Sari la conținut
Forum Roportal
menssana1984

cateva adevaruri ce trec drept neadevaruri si ignoranta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Foarte sugestiv este faptul ca ioan este infatisat ca avand unele dubii la rolul lui isus de mesia,intr-un pasaj care deloc surprinzator este arareori mentionat de biserica.

Pe cand se afla in inchisoare lui irod ,ioan il trimite pe unul dintre discipolii sai pt a il intreba pe isus :

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai spunem de asemanarile cu viata lui Mithra. Care tot pe 25 decembrie era nascut, avea tot 12 discipoli, la nasterea sa a fost vizitat de pastori, etc etc... si ar mai fi si Krishna de adaugat pe lista ta, care si el era nascut din fecioara, ghici la ce data :spiteful: , tatal sau era tamplar, si muuulte altele.

Despre Osiris eu stiam ca sarbatoarea in calendarul egiptean era la data de 6 ianuarie, dar poate ma insel.. oricum, erau asemanari si cu mitul lui Horus, care era si el tot pe 25 decembrie nascut.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit Biblia dar n-am avut rabdare la "amanunte" de aceea rog pe cineva, mai aplecat asupra textelor sfinte, sa confirme daca urmatoarele afirmatii au vreo urma de adevar. Enunturile nu-mi apartin.

 

-Dupa Matei, Iisus si-a petrecut copilaria in Egipt, unde a fost ascuns. Dupa Luca, n-a fost nicio fuga in Egipt, primele zile ale vietii sale Iisus si le-a petrecut la Bethleem, apoi parintii l-au dus la Ierusalim "ca sa-l puna inaintea Domnului" iar dupa aceea parintii impreuna cu Iisus "s-au intors in Galileea, in Nazaret".

-Potrivit primelor trei Evanghelii, inainte de a incepe sa propovaduiasca, Iisus a trait in Galileea, dupa Evanghelia lui Ioan, insa, Iisus si-a trait viata la Ierusalim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa nu mai spunem de asemanarile cu viata lui Mithra. Care tot pe 25 decembrie era nascut, avea tot 12 discipoli, la nasterea sa a fost vizitat de pastori, etc etc... si ar mai fi si Krishna de adaugat pe lista ta, care si el era nascut din fecioara, ghici la ce data :spiteful: , tatal sau era tamplar, si muuulte altele.

Despre Osiris eu stiam ca sarbatoarea in calendarul egiptean era la data de 6 ianuarie, dar poate ma insel.. oricum, erau asemanari si cu mitul lui Horus, care era si el tot pe 25 decembrie nascut.

erau mentionati si ei dar nu am avut chef sa mai zic si de ei,oricum sunt destui....

 

Am citit Biblia dar n-am avut rabdare la "amanunte" de aceea rog pe cineva, mai aplecat asupra textelor sfinte, sa confirme daca urmatoarele afirmatii au vreo urma de adevar. Enunturile nu-mi apartin.

 

-Dupa Matei, Iisus si-a petrecut copilaria in Egipt, unde a fost ascuns. Dupa Luca, n-a fost nicio fuga in Egipt, primele zile ale vietii sale Iisus si le-a petrecut la Bethleem, apoi parintii l-au dus la Ierusalim "ca sa-l puna inaintea Domnului" iar dupa aceea parintii impreuna cu Iisus "s-au intors in Galileea, in Nazaret".

-Potrivit primelor trei Evanghelii, inainte de a incepe sa propovaduiasca, Iisus a trait in Galileea, dupa Evanghelia lui Ioan, insa, Iisus si-a trait viata la Ierusalim.

oare nu mai avem niciun credincios printre noi?

nu mai este nimeni patruns de adevar ca inainte de marea epurare de pe forum?

nu e nici macar un teolog printre noi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte sugestiv este faptul ca ioan este infatisat ca avand unele dubii la rolul lui isus de mesia,intr-un pasaj care deloc surprinzator este arareori mentionat de biserica.

Pe cand se afla in inchisoare lui irod ,ioan il trimite pe unul dintre discipolii sai pt a il intreba pe isus :

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt trei autori diferiti care surprind o imagine din "unghiuri" diferite, aceasta nu inseamna ca se contrazic, ci ei se completeaza! :jester:

Adica atunci cand privesti un mar din 3 unghiuri diferite il vezi pe rand para, banana si lamaie. intr-adevar foarte logica explicatia ta. :doh: Pe mine una m-a convins...o sa incep iar sa frecventez biserica :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica atunci cand privesti un mar din 3 unghiuri diferite il vezi pe rand para, banana si lamaie. intr-adevar foarte logica explicatia ta. :) Pe mine una m-a convins...o sa incep iar sa frecventez biserica :crazy:

Nu, s-ar putea ca o culoare sa fi mai inchisa ca cealalta, s-ar putea ca o parte sa fie galbuie si una rosiatica, s-ar putea ca intr-o parte sa fie putred si intr-o parte bun! :mellow:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ioan botezatorul trimite din inchisoare mesajul acesta. Probabil ca acolo in lanturi s-o fi gandit la fel ca si multi alti evrei, cum de Mesia nu-i elibereaza de romani, si cum de nu se proclama Rege, sa-l elibereze si pe el din lanturi.

In momente cand oamneii sunt prigoniti se clatina si Ioan nu este de condamnat.Sigur ca raspunsul lui Isus a fost acceptat de Ioan, dovada ca ucenici ai lui Ioan il urmeaza pe Isus, dupa moartea lui!

