Sari la conținut
Forum Roportal
Her

Moralitatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Amarena a punctat acest subiect sustinand ca moralitatea este una si aceeasi, nu are fete/nunate/interpretari, ceea ce in opinia mea este gresit.

De asemenea, este gresita ideea "mecanicista" ca moralitatea este un cod de legi nescrise imuabile si identice de mii de ani...

Moralitatea a variat/variaza enorm de-a lungul secolelor si de-a lungul meridianelor. Altfel spus cee ce noi consideram imoral, altii considera absolut normal. Iar ceea ce noi cei de astazi consideram normal, stramosii nostri considerau anormal si vitzavercea...

Cum ar putea avea moralitatea doua fete? Simplu! Faptele: o femeie cu copii isi vinde trupul pentru a-si hrani copii. Din punct de vedere moral, in fapt, ea este o c...va, si deci este de blamat ca si-a vandut trupul pe bani. Din punctul ei de vedere insa, a facut un sacrificiu, si-a calcat pe inima in scopul nobil de a-si hrani puii. Nimic de blamat, ci chiar de admirat taria de caracter de care a dat dovada. Fireste, este o situatie extrema si ipotetica, DAR POSIBILA. Ganditi-va...liber...vorba unui post TV de 5 bani!

PS. A fura este un pacat. Si totusi, daca familia mea ar fi in pericol sa moara de foame, as face-o fara sa ma gandesc o secunda la Cele Zece Porunci! Chiar daca cel de la care as fura, ar pieri, la randul sau, de foame.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

moralitatea e direct proportionala cu educatia si inteligenta individului ... deci o notiune relativa ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tine si de educatie, dar nu numai. Fiecare avem liberul arbitru. Avem dreptul de a alege, avem dreptul de a trai LIBER, avem dreptul de a iubi. Cum i'am spus si Amei, regulile dupa care traiesti iti apartin. Nu apartin societatii. Societatea inseamna individul. Cand e vorba de viata ta, gura lumii nu ar trebui sa existe. Aduce numai nefericire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cam ca regula de baza cred ca e ...ce tie nu-ti place alorlalti nu le face ... pe cat posibil sa nu faci pe altii sa sufere ...in rest, sa nu ne pese de gura lumii, bine zice Mariutza :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa ne pese de ce spun altii, foarte adevarat.

Moralitatea variaza. Sigur , anumit lucruri se vor schimba in timp. Doar ca sunt gresit alese exemplele.

In exemplele mentionate de Her conceptia va ramane aceeasi. Ce tarie de caracter e de admirat in a alege o meserie in ca asta? Astept ziua in care va fi legalizata prostitutia , macar astfel vor plati si ele ( majoritatea ) impozite. Nu le admir, gandind liber, unii lucram o luna pentru cat castiga ele intr-o seara -doua, daca sunt si bune la ce fac.

Admir spiritul lor capitalist, dar nu vad unde si-au calcat pe inima. Au ales meseria mai bine platita. Desigur, nimeni nu ma retine sa aleg aceeasi meserie. A refuza asa ceva este o alegere personala.

Cand va exista un memorial al prostituatelor ( care plateau si impozite) voi duce un buchet.

Presupun ca ar trebui sa admiram si hotii. Primii fiind familiile victimelor si victimele in sine.

Anumite situatii sunt si vor ramane extreme, pusi intr-o asemenea situatie toti vom lupta pentru a supravietui. Am fi foarte capabili sa ne vindem trupurile si sa ucidem pentru coaja de paine ca sa nu murim de foame.

Cel mai bine sa nu ajungem in situatii extreme. Poti doar presupune ce ai face in anumite situatii si ceea ce acum imi pare inacceptabil ar parea perfect acceptabil.

Editat de Daydreamer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

her n-ai facut decat sa redai ca moral e ce e bun pentru tine :flowers: , despre moral si moralitate depinde cum privesti vrei ceva practici citesti istoria dreptului , vrei ceva abstract citesti filosofii care si-au exprimat parerea pe tema asta . din punctul meu de vedere moral e tot ceea ce este permis si nu e imoral :hi: , dar si morala trebuie raportata la ceva ...ca si in fabule in general se raporteaza la o fapta , apropo de ex tau cu furatul din ceea ce ai zis nu te deosebeste cu nimic de un animal care ar fura din cuibul vecin ca sa nu ii moara puii , te conduci tot de la stadiul de instinct ...si nu , nu mereu instictul este mai puternic decat ratiunea .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa nu ne pese de ce spune lumea .. dar "gura lumii adevar graieste" ... de ce oare ? Eu cred ca depinde de persoana ... daca ma simt bine cu mine nu am de ce sa spun ca am facut ceva imoral .. la urma, urmei.. viata noastra, reselile noastre, povara noastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa nu ne pese de ce spune lumea .. dar "gura lumii adevar graieste" ... de ce oare ? Eu cred ca depinde de persoana ... daca ma simt bine cu mine nu am de ce sa spun ca am facut ceva imoral .. la urma, urmei.. viata noastra, reselile noastre, povara noastra.

haideti sa umblam toti dezbracati ca doar ne simtim bine in pielea noastra si nu e imoral :flowers: :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
haideti sa umblam toti dezbracati ca doar ne simtim bine in pielea noastra si nu e imoral :flowers: :P

:hi: ... tu sa umbli dezbracat .. mai ales cand ninge .. sa racesti la obiectul cu care gandesti :hi:

Edit: a umbla dezbracat este protie sau nebuneala ;)

Editat de ClassicAlina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aloooo..moralitatea nu a variat si nu va varia niciodata ..de ce nu admiteti ca omul are in sange imoralitatea ..?

Cand nu ne convine ceva ..spunem ca nu ne intereseaza ce spune lumea ..refuzand sa credem ca santem imorali.

Daca o persoana ce are o avere consistenta , infaptuieste ceva imoral este considerat ..excentric, daca o face cineva ..ce duce o alta viata ..este un instinct animalic. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×