Sari la conținut
Forum Roportal
zodiak

Irlanda si Cuba, cele mai inexplicabile si de rasunet infrangeri militare ale Imperiului Britanic respectiv a SUA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imediat dupa ce Imperiul Britanic castiga ww1 alaturi de Franta si SUA impotriva Austro-Germaniei si asupra Imperiului Otoman, in mod cu totul inexplicabil va pierde Irlanda in fata trupelor de guerila IRA si aceasta in timp ce erau ratificate noile frontiere a unor noi state in Europa central-rasariteana si in Balcani! 

Mult mai tarziu prin anii 60' si SUA va repeta isprava britanicilor pierzand razboiul cubanez in fata trupelor de guerila ale lui Fidel Castro si Che Guevara! 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceste infrangeri masluite au iesit din aceleasi meschinarii, din puțul ratiunii acelorași ciupacapre! 

Au dorit sa creeze ideea unui dusman aproape de casa. Acesta este rolul Irlandei, a Cubei, Tatarstanului, samd. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Avalon73 a spus:

Irlanda e bine, Cuba e in faliment social. Zodiak, esti cumva anarhist?

Ei sunt anarhisti deoarece isi mint proprile popoare. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un imperialist-progresist si chiar mai mult un deist nu teist. 

Adica cred ca destinul omului sta in omul-zeu, o entitate care isi incorporeaza toata tehnologia si transcende carnea si sangele cat si spatiile si dimensiunile si timpul la modul absolut. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 22.09.2023 la 21:15, zodiak a spus:

Sunt un imperialist-progresist si chiar mai mult un deist nu teist. 

Adica cred ca destinul omului sta in omul-zeu, o entitate care isi incorporeaza toata tehnologia si transcende carnea si sangele cat si spatiile si dimensiunile si timpul la modul absolut. 

Adevărul că și eu m-am uitat la multe pelicule din Marvel Cinematics și DCEU, dar tu chiar crezi că imaginația bogată a unor regizori precum frații Russo sau Zack Snyder se va înfăptui, sau cel puțin se va portretiza la cel puțin 500 de ani de capabilitatea ființei umane de a înțelege măcar în mod teoretic singularismul tehnologic?

Eu nu mai stau mult, că am decis să mă apuc la 37 de ani de fotbal profesionist - în Liga a 4-a, dar orice privilegiu de a menține forma fizică în mod real este un bun început. Aș vrea să cred, deși este ceva comun printre oameni, că asta m-ar face puțin zeu?

Editat de Ciocârlan
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 24.09.2023 la 9:40, Ciocârlan a spus:

Adevărul că și eu m-am uitat la multe pelicule din Marvel Cinematics și DCEU, dar tu chiar crezi că imaginația bogată a unor regizori precum frații Russo sau Zack Snyder se va înfăptui, sau cel puțin se va portretiza la cel puțin 500 de ani de capabilitatea ființei umane de a înțelege măcar în mod teoretic singularismul tehnologic?

Eu nu mai stau mult, că am decis să mă apuc la 37 de ani de fotbal profesionist - în Liga a 4-a, dar orice privilegiu de a menține forma fizică în mod real este un bun început. Aș vrea să cred, deși este ceva comun printre oameni, că asta m-ar face puțin zeu?

Daca ai ales o viata sanatoasa si esti suficient de grijuliu, eu zic ca da, te poti considera macar un semi-zeu!

Nu ma refer de fiecare data la lucruri fabuloase, fantastice, ci ma refer adesea la tehnologii deja mature. 

Ma gandesc la folia de aerogel, la fibre dopate cu aerogel, existente din anii 60 si de larg consum inca din 2000 ori chiar dinainte. 

Cum ar arata lumea daca de pilda China ar decide sa treaca in era constructiilor cu aerogel. 

Cum ar arata societatea dispunand de corturi, rulote, locuinte modulare compacte si mobile, haine, incaltaminte..., toate mult mai calduroase si ieftine decat peretii de sticla, beton, lemn ori alte prefabricate?!

Cateva aspecte aparent banale ar putea conduce la o supra-fluidizare prin supra-mobilitatea a miliarde de persoane. 

Astazi utilizam apa trasa prin conducte, insa exista mai multe brevete vechi de multe decenii despre instalatii rudimentare-solare de vaporizare-condensare si filtrare a apei de ploaie fie condensarea umiditatii din aer. 

Exista o multime de plante de climat temperat utilizate in nutritia oamenilor in Asia, Africa, America de sud, samd, insa normele culturale ne limiteaza!

Melcii, ramele, porumbeii, siropul din seva ori rasina mai multor arbori cum ar fi: pinul, mesteacanul, samd sunt resurse neutilizate la noi. 

... 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, zodiak said:

 

Nu ma refer de fiecare data la lucruri fabuloase, fantastice, ci ma refer adesea la tehnologii deja mature. 

Ma gandesc la folia de aerogel, la fibre dopate cu aerogel, existente din anii 60 si de larg consum inca din 2000 ori chiar dinainte. 

Cum ar arata lumea daca de pilda China ar decide sa treaca in era constructiilor cu aerogel. 

 

La asta te referi, când aduci în discuție tehnologii deja mature?

Aerogel Izolație Termică Felt

Grosime: 3,6,10mm
Dimensiune: personalizat
Hidrofob(%): ≥ 99,6
Materie primă: nano silice aerogel

Aerogel izolație termică Felt

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×