Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

De ce scriitorii romani n-au succes !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sincer sper sa ma insel eu dar este cam greu sa devi scriitor consacrat plecand din Romania ca sa nu vb de si mai nebuneasca idee de a te intretine din scris . In plus cei care scriu stiu ca pentru a scrie o carte buna ai nevoie ori de mult timp ori de inspiratie multa dar pana scoti aceea carte cu ce sa te intreti ???? si cam toate problemele ce rezultat din aceasta "meserie" , am intalnit persoane talentate care a trebuit sa scoata bani din buzunar pentru a putea sa-si publice cartea si vine un coehlio si toata lumea innebuneste :brunette:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ai prefera sa fie ca in alte state, sa vina agentul literar si sa-ti spuna "Scrie o carte care-i place publicului, de acest gen si cu aceste tente!", sau cu "Taie din text paragrafele x,y,z, e posibil sa nu placa unor critici" ? Da, aceste chestii se intampla cu cei care traiesc din scris. Isi prostitueaza talentul, asta daca nu au norocul fenomenal ca prima carte sa aiba succes de librarie imens. Sincer acum, cati scriitori stii sa se intretina din scris, sau sa se fi intretinut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scrisul, dragii moşului, nu-i o meserie...nu-i firesc să te

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

helene23, fata tatii, şi Dinescu...Ce-i cu tine...of, oare asta era important?ai o părere proprie?sau am aşa valoare că-ţi place să mă citezi ca pe clasicii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
helene23, fata tatii, şi Dinescu...Ce-i cu tine...of, oare asta era important?ai o părere proprie?sau am aşa valoare că-ţi place să mă citezi ca pe clasicii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer sper sa ma insel eu dar este cam greu sa devi scriitor consacrat plecand din Romania ca sa nu vb de si mai nebuneasca idee de a te intretine din scris . In plus cei care scriu stiu ca pentru a scrie o carte buna ai nevoie ori de mult timp ori de inspiratie multa dar pana scoti aceea carte cu ce sa te intreti ???? si cam toate problemele ce rezultat din aceasta "meserie" , am intalnit persoane talentate care a trebuit sa scoata bani din buzunar pentru a putea sa-si publice cartea si vine un coehlio si toata lumea innebuneste ;)

 

sint si eu un scriitor pe lumea asta , am scris o carticica de vreo 800 pagini. Carticica mea cintareste aproape 3 kg. Costa citeva sute de milioane daca vreau s-o public. :cry:

Citiva oameni au citit-o si au spus ca-i geniala.

 

Nu sint bogat . Singura solutie prin care as putea sa-mi public cartea este sa-mi vind apartamentul in care locuiesc iar cu banii sa-mi public cartea si apoi sa ma duc in strada sa devin boschetar. Adica mai clar spus daca vreau sa devin un scriitor consacrat trebuie sa platesc aproape cu viata.

 

Am decis chiar sa fac asta.

:shout:

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau poate nu. Sper ca nu vrei s-o publici in 5.000.000 de exemplare, si tradusa. Scoate 100 de exemplare, pune copyright pe ea, si daca se cere, mai scoti. Daca se cere bine, poate risca editura si preiau ei cheltuielile de tiparire la editia a doua.

 

De unde ai scos-o cu sutele de milioane? :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sint si eu un scriitor pe lumea asta , am scris o carticica de vreo 800 pagini. Carticica mea cintareste aproape 3 kg. Costa citeva sute de milioane daca vreau s-o public. :D

Citiva oameni au citit-o si au spus ca-i geniala.

 

Nu sint bogat . Singura solutie prin care as putea sa-mi public cartea este sa-mi vind apartamentul in care locuiesc iar cu banii sa-mi public cartea si apoi sa ma duc in strada sa devin boschetar. Adica mai clar spus daca vreau sa devin un scriitor consacrat trebuie sa platesc aproape cu viata.

 

Am decis chiar sa fac asta.

:crazy:

cumva fragmente din ea ai postat la psihologie ????

acum depinde si cine ti-a zis ca e geniala ...nu vreau sa te descurajez dar parerea mea e ca ai hotarat prea usor sa renunti la apartament si apropo vb lui daemon poti sa vinzi apartament sa te muti intr-o garsoniera sau daca esti din bucuresti in alt apartament din provincie undeva mai ieftin si linistit, apoi mai exista varianta sponsorizari sau varianta publicarii la o editura din strainatate ...totul e sa ai grija sa citeste ce semnezi ca poate dai si apartamentul si ramai si fara drepturi pe carte ...eu sper ca nu.

bafta :focus:

Editat de master_mind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×