Sari la conținut
Forum Roportal
zod

Terra Infinita - Teoria Pamantului infinit, a taramurilor infinite dincolo de zidul de gheata al Antarcticii

Postări Recomandate

Ipoteza Terra Infinita se refera la Antarctica ca un zid-brâu de gheata in jurul continentelor cunoscute, iar lumea cunoscuta aflandu-se intr-o regiune minuscula aproape de Polul Nord al planetei Pamant reale, deci Antarctica nu inchide planeta si lumea cunoscuta la polul sud, ci separa lumea noastra precum un atol de oceanul exterior unde distantele, alte ziduri de gheata, ziduri montane, samd separa alte lumi continentale alte tărâmuri unele de altele. 

Adica Terra ar fi o sfera uriasa, posibil de cateva ori mai mare decat se considera oficial a fi planeta noastra, iar suprafata reprezentata de lumea cunoscuta prin cele cateva continente, nu ar fi planeta in sine ci o mica regiune aflata foarte aproape ori chiar la Polul Nord al acestei Terre uriase.

Asadar adevarata vastitate ar incepe prin culoarele de ape libere ce strabat in unele regiuni braul antarctic de gheata ce inconjoara la exterior lumea continentelor cunoscute si dincolo de acest zid de gheata. 

Dincolo de Antarctica s-ar afla toate lumile mitice mentionate in textele sacre cat si pe hartile si textele unor exploratori (Atlantis, Lemuria, Mu, Shambala, Barsom, samd.)

Chiar si Antarctica locuita a lui Piri Reis, ar putea fi partea exterioara al acestui brau de gheata cu conturul sau. 

Adica pe harta apare malul exterior cu marginile libere ale arhipelagului antarctic dinspre oceanul exterior unde ar exista curenti oceanici calzi si chiar curenti atmosferici mai calzi. 

Adeptii acestei teorii au si dovezi in acest sens, de pilda indica faptul ca mecanismul care produce anotimpurile nu este dovedit stiintific, deoarece indiferent de unghiul in care cad razele solare nu ar incalzi sensibil mai mult ori mai putin planeta, la fel nici distanta variabila a planetei fata de soare nu ar putea explica mecanismul anotimpurilor. 

Adeptii acestei teorii sustin ca daca Pamantul ar fi asa cum este prezentat oficial, clima ar fi mult mai uniforma si nu ar exista diferente mari intre regiuni aflate in aceeasi emisfera si la ceeasi latitudine si chiar intre cele doua emisfere, atmosfera invartindu-se rapid in jurul planetei si amestecand aerul din diverse regiuni. 

antarctica+blog+-+multiple+south+poles.jpg

R (17).jpg

 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O dovada indirecta a acestei ipoteze este o anomalie climatica majora in ceea ce priveste miscarea curentilor atmosferici.

Pamantul se invarte spre rasarit cu 1600 km/h adica cu viteza supersonica, iar in timp ce vanturile puternice, tornade si uragane avand viteza de sute de km/h produc efecte catastrofice la suprafata planetei, in multe regiuni aproape ca nu exista vant desi suprafata planetei ar trebui sa traga dupa ea intreaga atmosfera antrenand-o puternic de la vest spre est, ba chiar mai mult, multe zone ale atmosferei se deplaseaza puternic in sens invers rotatiei Pamantului!

O alta dovada consta in deplasarea avioanelor in sensul ca pentru a ajunge din punctul A in punctul B, avioanele nu ar trebui sa zboare ci doar sa pluteasca stationar deoarece planeta oricum se deplaseaza supersonic si astfel stand deasupra Romaniei timp de cca. 1 ora, am calatori fara sa ne deplasam pana in Franta, adica Franta ar veni exact sub avionul nostru stationar cam in cca. 1 ora, in timp ce zborurile spre rasarit ar fi imposibile deoarece avioanele se deplaseaza mai lent decat suprafata Terrei!

Asadar zborurile cu avionul, elicopterul cat si curentii atmosferici indica faptul ca Pamantul nu se invarte cu viteza supersonica ci aproape ca sta pe loc, in schimb daca lumea noastra este o oaza undeva la polul nord ori sud al unei sfere planetare gigantice, atunci miscarea ar fi mult mai lenta, dar aparent ar arata ca fiind rapida.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
31 minutes ago, zodiak said:

O dovada indirecta...

Pamantul se invarte spre rasarit cu 1600 km/h adica cu viteza supersonica,...

calcule matematice sau observatii efectiv "stiintifice " ?

nu de altceva, dar vreau sa cunosc oameni care sa spuna ca asta este ceea ce intampla in fapt!

exista vreun om care sa spuna ca se invarte cu acea viteza ?

