Sari la conținut
Forum Roportal
warmonger2020

Preafericitul Daniel- prim-ministru?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand am vazut zilele trecute ce mare  smecher este si la cat de bine se pricepe la adunat bani, bai.....eu zic sa nu ne mai chinuim cu libertarzii aia frezati si sa-l punem pe "barbosu'  premier! 

In fond, Biserica e institutia cu cea mai mare incredere din partea romanilor.  

Am mai avut un patriarh premier, Miron Cristea, pe vremea cand Romania traversa o criza economica grava, o instabilitate politica, erau tot felul de epidemii de pneumonie, tifos , holera,    iar valul fascismului luase amploare. Si avea si un rege neamt, Carol al II-lea.  

Si alegerile cu un an in urma au fost cam indecise, si exista si atunci un partid de extrema dreapta- Garda de Fier, cam cum este AURUL. 

 

Ce salariu are Patriarhul Daniel

 

 

 

Apropo, cam seamana:  

Comemorarea Patriarhului Miron Cristea - Basilica.ro

 

 

Editat de warmonger2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de Miron Cristea a fost premier poetul Octavian Goga. Uitati-va bine la el si spuneti-mi daca nu seamana bine cu Citu! 

GOGA, Octavian (1 aprilie 1881-7 mai 1938) - Arhiva Radio România

 

Florin Cîțu - Wikipedia

 

 

Tatarescu si Orban 

Gheorghe Tătărescu - Wikipedia

Loial Oamenilor

 

 

Editat de warmonger2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 minutes ago, warmonger2020 said:

Inainte de Miron Cristea a fost premier poetul Octavian Goga. Uitati-va bine la el si spuneti-mi daca nu seamana bine cu Citu! 

Corneliu Zelea Codreanu si George Simion 

O dai pe reîncarnare? :smile: :biggrin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 minute, Vriies a spus:

O dai pe reîncarnare? :smile: :biggrin:

Nu cred ca e reincarnare. 

Conform hindusilor,  un suflet, odata ce a fost intr-o viata mare demnitar/nobil/conducator, nu are voie sa se reincarneze in viata urmatoare tot intr-un demnitar/nobil/conducator. Trebuie sa treaca printr-un ciclu Samsara  de mii de ani in care sa se reincarneze in animale , in  cersetori, fermieri, muncitori, negustori, in razboinici, preoti si apoi in nobili si conducatori .  Si asta in functie de Dharma si Karma.  

Dar e probabil sa fie ceva paranormal, ori ce tine de Matrix, ori cei care conduc tara asta au aranjat treburile ca sa repete istoria. 

Poate nu e nimic paranormal , dar momentan nu putem explica stiintific misterul asta.  

Si istoria chiar s-a mai repetat, inclusiv la aspectul liderilor politici.  

1860 vs 1960 in America de exemplu: America in prag de razboi rasial si conflict social intre conservatori si progresisti,  presedintele care rezolva problema afro-americanilor sfarseste impuscat,  vicepresedintele care il urmeaza il cheama Johnson.  

