Sari la conținut
Forum Roportal
Alegria

Depresie dupa nastere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt mamica de 7 luni si ma confrunt si acum dupa atata timp de la nastere cu o depresie pe care o resimt si mai acuta. Am stari de nervi si de disperare din ce in ce mai puternice si simt ca pot ajunge sa-i fac rau bebelusului meu si mie. As vrea sa apelez chiar la medicamente dar inca alaptez. Daca as stii ca reusesc sa ies din starea asta de disperare as renunta si la alaptat, oricum nu cred ca laptele matern ii mai poate face bine bebelusului meu la starea in care sunt. Stiu ca femeile dupa 30 ani patesc asa in numar foarte mare dar probabil ca nu recunosc, eu m-am lovit doar de neintelegere, mi s-a spus ceva de genul " esti mamaica acum asta e ai terminat cu viata dinainte". Eu am senzatia ca am terminat cu viata de tot. Am fost la un psihoteraput, prima sedinta, dar acum ma gandesc ca nu ma poate ajuta fara medicamentatie. Poate ca aveam ceva probleme si inainte de a naste, dar acum ce probleme sa tratez? Cele de dinainte sau pe cele de acum? Vreau doar sa intru intr-o stare de pace, macar de consolare... ca sa nu mai am iesri in fata bebelusului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt mamica de 7 luni si ma confrunt si acum dupa atata timp de la nastere cu o depresie pe care o resimt si mai acuta. Am stari de nervi si de disperare din ce in ce mai puternice si simt ca pot ajunge sa-i fac rau bebelusului meu si mie. As vrea sa apelez chiar la medicamente dar inca alaptez. Daca as stii ca reusesc sa ies din starea asta de disperare as renunta si la alaptat, oricum nu cred ca laptele matern ii mai poate face bine bebelusului meu la starea in care sunt. Stiu ca femeile dupa 30 ani patesc asa in numar foarte mare dar probabil ca nu recunosc, eu m-am lovit doar de neintelegere, mi s-a spus ceva de genul " esti mamaica acum asta e ai terminat cu viata dinainte". Eu am senzatia ca am terminat cu viata de tot. Am fost la un psihoteraput, prima sedinta, dar acum ma gandesc ca nu ma poate ajuta fara medicamentatie. Poate ca aveam ceva probleme si inainte de a naste, dar acum ce probleme sa tratez? Cele de dinainte sau pe cele de acum? Vreau doar sa intru intr-o stare de pace, macar de consolare... ca sa nu mai am iesri in fata bebelusului.

;) :wub: Ai prezentat foarte coerent starea in care te afli, asta ma face sa cred ca tu chiar vrei sa iesi din ea. Sa nu ma intrebi care sunt sansele? Tu Stii ca ai sanse maxime! Am spus ca tu "chiar vrei sa iesi din ea"...din ce? - crezi ca numai tu ai problemele acestea? Si cele care nu au facut depresii au fost agitate, nervoase, nelinistite, dar nu mai recunosc. Tu ai o sensibilitate mai mare. Din acest motiv ai simtit mai mult ca a venit un Suflet la tine, decat celelalte mamici, tu daruiesti iubirea ta lui si simti un gol... Umplete de lumina: iesi la plimbare cu pruncul, alearga prin iarba uda - dimineata, asculta pasarile cum canta, pune-ti o muzica placuta...citeste ceva distractiv, DAR sa faci totul cu multa atentie - verifica daca simti ceva ptr. fiecare din cele de sus. Posibil ca aceste lucruri, la inceput sa te enerveze - cu cat te enerveaza, cu atat insista sa le faci.

E important sa-ti privesti copilul si sa-L rogi pe Dumnezeu sa-ti trimita Ingeri de lumina sa va apere pe amandoi. Copilul este trup din tine, este si din cel de SUS. Tu esti Ingerul lui pazitor. Iar cand te enervezi, vezi ca vine "o furie" tine-ti respiratia cat numeri pana la 10. Se vor desfunda urechile, te vei limpezi la minte si va fi BINE. Incearca, daca nu tine asa, sa respiri intr-o punga de hartie - cateva minute...

