Sari la conținut
Forum Roportal
yWAn

Sa mai si RADEM!!!

Postări Recomandate

Nujtu daca at avut vrodat ocazia sa conplectati o fisa fiscala. Daca ati scapat panacuma si va ferit Dumnezeu sa facet vrun ban pentru care sa trebuiasca sa dati socoteala la stat, pai sa nu va puna dracu sa incepet daici incolo.

 

Care va sa zica, aseara mam decis sa mapuc sa conplectez daravela. Am rugato pe consuarta sam aduca de la Administratia financiara a sectorului respective unte locuesc eo, 6 (sase) formulare. Am zis sa fie. + care am mai primit eo un plic special pentru mine cu numele meu pe iel unte mai ierea nejte formulare +instructuni de folosire.

 

Deschid plicu si vad formularele 200, 201 si 202, fabt care ma face sa ma intreb ce sa patit cu restu de formulare pana la 200. Care nefericit le primeste pe tuate ? Vai de mama lui, ca scurt si hapsan ia fost norocu !

 

Trec la parcurgerea instructiunilor de folosire: Punctu Unu roman (I) intitulat ?Trebuie sa depun declaratia de venit ?? ? aflu de la acest punct ca am obligatia sa fac asa, drept care ma intreb ce rost are intrebarea cand putea sa treaca direct cu majuscule bolduite si mai scutea din cerneala.

 

Urmeaza Capitolu A mare unte ma ruaga sa verific daca indeplinesc unul din subpunctele 1, 2, 3 sau 4. Eo ginesc numa 3. Ma dau de ciasu mortii sal gasesc pe 4. Nu e. Mai caut. Degeaba. Opserv ca dupe ceea ce credeam eo ca ie pct 3, scrie mare 2. Deci nu ie alea. Cer ajutor la consuarta si, dupe 10 minute le gasim. Este intradevar 4, da nu ie alea de leam vazut eo prima oara. Ma intorc la A mare si inteleg ca ma incadrez la subpunctu 1, 2 si 3.

 

Care ma trimit la Capitolu B mare cu o sinpla esplicatie ca am de ales tot din patru subpuncte. Precaut de data asta, aleg numa subpunctu 1, subsubpunctu linia 3.

 

De aicia trec la Capitolu C care imi reaminteste ca am obligatia sa conplectez fisa vietii, fabt de care daca nu eram constient nu ajungeam pana la acest capitol. Mai era acolo un chenar pe care scria ATENtIE ! sim zice ca daca am nelamuriri, ma pot adresa organului fiscal de domiciliu. Adica fix pe**a ! ca inafara de mine si de consuarta, nujtu sa mai fie cineva prin domiciliu meu.

 

Cam asta a fost momentu in care eo mam convins ca statu abuzeaza cu mijtouu si incerc sam stapanesc cateva cuvinte grele, dar, spre nemultumirea consuartei si a vecinilor, nu reusesc.

 

Trag aer in piept, beau un pahar de apa si trec la Punctu Doi roman (II) subpunctu 1, linia 1, rd 8, Capitolu C, formularu 200 din rd 14 al cap V, fisa fiscala 1. Ceeeeeeeeeee .? ma buseste rasu. Poate ma lamureste linia 2. Oca, aicia scrie numa de rd 8. Bine. Aleg 2.

 

Punctu 2 zice ceva de rd 9, cap C, f 200, rd 13.1. Ma las pagubas pentru ca deja ma duare capu.

 

O intreb pe consuarta. Parerea iei ie ca trebe sa trec la subcapitolu B, punctu 1 in care ie vorba de ?veti conplecta mai intai formularu 202, iar dupa aceea capitolu B din formularu 200". Ete ***** ! si daca fac invers ? Cine se prinde ? si ceo sam faca ?

 

Zis si facut. Ma cac in iele de instructiuni ! Parerea mea ferma ie ca daca vrei sa nu poti folosi un lucru, oricat de sinplu ar fi iel, atunci nu urma logica, bunu simt sau instinctu, ci pune mana de citeste instructiunile de folosire. Sunt convins ca daca chibriturile ar veni insotite de instructiuni, neam incalzi numa la suare. si, in definitiv, cat de greu poa sa fie sa conplectezi un ***** de formular, mai ales ca datele mele personale ie deja scrise acolo ?

 

Iau formularele. Dupe o lunga discutie cu consuarta, ajungem la concluzia ca eo trebe sa conplectez numai formularu 200, in schinb ia trebe sa mai faca unu (nujtu ezact care) in care trebe sa puna 0 de la un cap la altu, pe motiv ca? (nam fost atent, nu erea problema mea).

