Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Calea catre Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doua subiecte de meditat:

 

 

- Ajuta-ne sa-l gasim pe Dumnezeu!

- Nimeni nu va poate ajuta cu asta.

- De ce nu?

- Pentru acelasi motiv pentru care nimeni nu poate ajuta pestele sa gaseasca oceanul.

 

-----------------

 

Discipolii erau captivati de o discutie despre zicala lui Lao-Tzu: "Cei ce stiu nu spun; Cei ce spun nu stiu."

Cand maestru intra, ei l-au intrebat ce inteles au cuvintele acestea.

Maestru spuse: "Cati dintre voi stiu mirosul unui trandafir?"

Toti au indicat ca stiu.

Atunci el spuse: "exprimati-l in cuvinte."

Toti au tacut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doua subiecte de meditat:

- Ajuta-ne sa-l gasim pe Dumnezeu!

- Nimeni nu va poate ajuta cu asta.

- De ce nu?

- Pentru acelasi motiv pentru care nimeni nu poate ajuta pestele sa gaseasca oceanul.

 

-----------------

 

Discipolii erau captivati de o discutie despre zicala lui Lao-Tzu: "Cei ce stiu nu spun; Cei ce spun nu stiu."

Cand maestru intra, ei l-au intrebat ce inteles au cuvintele acestea.

Maestru spuse: "Cati dintre voi stiu mirosul unui trandafir?"

Toti au indicat ca stiu.

Atunci el spuse: "exprimati-l in cuvinte."

Toti au tacut.

care sunt cele doua?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

IOAN 14: 5 ,,Doamne``, I-a zis Toma, ,,nu stim unde Te duci; cum putem sa stim calea intr'acolo?``

IOAN 14: 6 Isus i-a zis: ,,Eu sint calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decit prin Mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
IOAN 14: 5 ,,Doamne``, I-a zis Toma, ,,nu stim unde Te duci; cum putem sa stim calea intr'acolo?``

IOAN 14: 6 Isus i-a zis: ,,Eu sint calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decit prin Mine.

E cel mai bun raspuns, si asta deoarece a fost chiar raspunsul Fiului lui Dumnezeu. :yahoo:

Pentru orice om muritor este un singur Dumnezeu:Tatal, ''de la care vin toate lucrurile'', si este o singura cale spre El: Fiul ''prin care sunt facute toate lucrurile''(1Cor.8.6).Insa acest lucru nu il recunosc decat ''cei cu inima curata, caci ei vor vedea pe Dumnezeu''(Mat.5.8 ). Ceilalti oameni, isi croiesc ei insisi drum spre Dumnezeu, dupa propria lor inchipuire. Pacat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hans, nu te mai preface ca nu stii ca in varful muntelui se ajunge pe mai multe căi !

:shipwrecked:

In varful muntelui da, dar la Dumnezeu se ajunge pe o singura Cale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hans, nu te mai preface ca nu stii ca in varful muntelui se ajunge pe mai multe căi !

:spiteful:

Poate in ateism Dumnezeu poate fi asemanat cu varful unui munte.In realitate insa, muntele este doar o amarata de lucrare ale mainilor lui Dumnezeu.Deci comparatia nu tine.

Iar Dumnezeu a dat omului intelepciune sa-si creeze trasee marcate, care daca sunt urmate, se poate ajunge intreg la destinatie. trasee pe care un alt om le-a parcurs inainte. In legatura cu calea catre Dumnezeu insa, omul din vechime sau din zilele noastre si-a creat el insusi trasee.Fara ca vreunul din creatorii acestor trasee sa se poata lauda ca L-au intalnit pe Dumnezeu, sau ca au ajuns la El. Singurul Om care se poate lauda ca a invins moartea si a ajuns la Dumnezeu este Fiul lui Dumnezeu, Isus Hristos.Nimeni altul dintre miliardele de oameni oameni intelepti si religiosi ai lumii noastre. De aceea, NUMAI El este Calea. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In varful muntelui da, dar la Dumnezeu se ajunge pe o singura Cale

 

 

Poate in ateism Dumnezeu poate fi asemanat cu varful unui munte.In realitate insa, muntele este doar o amarata de lucrare ale mainilor lui Dumnezeu.Deci comparatia nu tine.

