Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Partea bună, în măsura în care am putea vorbi de o parte bună, este că Putin a reușit să-și pună aproape toată lumea în cap. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mă uitam la ceea ce spunea unu pe DIGI: Ceea ce face Rusia e terorism internațional! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
50 minutes ago, Ciocârlan said:

Aștept și ziua când Putin (prin intermediul unui interpus) ne va oferi cadouri otrăvite din Bugeac și Cernăuți, iar noi chiar îl vom crede.

Din nefericire chiar există oameni care îl cred și îl susțin. Dincolo de o agresiune rudimentară, caracteristică unui „raptor”, omu' a amenințat clar cu arme nucleare. Despre ce vorbim?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O paranteza fac la tema războiului din Ucraina, pentru ca am facut o constatare. Sunt activa pe facebook, si din ce am vazut, persoanele antimasca antivaccin sunt in proportie cam de 60- 70% cele care au si un discurs pe tonul foarte bine le face ucrainienilor, sa ii spulbere rusii, războiul de acolo e doar o diversiune sa acopere vinovații pandemiei, ca in Ucraina nu e asa grav, si altele. Adica sa fie clar pentru toata lumea ca antivaxxerii precum Capsali si Urban si auristii isi iau lumina de la Kremlin. Acum ca sputnikul a fost inchis, isi vor primi indicatiile prin alte canale. Alea de dejectii, unde le e locul.

 

Restul de 30-40% sunt fie neutri, si inca nu au postat nimic, pun floricele si retete culinare ca si cum nu se intampla nimic, probabil asteptand un ordin si banii de sus ca sa posteze, fie au luat pozitie pro Ucraina. 

Cei din lista mea personala au amuțit, dar ei nu au fost niciodată influenceri antivaccin, ci doar idioti utili. E foarte interesant sa le urmaresc zbaterile, o tipa care pana pe 24 posta numai de astea revoluționare jos masca, de pe 24 incoace posteaza doar floricele si muzica. A dat doua share la niste postari cu nashpa despre Ucraina, ca bine le face Putin, dupa care le-a sters repede si a continuat cu floŕicelele.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ooo, si ce uitam.  Cel mai important. Toti luptatorii aia antimasca antivaccin care tipau din toti rarunchii atunci cand antivaccinistii din occident primeau tratamente nasoale din partea jandarmilor la proteste, nu sufla acum O VORBA despre arestarile din Rusia de la mitingurile anti razboi.

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elveția ar încălca în vreun fel statutul de neutralitate.

E de apreciat ceea ce au decis, dar ca țară neutră nu ai voie să te implici deloc în caz de război. Putin poate chiar va ajunge să invoce un astfel de motiv, deoarece în mintea lui acum e o partidă de poker, după cum a zis Kasparov.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Enki a spus:

Ooo, si ce uitam.  Cel mai important. Toti luptatorii aia antimasca antivaccin care tipau din toti rarunchii atunci cand antivaccinistii din occident primeau tratamente nasoale din partea jandarmilor la proteste, nu sufla acum O VORBA despre arestarile din Rusia de la mitingurile anti razboi.

Pai nu i-a arestat pentru că nu purtau mască

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa zic doar două vorbe, termin repede: nu ne pasă de copiii saraci de la sate care-s vai de mama lor, nu vrem sa stim ca exista copii saraci care mananca căcat, da, propriul cacat, ca să supraviețuiască, foamea e cruntă, nu ne pasa de copiii din orfelinate, de bolnavii si somerii nostri, care se înmulțesc pe zi ce trece, dar ne-a apucat brusc compasiunea pentru refugiati. Eu nu sunt de acord ca cei 3 barbati ai mei sa meargă la razboi, nici soțul meu, care a trebuit sa plece in strainatate ca sa gaseasca un loc de munca platit decent, nici copiii mei, doar pentru ca au avut "ghinionul" sa se nasca cu sex barbatesc. Cel mic a ales deja, daca e cazul, sper sa nu se intample, a zis ca merge la puscarie. Cel mare cred ca il va urma. Exista si chestia aia cu identitatea de gen, brusc ar putea sa se declare ca se simt femei in trupuri de barbati, ca tot e in trend.

Toti vecinii nostri, cu exceptia Ungariei, au sange slav, nu se vor amesteca niciodata in conflict, Ungaria e de partea Rusiei, întotdeauna a stiut sa faca aliantele potrivite pentru a-si proteja natia, noi ne credem eroi, stam pe un butoi cu pulbere si mai tinem si chibritul sub el. Propun ca toti cei dornici sa ii ajute pe ucrainieni in detrimentul nostru sa se inroleze voluntari,  indiferent de varsta, sex, stare de sanatate, in armata ucraineană, presedintele Ucrainei nu va avea nimic împotrivă, carnea de tun nu se refuza. Si sa aiba grija sa poarte masca pe fata, regulamentar, ca a aparut o noua tulpina de covid, asa am auzit. Sa aiba si sticlute cu dezinfectant la ei, no problem, nu mori de bomba, poti sa mori de covid.

Nu sunt pro Putin, pro castravete, pro nimeni, dar nu accept ca ai mei sa fie carne de tun, insa nu am nimic impotriva daca altii vor sa fie, chiar le apreciez curajul. Sa vedem cati se înghesuie sa se ofere voluntari. Dar poate americanii ne vor ajuta, totusi, vor fi salvatorii nostri, cum au fost si in "44, mai exista o minima speranta. Aaa, putem sa facem si niste pelerinaje pe la biserici ca sa pupam niste moaste. Doamne-ajuta!

Ete ca am zis mai multe. Pardon!

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×