spune ca ei au avut doar trei copii, Abel, Cain si o fata Seth.......pai tocnmai biblia vine si imi sugereaza incestul.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Religia ii situeaza clar inaintea tuturor. Ei au fost primii oameni. Ce mi se pare mie mai haios este ca de la doi oameni s-a ajuns la atatia. dar nici asta nu ar fi cine stie ce dar mi se spune ca ei au avut doar trei copii, Abel, Cain si o fata Seth.......pai tocnmai biblia vine si imi sugereaza incestul.......

 

De fapt... daca stai sa te gandesti... biblia sugereaza un dublu incest... o data atunci... cu Adam si Eva.... si pe urma dupa potop... intre copiii lui Noe :P ... Poate aveau fabrica de copiii de am ajuns atatia oameni pe Terra... :yahoo: Cum am spus si mai sus... cand am intrebat profesori de religie in legatura cu Adam si Eva daca au fost inainte sau dupa... nu stiau cum s-o dea in altele... chiar si ei pareau confuzi in privinta asta... raspunsul lor a fost unul simplu "Nu stiu unde i-ai putea pozitiona pe Adam si Eva"... adica chiar si ei cred ca incepusera sa se intrebe daca chiar au fost primii oameni... :cheer: daca ar fi fost siguri ar fi raspuns inainte...

 

Intamplator am dat peste asta... "Daca din Cartea Genezei aflam ca Adam si Eva au avut trei copii, pe Cain, Abel si Seth, de la geneticieni aflam de existenta a 10 fii ai lui Adam si 18 fiice ale Evei." :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci... de ceva vreme ma bantuie o intrebare... am intrebat mai multe persoane care au legatura cu viata religioasa... si nimeni nu a putut sa-mi raspunda... Adam si Eva au fost inainte sau dupa oamenii preistorici? :yahoo: Eu m-am gandit... daca ar fi plasati inainte atunci lumea ar trece de la evolutie la involutie si iar la evolutie... ceea ce ar fi cam aiurea... de ce am progresa pentru ca apoi sa dam inapoi si apoi sa progresam iar? Iar daca ii plasam dupa oamenii preistorici... ei n-ar mai fi primii oameni... Cel mai verosimil raspuns ar fi ca Adam si Eva n-au existat... :P Dar asta ar contrazice religia... :yahoo: Sa ma laumureasca si pe mine cineva...

Adam si Eva au existat de la inceput! Ei au fost primii oameni creati!

Problema este ca mediul existent pe pamant in acel moment era mult mai propice vietii ca si acum. Ei au fost creati sa traiasca vesnic cu Dumnezeu, pacatul a penetrat rasa umana si tot pamantul! Asta a adus o "involutie"!

Daca oamenii ajungeau dupa cadere la 900 de ani iar dupa potop la 120 de ani de viata, asta denota ca a fost un regres in viata pe acest pamant! De fapt si la animale este acelasi lucru! Se stie ca delfinul si unele specii de reptile cresc atat cat traiesc. De aceea s-au gasit dinti de delfin care au dus la concluzia ca in trecut unii delfini erau uriasi. De aceea dinozaurii care datorita climei dinainte de potop erau reptile care traiau sute de ani si cresteau datorita hranei bogate foarte mari. Acelasi lucru si cu multe alte animale care dupa potop au avut parte de o alta clima si o alta vegetatie care a dus la o involutie a speciilor! Deasemenea in Scriptura iarna apare doar dupa potop, atunci cand pamantul s-a schimbat foarte mult,ca si clima si vegetatie!

Pacatul a scazut media de viata si duce la disparitia anumitor specii de animale.Asa ca viata se deterioreaza tot mai mult pe acest pamant, pana va veni Isus si va restabili din nou toate lucrurile. Va fi un pamant nou si un cer nou!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci... de ceva vreme ma bantuie o intrebare... am intrebat mai multe persoane care au legatura cu viata religioasa... si nimeni nu a putut sa-mi raspunda... Adam si Eva au fost inainte sau dupa oamenii preistorici? :cry: Eu m-am gandit... daca ar fi plasati inainte atunci lumea ar trece de la evolutie la involutie si iar la evolutie... ceea ce ar fi cam aiurea... de ce am progresa pentru ca apoi sa dam inapoi si apoi sa progresam iar? Iar daca ii plasam dupa oamenii preistorici... ei n-ar mai fi primii oameni... Cel mai verosimil raspuns ar fi ca Adam si Eva n-au existat... :bye: Dar asta ar contrazice religia... :spiteful: Sa ma laumureasca si pe mine cineva...
sigur ca Adam si Eva nu au existat!!!

