Sari la conținut
Forum Roportal
sclavutza

cel mai usor mod de a slabi?

Postări Recomandate

:o:  daca stie careva va rog ziceti-mi si mie!!! ce va costa?

[snapbacca]28393[/snapbacca]

 

Sorry, dar nu stiu tarifele medicilor specializati in chirurgia estetica. :o:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o:  daca stie careva va rog ziceti-mi si mie!!! ce va costa?

[snapbacca]28393[/snapbacca]

 

Cred ca cel mai usor e sa nu mai mananci asa de mult si sa faci sport. Merge de fiecare data. Bineinteles nu e la fel de comod ca retetele din reviste.

Apropos, am citit intr-eu revista acum cateva luni o reteta in care aveai voie sa mananci oricata carne de vita vrei, dar numai asta. Iti garantau ca slabesti. Logica: "omul preistoric manca numai carne si era intr-o forma excelenta". Am ras de m-am prapadit! Omul preistoric era in forma pentru ca innainte sa manance bucata aia de carne o alerga 3 zile prin jungla si cand o prindea o omora cu o piatra legata de un bat. ::o::

Alt exemplu: o colega de facultate, este deprimata mai mereu pentru ca lumea e superficiala si nu o place pe motiv ca este supraponderala. Este o situatie dificila intr-adevar, dar ce sa mai zic cand o vad mancand dulciuri in fiecare pauza, si nu asa ... de pofta.

Inca unul: un prieten al carui calitate principala este hotararea, sa-a decis sa slabeasca si timp de 2 saptamani a mancat cate o portie de orez pe zi si a alergat cat a putut. Dupa cele 2 saptamani nici nu-la mai recunosteam.

Ideea de baza: Cum poti sa arati ca un om sanatos daca nu faci miscare? Daca vreti sa slabiti, munciti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu faci multa miscare, fa ca mine : nu mai mananci paine deloc, excluzi complet dulciurile , sucurile si alte prostii de genul asta, iar dupa ora 17....numai si numai apa ! In ritmul asta am dat jos 7 cag in doua saptamani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni, voi veniti numi cu idei din astea drastice ??? omul trebuie si sa traisca intre timp.... ce pierde din greutate.

 

Eu personal sint ptr. schimbarile cu care poti trai mereu si sa-ti dea rezultate mereu la fel precum in matematica 1+1 mereu =2.

 

 

chestia este simpla cind vrei sa slabesti, trebuie ca nr. caloriilor "arse" pe parcursul zilei, sa fie mai mare ca cel al caloriilor "intrate" in corp.... si exercitul fizic este recomandat foarte mult...cel putin 30min. aerobic exercise in fiecare zi,

dieta este totusi cea mai importanta..... ce intra in gura este foarte important....mult mai mult decit exersatul....poti exersa cit vrei daca tu maninci toate dulciurile si grasimile posibile, fara nici o limita.

Cantitatea si frecventa are mult a face cu slabitul....ideal este sa maninci mai putin si des...ca sa nu ai scaderi de insulina in singe, si metabolismul sta pe linie contiuna in loc sa coboare si sa urce...

 

Eu personal "imi permit" sa maninc din orice imi doresc dar in cantitati moderate, la orice ora din zi ori noapte, si este dovedit, nu conteaza cind maninci ultima data din zi atit timp cit nr. total de calorii nu este depasit. Sint multe sfaturi care pot fi date, incercate si dovedite, dar cel mai mult cred ca persona care vrea sa piarda din greutate sa fie hotarit si sa fie binevoitor sa faca schimbari in dieta si activitatea fizica. Personal nu cred in dietele unde trebuie sa maninci numai un tip de mincare, ptr. un anumit timp.... tocmai asta este chestia "sa nu te simti ingradit" de la mincaruri ca dupa aceea sa maninci de nu te mai poti opri cind gusti din ceva care "ti-ai interzis" ptr. mult timp. Personal, am mai spus cind exersez, indirect devin mult mai atenta cu ce maninc... si chiar dulciurile de la care nu as fi crezut ca pot sa ma abtin, nu mi se mai par asa bune, in schimb am mereu fructe in casa, si nu tin in casa nimic care m-ar tenta.... Ideal este sa se consume mincaruri bogate in proteine(te tine satul mai mult) si aproape deloc grasime, multe vegetale, si cel mai important ptr. toata lumea sa bea cel putin 2L apa pe zi .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o:  daca stie careva va rog ziceti-mi si mie!!! ce va costa?

