Sari la conținut
Forum Roportal
L4viniu

Upgrade de placa video pe un socket a

Postări Recomandate

Va salut pe totii care citesc acest forum,ptr cei care vor da un reply cererii mele, si moderatorilor saitului,am o problema am o configuratie de genul placa de baza Gigabyte KT600, pe socket A, un procesor AMD Athlon Xp 2600+ Barton, 1Gb ram si o placa video Palit Daytona 5200 agp, am gasit intr-o oferta o placa video Gigabyte 7600GS 256Mb cu agp 8x si ddr2, va rog sa imi spuneti daca e posibil sa pun noua placa pe care vreau sa o achizitionez pe placa de baza si daca o sa functioneze! Poate ati mai experimentat de a pune pe un soket a o placa video cu ddr 2, va rog sa imi raspundeti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

omule din cate stiu si eu ,sigur merge,la placile video conteaza slotul si nu socket ul.......acuma nu stiu daca merita sa bagi atitia bani,incearca mai bine o placa leadtek 6600 td(275 ron)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles de la cineva ca placile care au socket A,mai precis placile de baza KT600,interfata de AGP pe care o au suporta doar placile video cu DDR si nu placile facute cu DDR2 cum ar fii o placa mai moderma! Aici este mare dilema nu conteza investitia! Doream sa stiu daca pot pune o placa video cu DDR2 pe modelul de placa KT600! Poate cineva sa imi raspunda! Va rog!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suporta. Din moment ce e AGP, aia e tot ce conteaza. Cum isi controleaza placa video memoriile, e treaba ei.

 

Oricum... ca exemplificare... nu exista placa de baza cu socket A, AGP si DDRAM 2.

 

Alta exemplificare... pe placi video exista memorii DDRAM 3, pentru PC-uri doar DDRAM 2.

 

Pentru o vreme am avut acasa o placa video cu DDRAM 3 pe placa de baza cu socket A / DDRAM 1.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×