1IOAN 5: 7 (Caci trei sint cari marturisesc in cer: Tatal, Cuvintul si Duhul Sfint, si acesti trei una sint.)

1IOAN 5: 8 Si trei sint cari marturisesc (pe pamint): Duhul, apa si singele, si acesti trei sint una in marturisirea lor.

Invatatura despre Trinitate nu apare doar in Ioan. Si doar pentru o fraza "adaugata" sigur nu consideram Scriptura ca "nu constituie o sursa de informatii credibila".Asta se numeste a cauta nod in papura!

aha ...inteleg...deci unul din stalpii de baza ai crestinismului si care conversa cu dumnezeu mai mereu atunci cand era in pustie,avea indoilei in privinta lui dumnezeu.....foarte logica explicatia ta.....

 

Lucrul acesta il stie orice crestin! Sarbatoarea Intruparii Domnului nu este antibiblica ! Nu este o data precisa in care sa spunem ca Isus s-a intrupat, doar cu aproximatie.Data de 25 Decembrie a fost luata ca un inlocuitor al unei sarbatori pagane,stiti si voi care. Acesta nu-i un argument sa nu credeti in Dumnezeu. Nu fac rau daca sarbatoresc pe Domnul intruparea Lui pe 25 Decembrie, este rau sa sarbatoresc pe altcineva decat pe El! Intruparea Lui,venirea Lui pe acest pamant prin fecioara Maria ,trebuie sa fie in inimile noastre o sarbatoare zilnica. Cu atat mai mult este bine sa ne unim cu totii intr-o anumita zi din an sa sarbatorim intruparea Lui!

te citez :

"Nu fac rau daca sarbatoresc pe Domnul intruparea Lui pe 25 Decembrie, este rau sa sarbatoresc pe altcineva decat pe El!"

 

deci cu alte cuvinte aruncati sfintiii la gunoi ,dati-le foc la moaste....e rau daca sarbatoresti si pe altcineva in afara de dumnezeu

e valabil si pt mama lui isus nu are nici un drept de a fi sarbatorita....

 

Afirmatiile prezentate de dumneata se completeaza si nu se contrazic!

Domnul Isus, in copilaria Lui a fost si in Betleem, si in Egipt, si in Nazaret. Luca nu spune ca nu a fost nici o fuga, doar ca nu surprinde aspectul acesta! Asta nu inseamna ca Isus nu a fost in Egipt!

Sunt trei autori diferiti care surprind o imagine din "unghiuri" diferite, aceasta nu inseamna ca se contrazic, ci ei se completeaza! :mellow:

trei autori diferiti+trei versiuni a faptelor diferite=3 povesti diferite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aha ...inteleg...deci unul din stalpii de baza ai crestinismului si care conversa cu dumnezeu mai mereu atunci cand era in pustie,avea indoilei in privinta lui dumnezeu.....foarte logica explicatia ta.....

Da, de multe ori atunci cand cineva trece prin incercari se clatina. Si crestinii, "stalpi sau caramizi", sunt oameni ! Nu suntem perfecti,daca am fi, am fi deja in Cer!

Si Petru a gresit, si Toma si toti ucenicii. Petru greseste din nou in prezenta lui Pavel. Asta sa fie o marturie pentru toti,ca si noi suntem oameni si avem probleme! Nu facem insa ca cei fara Dumnezeu, sa disperam, ci fugim la Domnul si ne rezolvam problemele!

Important este ca nu a disperat, ci s-a dus direct la Sursa, adica la Isus!

 

te citez :

"Nu fac rau daca sarbatoresc pe Domnul intruparea Lui pe 25 Decembrie, este rau sa sarbatoresc pe altcineva decat pe El!"

 

deci cu alte cuvinte aruncati sfintiii la gunoi ,dati-le foc la moaste....e rau daca sarbatoresti si pe altcineva in afara de dumnezeu

e valabil si pt mama lui isus nu are nici un drept de a fi sarbatorita....

trei autori diferiti+trei versiuni a faptelor diferite=3 povesti diferite.

Aici era vorba de Ziua Intruparii Domnului Isus si nu alte discutii! Daca este Ziua Intruparii lui Isus, il sarbatorim pe Isus! Nu este importanta ziua,ci evenimentul! Nu sarbatorim Ziua soarelui in 25 decembrie, ci Ziua Domnului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, de multe ori atunci cand cineva trece prin incercari se clatina. Si crestinii, "stalpi sau caramizi", sunt oameni ! Nu suntem perfecti,daca am fi, am fi deja in Cer!

Si Petru a gresit, si Toma si toti ucenicii. Petru greseste din nou in prezenta lui Pavel. Asta sa fie o marturie pentru toti,ca si noi suntem oameni si avem probleme! Nu facem insa ca cei fara Dumnezeu, sa disperam, ci fugim la Domnul si ne rezolvam problemele!

Important este ca nu a disperat, ci s-a dus direct la Sursa, adica la Isus!

imi place raspunsul tau....e mai umanist...

dar nu ma pot abtine sa te intreb...

daca cei care il vedeau pe dumnezeu intr-o forma sau alta,daca cei care au fost apropiati de isus si au luat parte la miracolele lui,daca ei nu inca nu puteau sa aiba credinta deplina,cum poti sa ne ceri noua la 200 de ani dupa acele fapte?

si da asa e ...apostolii au gresit desi erau direct participanti la miracolele lui isus....s-au clatinat in credinta lor...desi stiau ca raiul si iadul sunt mai reale ca niciodata...le-a fost mai draga viata decat credinta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×