Editat de Rayn
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, Rayn a spus:

calcule matematice sau observatii efectiv "stiintifice " ?

nu de altceva, dar vreau sa cunosc oameni care sa spuna ca asta este ceea ce intampla in fapt!

exista vreun om care sa spuna ca se invarte cu acea viteza ?

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Earth 

Equatorial rotation velocity

0.4651 km/s[17]
(1674.4 km/h; 1040.4 mph)

 

Earth-spinning-speed-chart.webp

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Teoria "Pamantului infinit" este interesanta si prin faptul ca toate raman cum le stim, in afara de cenzura asupra Terrei care in fapt ar fi de zeci de ori mai mare, iar continentele si oceanele cunoscute s-ar afla sub forma unei minuscule oaze aflate undeva aproape de unul dintre polii acestei Terra Gigantica, inconjurate de braul de gheata antarctic. 

Prin urmare lumea noastra cunoscuta ar fi destul de plata desi s-ar gasi pe o sfera "Terra Giganta ori Super-Pamant". 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 hours ago, zodiak said:

  

O alta dovada consta in deplasarea avioanelor in sensul ca pentru a ajunge din punctul A in punctul B, avioanele nu ar trebui sa zboare ci doar sa pluteasca stationar deoarece planeta oricum se deplaseaza supersonic si astfel stand deasupra Romaniei timp de cca. 1 ora, am calatori fara sa ne deplasam pana in Franta, adica Franta ar veni exact sub avionul nostru stationar cam in cca. 1 ora, in timp ce zborurile spre rasarit ar fi imposibile deoarece avioanele se deplaseaza mai lent decat suprafata Terrei!

Asadar zborurile cu avionul, elicopterul cat si curentii atmosferici indica faptul ca Pamantul nu se invarte cu viteza supersonica ci aproape ca sta pe loc, in schimb daca lumea noastra este o oaza undeva la polul nord ori sud al unei sfere planetare gigantice, atunci miscarea ar fi mult mai lenta, dar aparent ar arata ca fiind rapida.

Am mai întâlnit această „dovadă”. Însă aceasta nu-i o „dovadă”, ci este doar una din tâmpeniile susținute de adepții Pământului Plat - evident dublată de o ignoranță crasă. 

Cu alte cuvinte, ca un contraargument al sfericității și rotației Pământului, ei spun cam așa: „Se spune că Pământul se învârte în jurul polilor (mă rog, în jurul axei de rotație). Dacă se învârte Pământul, atunci putem să ne gândim că nu am mai avea nevoie de transport aerian. Adică ne-am înălța, am sta în aer într-un punct fix și, datorită rotației Pământului, locația la care am vrea să ajungem ar ajunge ea sub noi. Noi ne deplasăm cu avionul ca să ajungem într-un loc. De ce să ne deplasăm? Am putea să stăm într-un loc”. 

Dincolo de prostia că te poți ridica cu avionul deasupra României și să stai într-un punct fix, bineînțeles că explicația pentru care nu se poate întămpla așa ceva e simplă și nu o înțelegi decât dacă ai făcut fizica, în liceu, cu femeia de serviciu. 

Pământul antrenează atmosfera în rotația lui, care atmosferă se învârte odată cu Pământul. Dacă Pământul s-ar învârti și atmosfera nu, am avea vânturi teribile care ar distruge tot ceea ce se află la suprafață.

 

 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 minutes ago, Vriies said:

Pământul antrenează atmosfera în rotația lui, care atmosferă se învârte odată cu Pământul. Dacă Pământul s-ar învârti și atmosfera nu, am avea vânturi teribile care ar distruge tot ceea ce se află la suprafață.

 

 

 

 

 

jeff-bridges-pump.gif

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 ore, Vriies a spus:

Pământul antrenează atmosfera în rotația lui, care atmosferă se învârte odată cu Pământul. Dacă Pământul s-ar învârti și atmosfera nu, am avea vânturi teribile care ar distruge tot ceea ce se află la suprafață.

E fix pe dos, ba chiar mai mult, majoritatea curentilor atmosferici au sens contrar rotatiei Pamantului spre est!:lol2:

1a (4).jpg

1a (3).jpg

1a (1).jpg

1a (2).jpg

Editat de zodiak
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, zodiak said:

E fix pe dos, ba chiar mai mult, majoritatea curentilor atmosferici au sens contrar rotatiei Pamantului spre est!:lol2:

 

Fix pe dos la ce, bre platistule? :lol2:

Ți-am spus doar că, reiterez, Pământul antrenează atmosfera în rotația lui, care atmosferă se învârte odată cu Pământul. 

Bre, Zod, chiar nu credeam că o susții cu o asemenea fervoare ipoteza Pământului plat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×