Sari la conținut
Forum Roportal
deea_s

Prietenii nostri...

Postări Recomandate

"Prieten iti este acela care intelege trecutul tau, crede in viitor si te accepta asa cum esti astazi." Nu stiu cine a spus asta despre prietenie dar, cred ca a surprins esentialul.

 

Oricum, eu as mai spune ca prieteni iti sunt oamenii care gasesc intotdeauna 2 minute sa te asculte atunci cand esti trist, care stiu sa se bucure alaturi de tine atunci cand ai reusit ceva si esti fericit; sunt acei oameni care pot, pentru cateva clipe, sa lase deoparte sentimentele lor si sa vibreze alaturi de tine.

 

Ce reprezinta? Pietrele care raman dupa ce apa trece...

 

Roberta

Editat de robertzica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Prieten iti este acela care intelege trecutul tau, crede in viitor si te accepta asa cum esti astazi." Nu stiu cine a spus asta despre prietenie dar, cred ca a surprins esentialul.

 

Oricum, eu as mai spune ca prieteni iti sunt oamenii care gasesc intotdeauna 2 minute sa te asculte atunci cand esti trist, care stiu sa se bucure alaturi de tine atunci cand ai reusit ceva si esti fericit; sunt acei oameni care pot, pentru cateva clipe, sa lase deoparte sentimentele lor si sa vibreze alaturi de tine.

 

Ce reprezinta? Pietrele care raman dupa ce apa trece...

 

Roberta

[snapbacca]27110[/snapbacca]

 

Foarte bine spus, Robertica,ai pus punctul pe I si eu cred acelasi lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte bine spus, Robertica,ai pus punctul pe I si eu cred acelasi lucru.

[snapbacca]27111[/snapbacca]

 

M-am lovit de cateva ori (serios de tot) pana am priceput cum vine treaba cu prietenia, de-asta stiu asa de bine 8). Adevarul e ca sunt o idealista :dee

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre prieteni si prietenie:

 

"Prietenia este o singura minte in doua trupuri."

"Adevarata prietenie este ca sanatatea.Valoarea ei este rar apreciata pana cand nu ai pierdut-o."

"Un prieten adevarat este cel care-ti este alaturi atunci cand restul lumii te-a parasit."

"Toti aud ceea ce spui.Prietenii asculta ceea ce spui.Cei mai buni prieteni asculta ceea ce nu spui."

"Prietenul este acela care cunoaste cantecul inimii tale si poate sa ti-la cante atunci cand ai uitat cuvintele."

"Strainii sunt doar prieteni care asteapta sa se intample ceva. Prietenii sunt ca si bucatile de sunca din bolul de salata al vietii."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce frumos vedeti totul ...

de fapt in viata de zi cu zi "prietenul(prietena) iti f...u...te...e nevasta(sotul)"

"daca nu iti gasesti prietenul cautal la tine acasa, precis ii face curte nevestei"

"spune toate secretele celui mai bun prieten ca sa te poata santaja in orice moment"

"daca un prieten este intr-o incurcatura ajutal, precis dupa ce isi rezolva problemele te va uita definitiv"

 

maxime din viata reala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce frumos vedeti totul ...

de fapt in viata de zi cu zi "prietenul(prietena) iti f...u...te...e nevasta(sotul)"

"daca nu iti gasesti prietenul cautal la tine acasa, precis ii face curte nevestei"

"spune toate secretele celui mai bun prieten ca sa te poata santaja in orice moment"

"daca un prieten este intr-o incurcatura ajutal, precis dupa ce isi rezolva problemele te va uita definitiv"

 

maxime din viata reala

[snapbacca]27161[/snapbacca]

 

Totusi, cei despre care vorbesti tu nu sunt prieteni sunt... profitori si atat. Este adevarat ca prietenia nu este, intotdeauna, un lucru roz dar... daca stam totdeauna cu drobul de sare pe marginea sobei... nu facem decat sa primim ceea ce asteptam. Si apoi... sa gandesti ca tine e ca si cum ai spune ca toate pisicile sunt negre (chiar si ziua :pee).

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi, cei despre care vorbesti tu nu sunt prieteni  sunt... profitori si atat. Este adevarat ca prietenia nu este, intotdeauna, un lucru roz dar... daca stam totdeauna cu drobul de sare pe marginea sobei... nu facem decat sa primim ceea ce asteptam. Si apoi...  sa gandesti ca tine e ca si cum ai spune ca toate pisicile sunt negre (chiar si ziua :pee).

 

Roberta

[snapbacca]27176[/snapbacca]

Roberta draga,

iti doresc sa ai parte de acei prieteni de care spui tu,dar sa stii ca si Dorinand are f multa dreptate.

Poate inca nu te-ai lovit de ...invidia prietenilor.Nici nu poti sa-ti imaginezi ca asa ceva exista.Dar exista!

Si are un gust amar.Ai grija de prieteni,ajuta-i,dar niciodata nu te lasa complet pe mana lor.Nu se stie niciodata...

Stii...e crudul adevar si cine aspus-o n-a spus-o de prost.

Cum te f.... prietenul nu te...nimeni.Scuze !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

avem tendinta sa credem ca Robertica.... si totusi in realitate, din pacate, lucrurile cam stau cum a mentionat Dorinand si Sfc,

"prietenii adevarati" au trecut pe lista de " pe cale de disparitie"... cu cit inaintezi in viata descoperi adevarul tragic....poate nu chiar "pe pielea ta", dar sint multe persoane "patite" in jurul nostru.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am lovit... si inca tare de tot de mai multe ori in plus, am gresit si eu fata de altii fie interpretand gresit anumite gesturi fie ca am dat-o in bara pur si simplu. Asta nu imi da dreptul sa bag pe toata lumea in aceeasi oala. Pe de alta parte daca uitam ca speranta este totul in viata noastra... nu cred ca mai are vreun sens sa traim.

 

M-a durut enorm cand cea pe care o consideram prietena mea cea mai buna sa-a suparat pentru ca i sa-a parut ca nu stiu ce avantaje puteam sa am eu de pe urma ei... nu m-a intrebat nimic, pur si simplu mi-a trimis un mail in care imi spunea ca nu credea ca o sa-mi bat joc de ea in halul asta... nici in ziua de azi (si au trecut vreo 6 luni) nu a mai vorbit cu mine si nu stiu cam ce a fost in mintea ei atunci. Asta inseamna ca trebuie sa ridic un zid si sa spun ca orice om care va intra in viata mea va proceda la fel??? Ca... toti sunt invidiosi, ca stau cu frica-n san la orice gest si ca ma vor lovi cand vor avea prima ocazie? Asta ar insemna, extrapoland, sa nu mai citesc acest, forum, sa nu mai ies pe strada, sa numai merg la serviciu, sa nu mai vorbesc cu nimeni totul ca sa ma protejez fiindca toti oamenii sunt rai si daca imi devin prieteni ma vor lovi.

 

Probabil ca ma vor mai lovi si altii dar nu pot sa nu vorbesc cu colega mea de serviciu cu care despic firul in patru oridecate ori avem o problema, cu care imi impart mancarea la pranz in fiecare zi, care ma ajuta si pe care o voi ajuta de cate ori va fi nevoie, cu care merg la cumparaturi si vorbesc la telefon de cate ori imi vine o idee si simt nevoia sa o discut cu ea. Poate ca intr-o zi toate astea se vor termina sau... nu! Nu am de gand sa ma port ca si cum asta astept: finalul. Am dat o sansa prieteniei noastre si voi mai da sanse de cate ori va fi nevoie... fara retineri si fara resentimente.

 

Probabil ca sunt o idealista.

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×