relatarea despre Adam si Eva nu este stenograma sau documentar stiintific, ci o legenda

nu se vorbeste aici despre fapte istorice, ci despre credinta

important este ca limbajul folosit a raspuns nivelului de intelegere al unei anumite societati, a fost apoi adaptat intr-o oarecare masura, iar apoi s-a considerat ca nu mai este necesara adaptarea, presupunandu-se ca societatea a depasit un anumit nivel de intelegere

 

asa cum Teorema lui Pitagora este demonstrata la momentul aducerii ei la cunostinta, fiind in continuare doar aplicata, fara sa o demonstram de fiecare data

 

ca sa intelegem mesajul biblic, trebuie sa putem trece peste aspectele secundare, literare..

si mai ales sa nu ii pretindem textului sa raspunda la intrebari pe care nu si le pune: textul biblic raspunde in ceea ce priveste credinta unor oameni!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adam si Eva au existat de la inceput! Ei au fost primii oameni creati!

Problema este ca mediul existent pe pamant in acel moment era mult mai propice vietii ca si acum. Ei au fost creati sa traiasca vesnic cu Dumnezeu, pacatul a penetrat rasa umana si tot pamantul! Asta a adus o "involutie"!

Daca oamenii ajungeau dupa cadere la 900 de ani iar dupa potop la 120 de ani de viata, asta denota ca a fost un regres in viata pe acest pamant! De fapt si la animale este acelasi lucru! Se stie ca delfinul si unele specii de reptile cresc atat cat traiesc. De aceea s-au gasit dinti de delfin care au dus la concluzia ca in trecut unii delfini erau uriasi. De aceea dinozaurii care datorita climei dinainte de potop erau reptile care traiau sute de ani si cresteau datorita hranei bogate foarte mari. Acelasi lucru si cu multe alte animale care dupa potop au avut parte de o alta clima si o alta vegetatie care a dus la o involutie a speciilor! Deasemenea in Scriptura iarna apare doar dupa potop, atunci cand pamantul s-a schimbat foarte mult,ca si clima si vegetatie!

Pacatul a scazut media de viata si duce la disparitia anumitor specii de animale.Asa ca viata se deterioreaza tot mai mult pe acest pamant, pana va veni Isus si va restabili din nou toate lucrurile. Va fi un pamant nou si un cer nou!

 

Iar marmota

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi se spune ca ei au avut doar trei copii, Abel, Cain si o fata Seth.......pai tocnmai biblia vine si imi sugereaza incestul.......

aualeu... seth nu era fata !

 

Se stie ca delfinul si unele specii de reptile cresc atat cat traiesc. De aceea s-au gasit dinti de delfin care au dus la concluzia ca in trecut unii delfini erau uriasi. De aceea dinozaurii care datorita climei dinainte de potop erau reptile care traiau sute de ani si cresteau datorita hranei bogate foarte mari.

 

Pacatul a scazut media de viata si duce la disparitia anumitor specii de animale.Asa ca viata se deterioreaza tot mai mult pe acest pamant, pana va veni Isus si va restabili din nou toate lucrurile. Va fi un pamant nou si un cer nou!

:bye: :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De aceea dinozaurii care datorita climei dinainte de potop erau reptile care traiau sute de ani si cresteau datorita hranei bogate foarte mari.

 

Stai, cioanas, ca eu nu intelesei bine! Adica dinozaurii au trait dupa Adam si Eva si inainte de potop ? Primii oameni au fost contemporani cu dinozaurii ? Noe a luat in arca si oaresce dinozauri! :spiteful: :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai, cioanas, ca eu nu intelesei bine! Adica dinozaurii au trait dupa Adam si Eva si inainte de potop ? Primii oameni au fost contemporani cu dinozaurii ? Noe a luat in arca si oaresce dinozauri! :cry: :spiteful:

se pare ca nu, din moment ce dinozaurii nu mai apar dupa potop. erau prea pacatosi... :lol2: riscau sa le manance oile, porumbeii, zebrele, iguanele, cangurii si apoi...sa cureti dupa un ty rex nu-i tocmai floare la ureche. :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se pare ca nu, din moment ce dinozaurii nu mai apar dupa potop. erau prea pacatosi... :lol2: riscau sa le manance oile, porumbeii, zebrele, iguanele, cangurii si apoi...sa cureti dupa un ty rex nu-i tocmai floare la ureche. :spiteful:

Asa o fi :lol2: ! Dar un velociraptor tot o fi incaput, colea intre un urs polar si un babuin...Mai ales ca dumnealui, velociraptorul, l-o fi ajutat pe Noe, carandu-l in spinare, in goana lui de a strange animale de la poli si din zonele tropicale... :cry: Da' cu condorii cum s-o fi descurcat ? :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×