https://en.wikipedia.org/wiki/Lincoln–Kennedy_coincidences_urban_legend

Citat

"Lincoln" and "Kennedy" each have seven letters.[5]
Both presidents were elected to Congress in '46 and later to the presidency in '60.[5]
Both married women in their 20s while themselves in their 30s.[6]
Both lost a son while living in the White House.[5]
Both were shot in the presence of their wives.
Both assassins, John Wilkes Booth and Lee Harvey Oswald, were born in '39 and were known by their three names, composed of fifteen letters.[5]
Booth ran from Ford's Theatre and was caught in a warehouse; Oswald ran from the Dealey Plaza warehouse and was caught in a theater.[5]
Both presidents were runners-up for the party's nomination for vice-president in '56.
Both successors were Southern Democrats surnamed Johnson;[5] both were born in '08 and their first names contained six letters.
The assassins were both Southerners.[5]
Both were particularly concerned with civil rights[5] and made their views strongly known. Lincoln signed the Emancipation Proclamation in 1862, which became law a year later. A century later, Kennedy presented his reports to Congress on Civil Rights, during the famous March on Washington for Jobs and Freedom that same year.
Both presidents were shot in the head on a Friday and died at nearby locations (Lincoln at the Petersen House across the street and Kennedy at Parkland Memorial Hospital down the road).
Lincoln was shot at Ford's Theatre. Kennedy was shot in a Ford car: a Lincoln limousine.
Lincoln had a secretary named Kennedy who told him not to go to Ford's Theatre. Kennedy had a secretary named Evelyn Lincoln (whose husband Harold's nickname was Abe), and she warned him not to go to Dallas.[5]
Both Oswald and Booth were assassinated before they could be put on trial.[5]

 

 

Coincidenta asta cu vicepresedintii care i-au succedat dupa asasinarea acestora  mi se pare hilara: acelasi nume, aceleasi mutre, ambii au semnat legile pentru respectarea drepturilor afro-americanilor. 

   Andrew Johnson - 自由編輯个維基百科Lyndon B. Johnson - Wikipedia

Editat de warmonger2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, warmonger2020 said:

Nu cred ca e reincarnare. 

Conform hindusilor,  un suflet, odata ce a fost intr-o viata mare demnitar/nobil/conducator, nu are voie sa se reincarneze in viata urmatoare tot intr-un demnitar/nobil/conducator. Trebuie sa treaca printr-un ciclu Samsara  de mii de ani in care sa se reincarneze in animale , in  cersetori, fermieri, muncitori, negustori, in razboinici, preoti si apoi in nobili si conducatori .  Si asta in functie de Dharma si Karma. 

 

Dar e probabil sa fie ceva paranormal, ori ce tine de Matrix, ori cei care conduc tara asta au aranjat treburile ca sa repete istoria. 

Si istoria chiar s-a mai repetat, inclusiv la aspectul liderilor politici.  

 

 

Știi tu ceva, dar nu știi bine. Nu există reîncarnare a oamenilor în animale. Reîncarnarea se realaizează conform principiului „excelsior!”. Restul sunt legende urbane.

În rest, o fi și ceva paranormal. În sensul de repetare a aceluiași set de prostii și incompetențe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 40 minute, Vriies a spus:

Știi tu ceva, dar nu știi bine. Nu există reîncarnare a oamenilor în animale. Reîncarnarea se realaizează conform principiului „excelsior!”. Restul sunt legende urbane.

În rest, o fi și ceva paranormal. În sensul de repetare a aceluiași set de prostii și incompetențe.

1. Eu zic sa mai pui mana sa citesti despre reincarnare.    

https://en.wikipedia.org/wiki/Reincarnation

Citat

In most beliefs involving reincarnation, the soul is seen as immortal and the only thing that becomes perishable is the body. Upon death, the soul becomes transmigrated into a new infant (or animal) to live again.

 

2. Inainte sa ma jignesti si sa-ti repeti tu acelasi "set de prostii si incompetente", te avertizez ca nimeni nu detine adevarul absolut si ca nu stim nici macar 1% despre cum functioneaza Universul asta.  Acum 500 ani  credeam ca suntem centrul universului, ca Pamantul e plat si ca Soarele se roteste in jurul sau, guvernat de un zeu.  Acum 100-200  ani credeam ca suntem singurul sistem solar cu planete , ba apoi singura galaxie.  Abia acum 80 ani stim despre Big Bang si ca universul in sine nu e e guvernat de o entitate, ci un mecanism guvernat de legi ale fizicii si forte fundamentale care functioneaza autonom.   Acum sunt ipoteze ca universul asta ar fi o simulare creata in laborator de alte fiinte sau ar fi un simulator de sine statator. Specia umana inca incearca sa inteleaga mecanismele cuantice, mai ales ca nu stim nimic nici despre materia neagra , dar  ne folosim de teorie pentru a explica efectele gravitationale care nu pot fi explicate cu stiinta actuala decat daca ar exista o materie care sa reprezinte 85% din materia totala din care este compus universul. 