Iar Dumnezeu a dat omului intelepciune sa-si creeze trasee marcate, care daca sunt urmate, se poate ajunge intreg la destinatie. trasee pe care un alt om le-a parcurs inainte. In legatura cu calea catre Dumnezeu insa, omul din vechime sau din zilele noastre si-a creat el insusi trasee.Fara ca vreunul din creatorii acestor trasee sa se poata lauda ca L-au intalnit pe Dumnezeu, sau ca au ajuns la El. Singurul Om care se poate lauda ca a invins moartea si a ajuns la Dumnezeu este Fiul lui Dumnezeu, Isus Hristos.Nimeni altul dintre miliardele de oameni oameni intelepti si religiosi ai lumii noastre. De aceea, NUMAI El este Calea. :spiteful:

 

Nu va mai laudati atata ca sunteti singurii care cunoasteti calea. Ca astfel dati dovada de trufie si pe urma va pedepseste zeul vostru cel atoateiertator. Jigniti prin cuvintele voastre miliarde de credinciosi apartinatori altor religii, mai vechi si mai importante decat crestinismul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu va mai laudati atata ca sunteti singurii care cunoasteti calea. Ca astfel dati dovada de trufie si pe urma va pedepseste zeul vostru cel atoateiertator. Jigniti prin cuvintele voastre miliarde de credinciosi apartinatori altor religii, mai vechi si mai importante decat crestinismul.

Silentia, intr-un fel - ignorand detaliile raspunsurilor - ei au dreptate spunand ca exista o singura cale - calea credintei. Pacat ca nu si-au dat seama de infinitatea modalitatilor de actiune.

Insa Hans a promovat crestinismul ca singura cale viabila. E posibil sa nu fie vina lui, el fiind doar un biet suflet condus de puternice interese acunse. Poate face prozelitism fara sa vrea din cauza ca i s-a inoculat prea mult crestinism in vene spirituale.

Eu nu i-as supraestima ca ar da dovada de trufie. O asemenea calitate i-ar fi impiedicat sa se resemneze la imbratisarea doctrinei crestine.

Silentia, daca o religie e mai veche sau pare mai importanta - prin ce? prin numarul de adepti? - asta inseamna ca e superioara crestinismului? Tu le ierarhizezi si crezi ca e vreuna mai putin rea decat alta? Sau ca s-ar putea ca una dintre ele sa constituie cea mai buna cale de a ajunge la dumnezeu?

Personal cred ca nu am nevoie de nici un fel de religie care sa ma limiteze de a ajunge la cunoasterea adevarului. Prin cunoastere am reusi sa eliminam incertitudinile si contradictiile aparente. Credinta oarba nu ne face mai buni, dimpotriva, am ajunge doar mai usor de controlat, mai previzibili, factori de risc neutralizati din perspectiva manipulatorilor.

Am detaliat calea pe care o "vad" intr-o tema separata. Nu mai insist aici pentru ca as fi off-topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu va mai laudati atata ca sunteti singurii care cunoasteti calea. Ca astfel dati dovada de trufie si pe urma va pedepseste zeul vostru cel atoateiertator. Jigniti prin cuvintele voastre miliarde de credinciosi apartinatori altor religii, mai vechi si mai importante decat crestinismul.

Unde vezi tu ca am jignit eu pe cineva? Iar cauti cu lumanarea postura de victima? :spiteful:

 

Insa Hans a promovat crestinismul ca singura cale viabila.

Imi arati si mie unde? :doh: Eu spuneam ca singura cale spre Dumnezeu este Fiul lui Dumnezeu, si nu crestinismul. Si asta, pentru ca El este singurul Om care a fost in stare sa strabata acea cale ascunsa noua care duce la Dumnezeu...si care ne trece de la moarte la viata.

 

E posibil sa nu fie vina lui, el fiind doar un biet suflet condus de puternice interese acunse. Poate face prozelitism fara sa vrea din cauza ca i s-a inoculat prea mult crestinism in vene spirituale.

Multumescu-ti de compasiune, draguta! :doh: Interese ascunse?!? Nu am asa ceva.Fiul lui Dumnezeu a lucrat numai la lumina, pentru ca faptele sa fie clar vazute de oameni. Si asa i-a invatat sa faca si pe cei care vor sa-L urmeze.

Cat despre inocularea crestinismului in vene-mi...pot sa-ti spun ca te inseli. Singura data cand cineva a incercat sa-mi inoculeze vreo religie cu forta, a fost atunci cand bebe fiind, m-a botezat cu forta popa ortodox , fara sa-mi ceara parerea si acceptul.Insa tocmai acest lucru m-a facut sa consider nul acest act. Deci, nu sunt o leguma. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×