Sari la conținut
Forum Roportal
Avalon73

Va fi sau nu război în Israel? (este deja dar vorba vine...)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

3 hours ago, zodiak said:

 

Nu popoarele sunt vinovate ci liderii bolnavi cu aparatul bolnav care ii slujeste! 

 

... 

Corect! Unde este, este! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Rayn a spus:

cum se calca/incalca - incalcesc  naratiunile oficiale...

in cazul ucraina este agresiune rusa, in cazul israel este invazie justificata

in cazul israel teritoriul palestinian este distrus si nivelat cu buldozerul, in cazul ucraina occidentul dinamiteaza conductele de gaz in timp ce la kiev viata decurge normal

in ambele occidentul baga bani la greu - vorba vine, caci nu stim si nu vom cunoaste prea curand proventienta

per ansamblu, iarasi o circoteca regizata, cu victime umane

pe noi, oamenii de rand nu ne intreaba nimeni !

Pe noi nu ne intreaba nimeni, ba mai mult suntem folositi drept carne de tun! 

Ucraina a inchis frontierele pentru barbatii ucraineni pentru a-i putea inrola fortat si discretionar drept carne de tun si la fel au in plan fiecare guvern!

Daca te opui devii automat dezertor si esti lichidat, in cazul cel mai bun esti bagat la inchisoarea militara unde te lichideaza lent in cei 7 ani! 

Daca frontierele Ucrainei ar fi ramas deschise, Kievul nu ar mai fi avut de unde aduna soldati carne de tun si milioane de barbati ucraineni ar fi renuntat la cetatenia ucraineana devenind expati outlanderi in UE! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

avem deja aproape 2 ani de circ ucrainean si aproape 2 luni de circ israelian

parerea mea este ca este nedemna pentru umanitate taraganarea si mentinerea fortata a acestui spectacol 

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Razboaiele in multe cazuri au fost ambitii personale dar traduse altfel pentru public.    Aici se cerseste la TV pentru EVREII de acolo, ne cred chiar prosti acei bogatasi care conduc Amerika din umbra???   Fac mici intelegeri cu vei care au cheia la seiful amerikan si impart niste bani cu sacul si-l ascund undeva prin Elvetia si Liechtenstein in mare secret.  Aproape ca ne-au interzis "Craciun" sa pomenim, zilnic ne strang intr-un colt mic in tacere si cred ca cei de aici nu observa, ei se plimba fericiti in mijlocul drumurilor.   Voiau sa NE scoata din oras, sa ridice un ZID in jurul unui teritoriu care vor ei, sa aibe PORTI si doar SCLAVII care le face curat si altele sa intre si iasa ...iar noi sa ne mutam in desert departe de acest PARADIS imaginat de ei.  A fost anuntat la TV asta, ei au inceput sa-si faca retea de apa separat de restul, ca sa le fie usor sa ne termine, imaginez!!!   Au demonstrat si zilele trecute cu actiuni pe acolo.

Zilnic ne suna cand acceptam NUMERAR pentru tot ce posedam, ei deja au evaluat.  Raspund extrem de vulgar la aceste oferte, sint scarbosi la maxim.      

Vor sa ne ia armele, dar nu vor reusi!!!   Bideul cica a fost atacat de o masina dar n-a patit nimic nimeni, ca sa vezi teatru de papusi!!!   N-a fost arestat individul doar testat evenimentul daca tine figura pe intuneric.  Victima ar fi "X" o necunoscuta. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne uitam pe Wikipedia vom vedea ca peste 50% dintre americani au ascendenta germana, insa ceea ce nu se spune este cati dintre acestia erau de etnie ebraica chiar crestinati ori in familii mixte si cati erau de fapt germani de etnie germana?! 

Astfel se explica mult mai usor de ce au aparut in US rapid cca. 25 milioane de evrei din neant si alte multe zeci de milioane chiar 100 de milioane chiar neafiliati la religia mozaica, isi cunosc foarte bine originile si sustin cauza Israelului si a evreilor in intreaga lume. 

