Sari la conținut
Forum Roportal
Her

Idei preconcepute

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum catva timp tocmai imi exprimam dezabrobarea privind caracterizarea unui om stiind doar cate ceva despre el. Recte, faptul ca eu mi-am inselat sotia, conduce in mod automat la o categorisire de ticalos, ciudat, lipsit de scrupule sau ca nu imi iubesc cu adevarat jumatatea...

De ce am adus in discutie aceasta tema? Simplu! In weekend m-am revazut cu o foarte buna prietena. Ea mi-a relatat urmatoarea poveste:

Bestia si fata.

Se cunosteau de pe net. El era casatorit, dar isi insela ocazional sotia si nu ascundea acest lucru. Ba chiar mai mult: nici macar nu facea nici cel mai mic efort sa se faca...placut. Era dur si inflexibil in idei si exprimare. Stia tot forumul acest lucru. Insa era un tip inteligent si cu simtul umorului. Ea era intrigata de el isi isi tot scriau, schimbau idei si concepte. La un moment dat fata i-a spus unde sta. El i-a propus atunci ca sa se vada in momentul in care va trece pe acolo. Ba chiar mai mult au facut un schimb de poze, iar ea i-a dat si numarul ei de telefon. Ea stia ca adesea, pozele NU reflecta realitatea. Au trecut luni pana cand el a reusit sa-si faca timp ca sa treaca pe la ea. I-a telefonat si i-a spus ora la care va sosi. Dar, din cauza unor afaceri a amanat intalnirea cu inca o ora. In cele din urma s-au intalnit, intr-o parcare. Dar timpul a fost foarte scurt, nu au stat impreuna decat 4 ore si jumatate.

Ce a constata fata la sfarsit? Ei bine, el nu semana deloc cu imaginea pe care ai fi avut-o despre el judecad doar dupa posturile sale pe net! In realitate, era un barbat prezentabil, extrem de manierat, cald, cu o carisma iesita din comun, foarte dar foarte de serios (nu i-a facut nici cel mai mic apropos la o eventuala legatura parea indiferent la acest lucru - si asta in cel mai bun caz) si totusi simpatic, ba chiar era rece dupa standardele latine. Dar avea o privire patrunzatoare si afisa o siguranta de invidiat. Cu colegii vorbea raspicat, ca un om obisnuit sa comande. Era imposibil sa nu iti inspire siguranta...ma vrajise, iti spun sincer cu toate ca eram impotriva lui la inceput. Ba chiar la un moment dat mi-a trecut prin minte ce i-as fi raspuns daca mi-ar fi propus sa ii devin amanta, si iti dau cuvantul meu de onoare ca nu stiu ce i-as fi raspuns. Sau mai bine zis stiu ce i-as fi raspuns, dar raspunsul nu imi face cinste, intelegi????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca cineva isi inseala sotia (tu sau altcineva sau de ce nu, o ea ...) nu inseamna ca persoana care calca stramb, in pofida acestui lucru, nu poate fi manierat/a, cu carisma, atragator/atragatoare si multe alte calitati.

cand se discuta un aspect (cum ar fi cel al inselatului partenerelui) se discuta strict pe acel aspect, nu contesta nimeni celelalte calitati ale persoanei. si daca persoana in cauza se simte bine in pielea ei, nu inteleg de ce atatea framantari? sincer ... daca as fi in locul tau, daca mi-as insela partenerul, chiar nu mi-ar pasa ce zic ceilalti. la urma urmei, fiecare se cunoaste mai bine.

de exemplu, avand in vedere faptul ca eu nu sunt de acord cu adulterul si sunt considerata o persoana cu idei preconcepute sau cine stie ce impresii mai las ... nu ma afecteaza. stiu ce sunt, cum sunt, persoanele apropiate si dragi mie ma cunosc indeajuns si chiar nu-mi pasa de cei care nu ma cunosc sau ma judeca doar dupa anumite posturi. asa ca ... fiecare crede ce vrea. nu crezi, Her? :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

internetul ... un balci ... o fereastra care denatureaza si inseala mintile slabe ...

 

realitate se intrezareste uneori si printre fabulatiile de pe forumuri dar ... chiar nu pricep ce-ti pasa, Her, ce cred ceilalti?

 

sincera sa fiu si pe mine ma deranjeaza judecata societatii dar am inceput sa capat imunitate, pentru ca am observat ca sunt acolo numai cand e vorba de critici nu si cand e vorba de a sustine, lumea e buna la critice, mamaaaaaaaa, e cel mai bun critic la orice subiect dar de construit sau sutinut pe cineva ...RAR!

 

deci ... fiecare cu mama lui in viata :crazy:

 

in general sunt perceputa ca o persoana atipica cel putin ca sa nu zic ciudata ... si de cate ori ajung cei din jur la concluziile mele criticate ... ce fain e! :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am invatat sa dau la spate ce zice lumea. E viata mea, eu ma dau cu capul de pereti, singura ma descurc si oricum, nimeni nu misca un deget, deci n-au nici un drept sa se bage, deci ma doare la bascheti de comentariile lor. Gura lumii sloboda, daca asa se simt ei bine, so be it. Sa vorbeasca pana i-o durea radacina limbii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-o parcare? :focus: Sper ca n-ati ramas 4 ore in parcare, nu? :crazy:

De ce presupui ca ar fi vorba de mine???

Mi-a spus ca au fost la un resturant...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am io asa un feeling :focus:

It is a...wrong feeling!

I s-a intamplat altcuiva. Nu mie persoal. Era doar o poveste...Pe care am pus-o aici nu pentru ca sa ridic osanale "Bestiei", ci doar pentru a sublinia eroarea de caracterizare...ATATA tot!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, dar multi se cred mai destepti decat sunt, nu stiu daca mesajul tau e de ajuns pentru eradicarea fenomenului ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×