[snapbacca]28393[/snapbacca]

 

 

trebuie sa fii foarte disciplinat cu tine insuti, dedicatie,

 

uita-te la cei care fac culturism, daca ai ocazia sa citesiti "o zi din viata" unuia dintre ei ramii inmarmurit....bineinteles ca ei iau si multe suplimente ( eu numesc asta "artificial eating", si-mi suride ideea), si totusi involva multa planificare si multi bani ca sa cumperi mincarurile cit mai naturale si degresate, carnea cea mai slaba posibila, etc....

 

chiar daca ei participa doar 1-4 ori pe an la competitii, ei trebuie sa fie disciplinati in dieta lor in fiecare zi (toti au o zi pe saptamina cind isi permit sa manince ceva care de altfel nu ar pune in gura (pizza, inghetata, etc.)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MISCARE!

Iar slabitul cu diete...nu face bine organismului.Redu nr de calorii,si fa multa ,multa miscare... :o::o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[quote name=sfc' date='Feb 19 2005, 03:56

Iar slabitul cu diete...nu face bine organismului.

 

 

Redu nr de calorii,si fa multa ,multa miscare... :crazy: :spiteful:

 

[/quote]

 

 

 

cind ma refer la "dieta" eu ma gindesc la un anumit mod de a minca, care este sanatos nu ceva dramatic, o simbare in bine a modului tau de a minca, cu care poti trai o viata intreaga. cit despre un nutritionist, nu stiu cit de mult te poate ajuta un om, daca tu personal nu poti schimba felul de a minca. mai este si o chestie care in USA este fortat sa apara pe orice produs vindut: eticheta cu valorile nutritionale si un exemplu pe care il am in fata mea.

cantitatea de servit-1 cana/cup (226gr.) (iaurt simplu, fara grasime)

Serviri ptr. toata cutia- 4

si pe urma iti spune pe fiecare cantitate de servit ai

120 calorii -----------Calorii din grasime 0

Grsime totala 0g

Grasime saturata 0g

Colesterol 5mg 2%

Sodiu 180mg 8%

Total carbohidrate 17g 6%

Fibra 0g

Zaharuri 17g

Proteine 12g

Vitamina A 10%, Vitamina C 4%, Calciu 45%, Fier 0%

Procentajele din partea dreapta sint bazate pe un diet de 2000 de calorii pe zi. si pe urma este un tabel care iti recomnda

 

diet de 2000 calorii diet de 2500 calorii

grasime totala >65g >80g

grasime saturata >20g >25g

colesterol >300mg >300mg

Sodiu >2400mg >2400mg

carbohidrate 300g 375g

fibra 25g 30g

 

Calorii pe gram:

grasimi-9, carbohidrate-4, proteine-4

 

 

 

Deci in momentul in care "stii" exact ce pui in gura este usor sa tii cont cit trebuie sa maninci, si daca este nutritional. In Ro am vazut ca unele produse aveau caloriile totale dar nu spunau prea multe detalii, parca eu as fi mincat tot produsul odata...... dar in fine.

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca nu faci multa miscare, fa ca mine : nu mai mananci paine deloc, excluzi complet dulciurile , sucurile si alte prostii de genul asta, iar dupa ora 17....numai si numai apa ! In ritmul asta am dat jos 7 cag in doua saptamani.

[snapbacca]28422[/snapbacca]

 

 

Bravo conte chiar ai slabit? Vreau si eu ca in ultimele 2 luni m-am facut cat un munte..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×