 

Boooon ! Iau fisa 200. Primu lucru pe carel vad este ?Pierderi fiscale?. Hopaaaa ! Cei asta ? Ce trec aicia ? Nu stie nici consuarta. De ce mia fost mai frica, de aia nam scapat: inapoi la instructiuni.

 

Norocu meu ca dau din prima pe pagina patru peste punctu rd. 1 unte scrie ?venit net/pierdere fiscala? Esplicatie: ?se scrie venitu net sau pierderea fiscala? Banuiam eo, da ce ie aia ? Cum era de ajtebtat, nu scrie. Da scrie mai sus, la rd 4 (nu ma intrebat de ce rd 4 ie mai sus de rd 1 ca nujtu): ?Pierderea fiscala - se inscrie suma reprezentand pierderea fiscala a persuanei fizice? Ma lamurit bustean ! Nu miar fi dat prin cap !

 

Ma linijtejte consuarta carem zice ca eo nus ?persuana fizica?. Cica sunt ?contribuabel?. Oca, da cu ce ma ajuta asta ?

 

Ma ajuta sa gasesc un alt rd 4, mai sus de primu rd 4, care zice asea: ?Pierderea fiscala ? se conplecteaza numa de contribuabel? (jubilez: asta-sa eo !) [?] ?respectiv se scade rd 1 din rd 2?.

 

Rd 1 aflu eo ca inseamna venitu brut de la punctu nujtucare. La rd 2 zice ca ?se inscrie suma de la rd 2.1, insemnand adunarea rd 2.2, 2.3, 2.4 si 2.5, dupe caz. Nu mai trec prin ce ie fiecare. Mie mia fost de ajuns sa aflu ca rd 2.2 inseamna ?Cheltuieli forfetare (40%)?. Asta spre deosebire de rd 2.3 care ie ?Cheltuieli forfetare (50%)?

 

Am inceput sa rad cu lacrimi si am decretat ca ce ie pierdut, ie pierdut, ducase-n ***** lu masa lu ala care a inventat? !

 

Ma intorc la formularu 200 pe care il semnez. Dupaia pun data, imi trec imeilu (nu ma lasat consuarta sal pun pe?ala cu silozu, nici pe?ala cu industrial@ ), pun telefonu. Dupe asta scriu cu mare grije trei sume pe liniile punctuate in dreptu lu acolo unte trebuie fiecare. Termin de scris si ii arat consuartei isprava mea. In definitiv, nici nu a fost greu.

 

Consuarta, in loc sa sa bucure, se ia cu mainile de cap. Ma intreaba:

C: si casutele alea la ce crezi tu ca folosesc ?

E: Da chiar asa, la ce folosesc ?

C: Pai acolo trebe sa scrii sumele alea

E: pe**a ! Pai de unte sa stiu ? si linia punctata pentru ce ierea ?

C: Ca sa te duca la patratele.

E: Pai nu vezi ca nu se potriveste ?

C: Ce nu se potriveste ?

E: Linia cu patratelele. Uite, linia de la punctu 6 duce la patratelele de la pct 7. Ie tiparit prost !

C: Lasa, vezi ca mai ai un formular. Mai faci odat

E: Da, da asta nu mai are datele mele pe iel.

 

Injuram amandoi sistemu care a fost zgarcit. Spre marea mea uimire, in plic se mai afla un formular cu numele meu, asa ca de data asta sistemu era nevinovat (numai de data asta).

 

De data asta am reusit. Mi-am facut ciorna. A trebuit, cei drept, sa ma chinui sa modific la rubrica email sa fac din ?indu? primele patru litere ale prenumelui meu ca ma vazut consuarta in ultimu moment. Da am reusit si lam terminat !

 

acum, nu mar mira totusi, ca in urma trimiterii *****ului asta de formular, statu sa considere ca de fabt eo: nu sunt alb, ci negru; locuiesc concomitent in Romania, Grecia antica si Marte; am 4 copii in varsta de 5, 41, 82, 3, 12 si 18 ani; iar venitu meu pe tuata viata a fost de 300 de lei brut, din care eo trebue sa platesc statului inpozit 58129355932459109376 lei + doo ridichi, o bicicleta, splina, cinci mici cu mujtar si patru beri.

 

Peseu: Mujtaru de la mici trebe sa fie cu hrean, conform rd 2, al 56, cap VIII, STAS 89/1324.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×