In realitate majoritatea germanilor au emigrat mai ales spre America Latina, unde au construit state intregi in sud-estul Braziliei, Uruguay, Argentina si Chile, insa si aici doar o mica parte isi declara public apartenenta la ascendenta germana, undeva un total de 50 de milioane. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Rayn a spus:

avem deja aproape 2 ani de circ ucrainean si aproape 2 luni de circ israelian

parerea mea este ca este nedemna pentru umanitate taraganarea si mentinerea fortata a acestui spectacol 

Toti vampirii lumii au profitat de acest razboi, dar Rusia ii va pune capat cat mai curand si aceasta deoarece Ucraina desi ramane fara arme, incepe sa primeasca rachete cu raza de actiune medie si lunga, cu care in disperare de cauza va incerca sa bombardeze Moscova pentru un joc de imagine. 

Din aceasta cauza Rusia s-a reechipat puternic si nu doreste o iarna de acalmie pe frontul ucrainean ci apasa si mai mult pedala de acceleratie. 

- Ce urmeaza in urmatoarele luni?! 

Probabil ca Rusia va rupe liniile defensive ucrainene in mai multe locuri, va incercui si masacra trupele ucrainene prinse in clesti si vor avansa furibund pana la Nipru, de unde se vor reorganiza spre o invazie a Kievului din trei parti, pentru a putea inainta din nou spre vest, iar guvernul de la Kiev si armata se vor retrage probabil la Liov inainte de a lua calea exilului. 

PS: Partea proasta a situatiei armatei ucrainene a fost ca au tinut piept rusilor consumandu-si toate resursele, in loc sa se retraga pe linia Niprului construind linii defensive puternice!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, zodiak a spus:

In realitate majoritatea germanilor au emigrat mai ales spre America Latina, unde au construit state intregi in sud-estul Braziliei, Uruguay, Argentina si Chile, ...

http://www.mappery.com/maps/Cave-Creek-Arizona-Map-2.jpg

Avem si in Arizona localitati Germane unde si azi se vorbeste germana si in magazine si Franceza pe langa Mexicana, precum si in alte State. 

Cei din America de Sud sint o alta categorie de oameni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, The Unknown a spus:

http://www.mappery.com/maps/Cave-Creek-Arizona-Map-2.jpg

Avem si in Arizona localitati Germane unde si azi se vorbeste germana si in magazine si Franceza pe langa Mexicana, precum si in alte State. 

Cei din America de Sud sint o alta categorie de oameni.

Germana-germana ca deh si idish este tot germana! U:/:) :) :)??? !!! 

Eu nu am nimic cu evreii, insa consider ca trebuie sa existe transparenta! 

Editat de zodiak
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"U:/:) :) :)??? !!!"  nu stiu ce inseamna acele semne, si n-am nevoie de educatie in acel sens, "recunosc un sobolan dupa miros" = este o zicala americana ... 

“If it looks like a rat and smells like a rat, it’s a rat.” (Terrell Owens)   https://dakotawarcollege.com/if-it-looks-like-a-rat-and-smells-like-a-rat-its-a-rat-terrell-owens/

Eu sint familiar cu limba Germana, bunicul, tatal mamei a fost din Bavaria DEH, veteran de 2 Razboaie Mondiale.   Noi nu vorbeam romaneste!!!  Ne-a educat la ceea ce este German.   

Evreii de langa mine au venit dupa mine in Arizona din Uzbekistan, habar n-au de Germana, ei vorbesc RUSESTE intre ei si sint mai mult musulmani decat altceva.  Sint tineri, au copiii mici, erau imbracati normal ca din Rusia cand au venit acum 10 ani, vorbeau cu noi si altii, de o vreme, se imbraca ea ca o baba de acolo in niste carpe negre cusute in casa, parul prins intr-un fular si ne ocolesc.   Eu nu duc lipsa nimanui, dar  se prefac ca nu ne mai cunosc.   Sotul ei este DEMENT, toata ziua ocoleste zona pe jos si vorbeste, gesticuleaza cu mana, el nu-i imbracat de circ inca, doar poarta acel ceva pe cap cateodata.   Se opreste din mers si se scarpina-n kur.   Vin la ei din aia cu o caciula imensa de blana, ca o cratita, cu acel palton legat cu o franghie, barbosi, perciunosi, etc., sa le educe, in curte tin slujbe noaptea!!!  Au instalat corturi in curtea din spatele casei ca n-ar avea loc in casa, le e frica sa mearga undeva sa nu fie atacati, desi aici nu e la moda asa ceva.   Primaria nu da voie sa construiasca biserici oriunde desi au cumparat loturi pe coltul strazilor pentru acest scop, ca ei n-au nevoie de parcare, merg pe jos.