Bucura-te ca traiesti si ca esti Iubita! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aparitia unui copil schimba intr-adevar stilul/programul de viata. as putea spune ca-l imbunatateste. cum? prin sentimentele si responsabilitatile noi pe care le aduce. prin schimbarile in plan fizic si psihic.

recomandarile mayamei sunt foarte oportune. iesirile cu bebelusul iti vor prinde foarte bine.

cu viata nu ai terminat. incepi o viata noua, mai frumoasa, mai plina, cu mult mai multe momente de bucurie, implinire. oricat ai crede ca vor interveni momente cand nu vei face fata situatiei, nu te lasa prada deznadejdii. o mama stie cum sa faca fata unei situatii, ascultati instinctele.

vei trece prin enorm de multe stari dar analizeaza-le cu calm, fara a te impacienta, cauta sa descoperi ce le-a declansat. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

;) draga mea,parerea mea este ca poti sa eliberezi aceste stari daca tu vrei cu adevarat,dar totul depinde de tine si de iubirea pe care o ai fata de tine in primul rand.este ceva ce te nemultumeste la tine?ti-ai pus aceasta intrebare?parerea mea este ca ar fi bine sa-ti pui aceasta intrebare prima data dar ar fi foarte bine cand iti pui intrebarea sa ai langa tine si un terapeut in terapii complementare care sa te ajute.in interiorul nostru sant anumite blocaje energetice care ne fac sa vedem sau sa facem asa ceva.si eu am trecut prin ceea ce treci tu acum in urma cu14 ani si am reusit fara sa nu fac nimanui rau si sa trec de aceasta problema cu bine.atunci cand santem intr-o situatie ,noi insine ni se pare ca este fara nici o iesire, dar totul are o rezolvare,nu exista nu pot,exista nu vreau.iti dau ID-ul meu si daca vei dori poti sa ma contactezi:simonaigna@yahoo.com.sa auzim de bine si iti doresc multa lumina,iubire si compasiune sa ai in sufletul tau ,in primul rand pentru tine si dupa aceea fata de altii.ai rabdare cu tine insati si nu te mai judeca atat de mult.o zi buna iti doresc si crestere mare la copil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... recomandarile mayamei sunt foarte oportune. iesirile cu bebelusul iti vor prinde foarte bine.

cu viata nu ai terminat. incepi o viata noua, mai frumoasa, mai plina, cu mult mai multe momente de bucurie, implinire. oricat ai crede ca vor interveni momente cand nu vei face fata situatiei, nu te lasa prada deznadejdii. o mama stie cum sa faca fata unei situatii, ascultati instinctele. ...

Crede, şi nu cerceta ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crede, şi nu cerceta :cheer:

Sa avem pardon Domnule Harald. Am trecut prin asta si stiu cum e. ;)

 

Fetelor nu ma speriati :D

Nu este cazul sa te sperii. Totul in viata are o parte frumoasa si o parte mai putin frumoasa. Depresiile dupa nastere apar la toate femeile si sunt foarte firesti din cauza schimbarilor intervenite pe toate planurile. Unele trec mai usor, altele mai putin usor peste ele. E bine sa cauti sustinere in astfel de momente, daca nu reusesti sa treci singura peste ele. :wub: Iar tu, nu vei fi singura cand vei avea nevoie de ajutor. :cheer:

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar tu, nu vei fi singura cand vei avea nevoie de ajutor. :cheer:

:cheer: ;) :D

Imi e frica, am citit mult pe net despre depresiile ce apar dupa nasteri, unele femei isi omoara chiar si bebei, o amica de-a mea a nascut acum 6 luni, plangea toata ziulica si invinovatea bebelul pt starea in care se afla.

 

Pana la urma linistea o gasim in noi :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,nu stiu nimic despre depresia de dupa nastere dar stiu ca a fi mama e minunat!!!Am o fetita ,mai corect o domnisoara ,inca de la inceputul calatoriei ei prin viata a avut f multe provocari de sanatate ,unele chiar aproape de extrem(stare comatoasa s.a)am trecut impreuna peste toate este un copil minunat ,o luptatoare, nici un moment nu mi-am permis sa fiu depresiva si nici nu as fi putut .Era deajuns sa o privesc si chipul meu schimonosit de durere se insenina ,ochisorii ei imi dadeau speranta .

 

ALEGRIA,ai un bebelus care are nevoie de tine sanatoasa daca ti-ai dorit acest copil nu ai voie sa fii depresiva ,nimeni ,nimeni niciodata nu-l va putea ingriji si iubi mai bine decat tine.

 

MIRELUTZA,nu te speria,un copil aduce mai multa dragoste si implinire in cuplu.

Repet e minunat sa fii mama dar...aveti grija ca asta nu se invata in nici o scoala!!! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×