Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

Overclocking-ul

Overclocking  

14 membri au votat

  1. 1. Overclocking pro/contra

    • Pro
      5
    • Contra
      5
    • Neutru
      4


Postări Recomandate

Desi nu este recomandat de nici un producator de componente, overclocking este f popular. Am urcat si eu odata procesorul meu Barton 2500+ pana la 3200+ fara nici o problema. Nici macar temperatura procesorului nu a crescut decat cu 2 grade, dar parca nu m-a lasat inima sa-l las in oc pentru ca stiu ca o componente in oc este suprasolicitata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am urcat si eu odata procesorul meu Barton 2500+ pana la 3200+ fara nici o problema. Nici macar temperatura procesorului nu a crescut decat cu 2 grade

 

Chiar daca temperatura procesorului nu s-a schimbat cu mult pt al overclock-a trebuie sa modifici si voltajul alocat si in felul asta distrugi incetul cu incetul tranzistorii din procesor...si il avariezi.

Care pana la urma duce la arderea procesorului :P......asat e valabil si pt gpu-ul la placile vga sau mb

Editat de crs_tzep

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O chestie generala despre mine... mereu cand voi fi intrebat despre parerea mea intr-o privinta anume eu voi incepe cu "Depinde..."

 

Depinde la ce iti folosesti computerul...

 

Daca ai nevoie de putere de PROCESARE (arhivare, codare video, calcule matematice pure) atunci faci overclocking la procesor.

 

Daca ai nevoie de procesare grafica (Rendering) atunci iti faci overclocking la placa video DAR atunci ai nevoie si acces rapid la memorie si ar fi o idee sa faci oc si la memorii...

 

Daca lucrii cu baze de date atunci oc la memorii, desi uneori memoria mare mare mare mare e suficienta...

 

Daca gioci gioace serioase atunci poti sa overclockezi tot dar pt asta ai nevoie de un simt... prima data fa oc la fiecare in parte si apoi fa-le incet incet impreuna... crescand cate putin la fiecare si dupa ce faci o modificare (atentie ! pasi mici !) testezi.

 

Daca joci Solitaire iti dau gratis un mega comp P1 @ 120 Mhz cu 64 mb Edo Ram in schimbul compului tau care presupun ca e mai bun dar tu in loc sa il faci sa isi merite banii freci menta pe el...

 

 

Testul de oc : pt proc > Prime 95

pt memorie (& proc) > Winrar... deschizi vreo 3,4 si ii dai sa faca arhive de 1.9 GB daca ai hdd-ul formatat FAT32 sau 4,6 GB daca e NTFS ... ai grija cum pui arhivele pe partitii si de unde iti iei fisierele ca sa nu iti ucizi hardul...

Placa video > 3DMark mai ales 2001 SE cu patch. (2003 in loc sa streseze pur baga grafica la greu si 2005 s-ar putea sa nu iti mearga...)

 

 

INAINTE DE TOATE !!!

 

Pentru un oc de calitate TREBUIE sa ai o sursa foarte buna si stabila ca voltaje... cu cat e oc-ul mai mare cu atat sunt componentele mai sensibile la oscilatii. Recomandari : Enermax, Antec, Chieftec... Thermaltake nu prea... Surse ce cantaresc sub 1 kg ... deloc !

 

Ar fi o idee buna sa nu incerci sa faci oc pe chipset SiS ... doar asa ca recomandare... nici VIA nu prea inghite asa ceva... deci ori nVidia nForce ori nVidia nForce (adica fie de Amd fie de Intel ca nici chipseturile Intel nu prea inghit oc...).

 

Nu stiu daca am uitat ceva... dar asa am impresia... :unsure:

 

A... parerea mea : impotriva :rock:

 

EDIT : Hai... poate un picutz la memorii ... (Am Geil 2x 512 cu latente 2.5-8-4-4 si le tin in 2.5-6-3-3... :rock:)

Editat de Herr Spiegellman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×