Sari la conținut
Forum Roportal
corinae

De ce nu-si gasesc unii loc de munca

Postări Recomandate

De cand colaborez cu o firma de recrutare nu incetez sa ma minunez in fiecare zi de reactiile pe care le primesc.

Primim mesaje de genul: "Salut. Caut contract de munca. Astept raspuns." :socca:

Sau oferte de colaborare scrise cu: agentie, si, actiune, etc.

Asta ca sa nu mai vorbesc de tutuieli (nu ca as fi eu sensibila la tutuiala, dar se presupune ca respectivii se adreseaza unei firme pentru angajare), sau de datele din CV care nu prea au legatura cu realitatea.

 

Daca noi, care angajam persoane care au totusi studii superioare primim asa ceva, oare ce raspunsuri primesc cei care angajeaza muncitori? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tine si de educatia fiecaruia...si aici nu ma refer neaparat la aceea primita in facultate!Am observat faptul ca exista multi indivizi care au studii superioare si nu stiu nici macar sa se exprime sau sa faca fata unor situatii elementare! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

 

Daca noi, care angajam persoane care au totusi studii superioare primim asa ceva, oare ce raspunsuri primesc cei care angajeaza muncitori? :)

Eu angajez 7 muncitori pentru o linie de geam termopan de 6 luni.....nu am inchis lista :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am observat faptul ca exista multi indivizi care au studii superioare si nu stiu nici macar sa se exprime sau sa faca fata unor situatii elementare! :)

 

Din pacate asa este. Am uitat sa precizez ca cererea de contract de munca era scrisa de un doctor. :socca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu muncitorii... te poti astepta la orice desi... ei nu au mail sau vreun fel de acces la net. Oricum... o chestie la care era sa mor de ras a fost: "Buna ziua! Vreau si eu (pauza de vreo 3-4 secunde - era la telefon) cu anuntul din ziar" asa ca.... i-am raspuns ca poate sa vorbeasca doar cu mine pentru ca e mai complicat sa ii dau la telefon anuntul din ziar... a ras si el. Da- oricum, sunt destul de... soft la minte.

 

 

Roberta :roll:

Editat de robertzica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt si foarte foarte multi care nu-si gasesc loc de munca pentru ca nu cauta. Asteapta sa ii descopere cineva :blinca: . Din categoria celor foarte multi fac parte si cei care nu se multumesc cu ce primesc. El tocmai a terminat o facultate de economie si vrea director sau mai stiu eu ce functie importanta care deseori nici nu are legatura cu specializarea lui. Nu zic... daca e dotat atunci de ce nu!!! Dar cei mai multi nu sunt! Si fac mofturi cand primesc salarul mediu pe economie. Mai bine stau acasa sa primeasca ajutorul de la stat decat sa castige sa-si castige si el acolo bruma de bani, si sa faca si ceva experienta. Nici unul nu vrea sa inceapa de jos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cel mai nasol mi se pare mie, ca e greu sa-ti gasesti de lucru, proaspat absolvent fiind, chiar scolit si cu capul pe umeri, pentr ca mai peste tot se cere experienta anterioara in domeniu... E total aiurea... poate ca acel candidat este foarte talentat in ceva, dar nu se poate angaja niciunde, ptr ca nu are experienta anterioara... :cat: Mi-e groaza de ce ma asteapta.. :roll:

Editat de dj_hestia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cel mai nasol mi se pare mie, ca e greu sa-ti gasesti de lucru, proaspat absolvent fiind, chiar scolit si cu capul pe umeri, pentr ca mai peste tot se cere experienta anterioara in domeniu... E total aiurea... poate ca acel candidat este foarte talentat in ceva, dar nu se poate angaja niciunde, ptr ca nu are experienta anterioara... :cat: Mi-e groaza de ce ma asteapta.. :roll:

[snapbacca]25224[/snapbacca]

 

Ei iote de-aia mai pisicel, aici unde sunt eu, experienta se face inca din timpul scolii. Pe perioada studiilor "liceale" sa zicem asa...ca sa nu mai vorbim de facultate, li se ofera asa numitele "burse de ucenici" pentru a le da posibilitatea sa capete ceva experienta in campul muncii. Sunt primiti in diferite institutii, depinde de domeniul de studiu al fiecaruia, si sunt platiti la fel ca un angajat (ceva mai putin) si pe o perioada de 3 sau 4 ani, depinde, acumuleaza experienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dj_hestia,

 

eu intervievez, in perioada asta, in medie 3 persoane/zi (sunt director de resurse umane la o firma medie ca si numar de angajati) si e drept, sunt preferati oamenii cu experienta DAR daca un om nu are experienta insa are chef sa invete si, mai ales, de munca... nu e refuzat. E foarte adevarat ca nu primeste un salariu egal cu al celui care are experienta dar... este un inceput. In schimb... am vazut multe CV-uri umflate ca sa impresioneze, multi oameni fara experienta care vor bani multi si care te mint in fata... NU generalizez spun doar ce am vazut.

 

Oricum, nu e cazul sa intri in panica... toti am inceput de undeva nimeni nu sa-a nascut cu toate invatate, problema e sa ai rabdare sa o iei de jos si sa nu te dai in laturi de la nimic (si aici vorbesc strict despre munca) nu stii niciodata cand o chestie neimportanta te va duce intr-o situatie extrem de favorabila.

 

Roberta

Editat de robertzica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Romania exista o problema cu vechimea in munca.Dar adevarata problema nu e asta.Cunosc deja multe cazuri ,in care la angajare sa-au prezentat oameni cu vechime mare dar au primit un salariu de mizerie.Cunosc chiar multe cazuri.

Daca vrei sa angajezi azi un om ,sa stii din start ca nu o sa fie un bun meserias,chiar daca are experienta.Oamenii capabili au ori propria afacere ,sunt plecati din tara, sau daca e destept lucreaza la o firma nu ca angajat! ci ca si colaborator, mai precis sa fie chemat sa faca o lucrare la comanda,si sa fie platit pe loc ptr lucrare. :roll: Ultimul sa stii ca cere bani ptr ceea "ce stie"sa faca.

Daca angajezi un tanar ,o sa ai surprize.... putini isi dau seama cu ce se mananca viata dupa terminarea studiilor.

Asa ca sa stiti ca eu compatimesc pe cel ce trebuie sa faca o angajare in tara asta ! :cat: :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×