Sari la conținut
Forum Roportal
Avalon73

Va fi sau nu război în Israel? (este deja dar vorba vine...)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2 minutes ago, Avalon73 said:

da, nu trebuie sa ne lasam manipulati dar totusi parca incepe sa iasa fum, cand vezi poza aia cu Putin, Erdogan si Khomenei.

interpretarea acelei profetii provine de la cultul baptist si e principala profetie pe care o flutura de vreo 10 ani (de cand cu distrugerea Siriei inclusiv cu ajutorul Rusiei) ca sa castige adepti

Acum avem alte profetii care s-ar putea referi la situatia din Gaza si nu numai (probabil la toti palestinienii din Israel), cum ca nu va mai fi nici o Palestina acolo. Sunt curios sa palpez macar o profetie implinita in timp real ca asa profetii "implinite" post factum si fara sa ne dam seama avem destule, inclusiv cele referitoare la Isus din Nazaret e care evreii il resping pana in ziua de astazi ca Mesia si poate si din acest motiv au parte de o viata zbuciumata in Israel.

Evident că Putin ar sprijini Iranul și alte țări arabe cu logistică și arme, no problem. Și poate că și Turcia o face , așa, pe din dos. Dar în niciun caz Rusia și Turcia se vor arunca manifest asupra Israelului! Asta ar însemna, prin implicațiile care vor decurge,  un alt război mondial!  Iar mintea mea, cel puțin, refuză să creadă o asemenea perspectivă. :smile::laugh:

Bine ai zis! Eh, sunt și io curios să palpez măcar o profeție îndeplinită în timp real! Adică, în timpul nostru - cei care trăim în momentul vorbirii. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
21 minutes ago, Vriies said:

 

Bine ai zis! Eh, sunt și io curios să palpez măcar o profeție îndeplinită în timp real! Adică, în timpul nostru - cei care trăim în momentul vorbirii. 

OFF TOPIC

Asta, Apocalipsa 13:15,16 (AI), in cat timp o estimezi?!!

13:15 I s-a dat putere să dea suflare icoanei fiarei, ca icoana fiarei să vorbească și să facă să fie omorâți toți cei ce nu se vor închina icoanei fiarei. 16Și a făcut ca toți: mici și mari, bogați și săraci, slobozi și robi, să primească un semn pe mâna dreaptă sau pe frunte 17și nimeni să nu poată cumpăra sau vinde fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei, sau numărul numelui ei.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, acum ai venit cu Apocalipsa. Crezi c-a fost scrisă de Ioan sau cum? 

 

Să estimez, ce? Fii mai concret. Nu estimez pe baza profețiilor biblice, însă dacă voi înțelege ce-mi ceri, probabil voi răspunde prompt.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, Vriies said:

Bine, acum ai venit cu Apocalipsa. Crezi c-a fost scrisă de Ioan sau cum? 

 

Să estimez, ce? Fii mai concret. Nu estimez pe baza profețiilor biblice, însă dacă voi înțelege ce-mi ceri, probabil voi răspunde prompt.

(bun, daca nu estimezi tu, o fac eu, dupa 2030 vei umbla cu bănuții pe frunte) (a fost scrisa de 2 mii de ani aproape, asta conteaza, biblia mea are mai bine de 40 de ani si e aceeasi cu astea de acum, nu sunt victima conspiratiilor, si da, eu cred ca Ioan a scris-o)

citeste acest topic deschis acum

 

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 minutes ago, Avalon73 said:

(bun, daca nu estimezi tu, o fac eu, dupa 2030 vei umbla cu bănuții pe frunte) (a fost scrisa de 2 mii de ani aproape, asta conteaza, biblia mea are mai bine de 40 de ani si e aceeasi cu astea de acum, nu sunt victima conspiratiilor, si da, eu cred ca Ioan a scris-o)

citeste acest topic deschis acum

 

Ok, am citit și ți-am răspuns acolo.

Referitor la „Apocalipsa lui Ioan”, io cred că a fost scrisă de niște teologi ai vremii, nicidecum de Ioan. Cartea e beton, tre' să recunoaștem, dar nu putea fi scrisă de Ioan, care evident că n-avea resursele necesare unei asemenea isprăvi. Data scrierii este plasată undeva cam pe 95 e.n. și cică ar fi fost scrisă de pe insula Patmos,  însă io aș crede că a fost scrisă chiar mai târziu. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
34 minutes ago, Vriies said:

Ok, am citit și ți-am răspuns acolo.

