Sari la conținut
Forum Roportal
valmont

subtitrari

Postări Recomandate

Salut,

 

am si eu o nedumerire: am descarcat niste filme in format AVI cu subtitrarile in format SUB. cred ca e bine pt ca mai erau si subtitrari de tip SRT. cu toate astea nu reusesc sa le copiez pe cd pt ca nu imi apar cand dau "add" decat formatul AVI, de film. deci se copiaza doar filmul, nu si subtitrarea, cred..

 

cine se pricepe sa mi explice si mie 1) ce asocieri se fac intre filme si subtitrari, ma ref la extensii; 2) cum se copiaza un film cu tot cu subtitrare pe cd; 3) ce format sa aleg inainte sa copiez filmele: VCD, MPEG4 etc;

 

stiu ca sunt varza, asa ca va multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri

 

Ciao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti varza, nimeni ni s-a nascut invatat.

 

Incearca sa folosesti Nero Burning rom, astfel poti pune pe CD si subtitrarea, cu drag&drop, desi ma indoiesc ca nu ti-o ia si cu Add de la Nero Expres.

Formatul VCD e mult mai slab decat MPEG4, doar ca formatul MPEG ocupa mai mult spatiu si va trebui sa-l arzi pe DVD.

Editat de EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca este vreo legatura intre formatul video si subtitrare. Extensiile la subtitrare sunt diferite pentru ca programul cu care vizualizezi filmul sa stie cum sa "citeasca" propozitiile din subtitrare. Deschide cu notepad diferite subtitrari cu extensii diferite si iti vei da seama :). Si dap, foloseste Nero sa scrii cd-uri, e cel mai cunoscut si usor de folosit si te sfatuiesc si eu sa folosesti drag & drop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine se pricepe sa mi explice si mie 1) ce asocieri se fac intre filme si subtitrari, ma ref la extensii; 2) cum se copiaza un film cu tot cu subtitrare pe cd; 3) ce format sa aleg inainte sa copiez filmele: VCD, MPEG4 etc;
Sa inteleg ca tu ii dai in Nero sa faca VideoCD? Daca vrei sa pui un film pe cd, scrie-l ca pe orice alt cd cu date, pentru ca pe VCD nu poti pune subtitrari, iar pe DVD trebe sa le prelucrezi manual.

 

In legatura cu subtitrarile si formatele lor. Cum zicea si baietas, is moduri diferite de a reprezenta informatiile despre timpii de afisare, culoarea textului, si altele. Formatele SUB si SRT sunt cele mai intalnite, daca ai noroc sa le primesti pe amandoua, include-le pe amandoua; playerul isi alege apoi singur care sa-l foloseasca. :doh: succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caut si eu o subtitrare si nu o gasesc niciunde.

Subtitrarea este pentru filmul Titanic 1996 Tv varianta cu Catherine Zeta Jones. Daca ma puteti ajuta va rog sa postati....un link sau download....

Filmul intreg se numeste : Titanic.1996.Nordic.PAL.DVDR-CatherineZetaJones.4901111.TPB Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mersi mult. dar este in engleza si spaniola, am cautat pe multe site-uri si nu se prea gaseste nici filmul, iar subtitrarea.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mersi mult. dar este in engleza si spaniola, am cautat pe multe site-uri si nu se prea gaseste nici filmul, iar subtitrarea.....

Ia-o pe cea in engleza, are si varianta in romaneste, am verificat eu acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×