 Aici intersectiile sint locuri comerciale!!!  Ne-au explicat odata la TV de ce sint pe anumite colturi biserici catolice, ca erau ridicati cu 300 de ani in urma cand pe acel loc erau doar ferme si biserica, preoptii si calugaritele tineau scoala si aveau grija de copiii.   Asta este si problema pocaitilor ca si ei concureaza cu evreii si au drept doar la nu stiu ce distanta de la marginea orasului sa construiasca biserici.      

Un alt val de evrei au venit in Amerika din 1958 sau cand exact a inceput plecarea lor din ROmania si alte tari comuniste in PALESTINA, era tara de "Ultima Destinatie".  Un mare numar din ei n-au ajuns acolo, din Turcia si Grecia si-au schimbat directia sa nu ajunga acolo, si din acesti oameni sint cu milioane ca s-au mai inmultit si n-au murit de munca multa nici unu din ei. 

Acum DELOC nu lucreaza, vine camioanele cu marfuri la usa cu de toate alea, cand expira in garaj, le cara noaptea la noi in fata intrarii, parca noi folosim lapte praf de bebelusi!!!  Puteam sa oferim altori copiii daca erau buni si le-a spus OMU' sa nu mai depoziteze gunoiul lor.

La Campulung la Tisa, satul era plin de evrei, dar au plecat toti ca nu se mai putea face afaceri in stilul lor.   Si din Sighet au placat marea majoritate, doar batrani cativa au refuzat sa calatoreasca si au ramas ca aveau si pensie.   Acel oras este considerat ca un Rai pentru evrei si azi, pe ungurii au distrus/lichidat, inchisi sau ucisi de communisti sa fie loc pentru evrei ca ei sint mai autoritari si au in spatele lor AJUTOR.   

Eu recunosc si dupa mutra un mare numar de nationalitati, sint si din acei care nu spun cine sint ei defapt, dar se vede pe ei si fara acte, sint si in comunitatea maghiara multi care se decalara maghiari si merg la biserica reformata. 

Am si vecina care avea sot din Baia-Mare dar a murit de ceva cancer si m-a intrebat daca stiu sa gasesc pentru ea pe cineva tot din acea zona  :eek:  ca i-a placut mult de romanul.  

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Semnele acelea sunt zambete emoji din perioada Mirc jumatatea anilor 90 spre 2000.

Nu pot posta emoji, asa ca am ales aceste semne ca ironie deoarece idish este dialect german iar nu evreiesc, dar evreii l-au inventat. 

In cealalta privinta ma refeream la americanii non-evrei dar cu ascendenta evreiasca macar printr-un bunic si acela crestin ori ateu, dar care inca sunt legati de comunitatea mozaica si o sustin desi nu sunt evrei, dar sunt probabil 100 de milioane cu tot cu familiile lor. 

Cu privire la central-europeni, suntem in mare masura un amestec generalizat, oameni adaptabili si intelegatori. 

Eu nu am inteles lucrurile pana nu am ajuns sa aflu ca nu sunt roman verde 100% deoarece am fi inruditi cu tatari prin neamul Marza din Apuseni ce inseamna oameni liberi, ori pana atunci credeam ca sunt parte moroshan, parte motz, parte salajan si parte codru-chiorean. 

Apoi in familia extinsa avem rudenie in Israel, rude in Rusia, evrei-romani-americani la New York, maghiar-roman, adica veri si verisoare s-au casatorit cu persoane de alte nationalitati si cetatenii. 

Cred ca am o verisoara indepartata cu sot gypsy emancipat de la noi, o alta verisoara casatorita cu italian din Sicilia, alti veri casatoriti cu austrieci, belgieni, samd. 

Editat de zodiak
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×