Noi inca nu putem explica creierul uman in totalitate, nici ce se intampla cu constiinta dupa moarte sau dinainte de nastere,  dar mai ales nu stim cum dobandim senzatia de traire si de control  in corpul  cu care ne nastem si nu intr-un alt corp......

Oamenii inca recurg la supranatural si paranormal pentru ca nu au inca capacitatea de a explica stiintific anumite fenomene  misterioase.   Ai pozele astea, ai paradoxurile expuse, pot fi foarte bine niste coincidente, pot fi manifestari ciclice ale mecanismelor cuantice.  Sau exact ca intr-un joc video unde modelele de  NPC-uri si personaje tind sa se repete aleatoriu, poate sa fie niste "easter-eggs" daca universul e un simulator.  

 

 

3.  Poate n-ar strica sa pui mana sa te  informezi despre teoriicle ciclice. Sunt valide dupa aproape un secol de studiat psihologia umana.   

https://en.wikipedia.org/wiki/Strauss–Howe_generational_theory

https://en.wikipedia.org/wiki/Cyclical_theory_(United_States_history)

https://en.wikipedia.org/wiki/Social_cycle_theory

 

Editat de warmonger2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
15 minutes ago, warmonger2020 said:

1. Eu zic sa mai pui mana sa citesti despre reincarnare.    

https://en.wikipedia.org/wiki/Reincarnation

 

2. Inainte sa ma jignesti  

 

Nu te-am jignit, dragă. Ți-am zis doar că știi tu ceva , dar nu știi bine. Și că nu există reîncarnare a oamenilor în animale, așa cum ai afirmat tu. 

Am citit dragă, peste tine, dăuă biblioteci despre astfel de chestii, să fii tu sănătos. 

Și nu ca tine, care ești la stadiul de wikipedia și încerci să-ți dai ție însuți exemple de aici. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Vriies a spus:

Nu te-am jignit, dragă. Ți-am zis doar că știi tu ceva , dar nu știi bine. Și că nu există reîncarnare a oamenilor în animale, așa cum ai afirmat tu. 

Am citit dragă, peste tine, dăuă biblioteci despre astfel de chestii, să fii tu sănătos. 

Și nu ca tine, care ești la stadiul de wikipedia și încerci să-ți dai ție însuți exemple de aici. 

 

Ba da Dumber , m-ai jignit.

Si  articolele de pe  wikipedia din limba engleza/germana/franceza au  la baza surse credibile , iar sursele alea pot fi carti, documente, stiri etc.  Si sunt carti atent selectate , fara  tampenii incluse. Nu sunt acceptate orice fel de surse. 

Si da, Wikipedia e un instrument net superior cartilor vechi si prafuite din Biblioteca

De ce?

Pentru ca informatiile si continutul sunt permanent actualizate si corectate. Nu editeaza oricine fiindca sunt mereu moderatori foarte drastici care te sanctioneaza si iti anuleaza si modificarea unui singur cuvant daca nu e cu acordul lor si mai ales daca nu e corect. Iar la redactarea articelor   contribuie o comunitate  care incearca sa prezinte informatii cat mai corecte.  

Cartile pot fi pline de informatii false/greseli gramaticale/eronari,  si Domne fereste sa ramai cu conceptii gresite de pe urma citirii lor. 

Dar da, mai citesc din cand in cand carti in limba engleza de la edituri serioase. Nu mai citesc de multi ani nimic publicat de vreo editura romaneasca. 

 

 

Eu zic sa termini pana aici cu off-topicul si sa ramanem pe subiect. 

Nu vorbim despre reincarnare.

Vorbim despre Patriarhul Daniel si despre comparatia politici  vremurilor noastre cu politica din anii 30'.  

 

 

Editat de warmonger2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×