Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 3 ore, zod a spus:

Conteaza momentul la care te raportezi. 

In fapt Rusia a invadat Ucraina, dar Ucraina se pregatea militar sa purifice etnic Donetkul si Luganskul. 

Teoretic orice tara este suverana si poate face ce doreste, mai exact daca t-i se impune sa nu mai fi etnic minoritar atunci te conformezi si devii peste noapte ucrainean pur nu este o tragedie, insa din pacate SUA a deschis aceasta cutie a Pandorei odata cu razboaiele din Iran, Irak, Coreea, Afganistan, Iugoslavia, samd, iar alte puteri au continuat modelul. 

Mai exact in realitate lumea este inca impartita in sfere de influenta si anumite grupuri etnice au dreptul la autodeterminare iar altele nu au acest drept. 

Ucraina stia ca nu are dreptul de a iesii din sfera de influenta a Rusiei si tot a facut-o de una singura. 

Toti ne-am mirat cand minusculele Tari Baltice invecinate cu Enclava Rusa Kaliningrad, cu Belarusul si cu Rusia cu Sankt Petesburgul au fost bagate in UE si NATO, iar Romania si Republica Moldova care erau la ani lumina de vecinatatea cu Rusia nu au fost primite in NATO-UE 

Degeaba încerci să dezinformezi, ori chiar chiar crezi ce susții,  sau îți place să nu ai habar despre ce susții. Nu are rost să menționez că România și statele baltice au fost incluse în NATO și UE fix la aceeași dată, în aceeași ani, în mod simultan.

Iar despre epurări etnice care pot deveni virale sau cunoscute mulțimii doar prin intermediul Kremlinului, în 2022... asta chiar vreau să îmi explici cum de chiar crezi un asemenea fapt, din proprie determinare.

Sfera de influență a Rusiei a luat oficial sfârșit în anul 1991, iar în 30 de ani și-a asigurat același nivel de suveranitate ca și țările baltice, deși nu au beneficiat de aceeași afiliere economică și militară - adică Ucraina nu a devenit membru UE și NATO (încă).

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 38 minute, The Unknown a spus:

https://substantial.ro/mana-dreapta-a-lui-putin-sustine-ca-rusia-nu-a-invadat-ucraina-occidentul-se-comporta-periculos/

„Ucraina este a noastră și noi vom decide ce vom face mai departe cu această țară. Președintele Putin a explicat foarte clar de ce a ales să pună în mișcare această operațiune specială (…). Pentru o întâlnire a președinților Vladimir Putin și Volodimir Zelenski e nevoie de multe pregătiri. Așteptăm răspunsul colegilor ucraineni la cererile noastre”, a declarat Lavrov.

Lavrov a mai spus că Rusia nu intenționează să atace nicio altă țară. De altfel, în mod surprinzător, acesta declară că nici Ucraina nu a fost atacată de către Rusia.

„Nu intenționăm să atacăm alte țări; nici nu am atacat Ucraina. Cu toate acestea, doar i-am explicat Ucrainei în mod repetat că o situație reprezintă amenințări directe la adresa securității Federației Ruse”, a declarat el.

Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a declarat că nu crede că conflictul din Ucraina se va transforma într-un război nuclear. Cu toate acestea, a avertizat Statele Unite şi Europa că Moscova nu va mai dori niciodată să fie dependentă de Occident. 

*******

Aceasta informatie cum o sa-l prelucram inca n-am idee.    M-a surprins doar acea femeie cu 3 copiii care a cerut Azil in San Diego si a fost refuzata.   Curios este ca rudele sint in California, ea a predat ebraica in Ukraina si n-a fost instruita sa zboare direct la Los Angeles nu in Mexico City si de acolo cu trenul la granita de nord cum au mai facut si alti romani la care am tradus acte mai demult.    Cam sintem trasi intr-o capcana aici, o sa vedem cum ne vom descurca, azi s-a oprit si TV-ul ca nu era binevenit ce s-a povestit.   si nu au mai aparut cu acel show.     

Ucraina este pe cont propriu. 

Ucraina este inarmata pentru a testa erodarea armatei ruse si a Rusiei. 

Ucraina trebuie sa invinga si va invinge dar si Rusia trebuie sa invinga si va invinge. 

Rusia va castiga jumatatea de rasarit a Ucrainei si jumatatea sudica a Ucrainei ori Ucraina intreaga. 

Zelinsky va castiga nord-vestul Ucrainei fie va castiga doar statutul de tara supusa. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, The Unknown a spus:

   

Post dublu

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, The Unknown a spus:

Post dublu     

 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, The Unknown a spus:

Post dublu  

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 53 minute, The Unknown a spus:

Post dublu. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum de ce multiplici postarea, fiecare intelege ce vrea din aceasta situatie Babilonica.   Pe toata planeta este o confuzie ca ne aflam intr-o ecuatie cu mai multe necunoscute!!!

Ce rost are asta, nu-mi dau seama precum nici altii.   Pe timp de razboi un presedinte de Stat nu rade sau zambeste si nici negresa aia de vicepresedinte si Pelosi, crapau de ras si azi.

Au ajuns foarte jos in ochii planetei si urata aia de camila mai reclama ca este discriminata!!!!  =P~

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Netu este slab si am avut impresia ca nu raspund butoanele touch-ului. 

Imi cer scuze. 

Multi cred ca dupa 1992 nu a mai existat sfera de influenta rusa mai ales dupa aderarea Tarilor Baltice la NATO-UE apoi aderarea Poloniei, la fel si dupa neamestecul Rusie in razboaiele din Iugoslavia, Bosnia si Serbia, dar putini au inteles pe atunci de ce aparusera Transnistria, apoi Abhazia, Osetia de Sud, samd. 

Se pare ca sfera de influenta rusa disparusera de pe flancul nordic, dar a ramas pe flancul sudic. 

Oricum Rusia abia acum a inteles ca nu poate controla politic tarile din sfera sa de influenta indiferent cate cadouri le-ar face. 

Ucaina este un stat supradimensionat facut cadou de catre Rusia ucrainenilor insa se pare ca aceasta nu a mai contat pentru poporul ucrainean. 

In Belarus diferenta a facut-o limba rusa devenita limba materna. 

Practic Rusia ar fi putut tine Ucraina doar prin realizarea mai multor tarisoare mai mici in loc de una singura si acestea ca parte din confederatii multietnice largite fie unite cu parti mai mari din vestul Rusiei, totul in cadrul federatiei ruse. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, zod said:

 

Ucraina trebuie sa invinga si va invinge dar si Rusia trebuie sa invinga si va invinge. 

 

Asta-i tare. 

Inițial am zis că vor striga amândouă: Am înfrânt! 

După aia m-am gândtit că n-am înțeles prea bine. De fapt, cine va învinge?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nicolae esti detergent de vase, inamicul numărul unu al grăsimii.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×