Referitor la „Apocalipsa lui Ioan”, io cred că a fost scrisă de niște teologi ai vremii, nicidecum de Ioan. Cartea e beton, tre' să recunoaștem, dar nu putea fi scrisă de Ioan, care evident că n-avea resursele necesare unei asemenea isprăvi. Data scrierii este plasată undeva cam pe 95 e.n. și cică ar fi fost scrisă de pe insula Patmos,  însă io aș crede că a fost scrisă chiar mai târziu. 

ok, facem pariu pe o bere, ca daca se intampla chestia cu semnul fiarei 666 (POS)* si lacustele-elicoptere a fost scrisa de Ioan, si daca nu nu, e doar fabulatie

*apropo, UE vrea Euro digital si plati electronice in dublu sens (functie POS/NFC) pentru toata lumea, de la mic la mare

**n-aveau de unde sa stie teologii din Biblia mea veche de 45 - 50 de ani de AI

***ceea ce vine este cipul pe frunte sau glont in cap

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 minutes ago, Avalon73 said:

ok, facem pariu pe o bere, ca daca se intampla chestia cu semnul fiarei 666 (POS)* si lacustele-elicoptere a fost scrisa de Ioan, si daca nu nu, e doar fabulatie

 

Nu știu exact la ce te referi prin „semnul fiarei 666 (POS)*”. Poate exemplifici. Însă, da, anticipat îți spun că susțin pariul că Apocalipsa n-a fost scrisă de Ioan, de pe insula Patmos, ci a fost o compilație ulterioară, scrisă de „profesioniști”.

O bere și-un whisky, ca să fie treaba bună!  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, Vriies said:

Nu știu exact la ce te referi prin „semnul fiarei 666 (POS)*”. Poate exemplifici. Însă, da, anticipat îți spun că susțin pariul că Apocalipsa n-a fost scrisă de Ioan, de pe insula Patmos, ci a fost o compilație ulterioară, scrisă de „profesioniști”.

O bere și-un whisky, ca să fie treaba bună!  

bine, daca mai traim pana in 2030 ne vedem la un Whisky, chiar si daca da Putin cu termonucleara in NY

*POS, sau Point of Sale, este un sistem electronic care permite vânzarea de bunuri și servicii și procesarea plăților. Deci io zic ca oamenii vor umbla cu un POS pe frunte dupa 2030, este decizia UE deja de a introduce euro digital si portofel digital curand

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Avalon73 said:

bine, daca mai traim pana in 2030 ne vedem la un Whisky, chiar si daca da Putin cu termonucleara in NY

*POS, sau Point of Sale, este un sistem electronic care permite vânzarea de bunuri și servicii și procesarea plăților. Deci io zic ca oamenii vor umbla cu un POS pe frunte dupa 2030, este decizia UE deja de a introduce euro digital si portofel digital curand

Bre, lasă-mă-n pace cu 2030! Să fii tu sănătos până atunci, da? :laugh: Suntem doar în 2023 și evident că nu știm ce va fi peste 7 ani. 

Io-ți zisei doar  că susțin pariul că Apocalipsa n-a fost scrisă de Ioan, de pe insula Patmos, ci a fost o compilație ulterioară, scrisă de „profesioniști”.

 

Ce? Ți-e frică de faptul că o să dai și tu o bere și-un whisky în timp real și nu peste vreo 7 ani? :laugh:

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 minutes ago, Vriies said:

Bre, lasă-mă-n pace cu 2030! Să fii tu sănătos până atunci, da? :laugh: Suntem doar în 2023 și evident că nu știm ce va fi peste 7 ani. 

Io-ți zisei doar  că susțin pariul că Apocalipsa n-a fost scrisă de Ioan, de pe insula Patmos, ci a fost o compilație ulterioară, scrisă de „profesioniști”.

 

Ce? Ți-e frică de faptul că o să dai și tu o bere și-un whisky în timp real și nu peste vreo 7 ani? :laugh:

 

Nu mi-e frica. Suntem in 2024 in cateva zile. S-a mai dus un an. Toata Biblia sau bibliile canonice sunt scrise profesionist.

Si daca pierzi pariul si iti pun astia de la UE un cip pe frunte sau pe mana, ce faci, il accepti sau te vei lasa ucis? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×