Sari la conținut
Forum Roportal
Ven

Echilibrul mai mult decat balanta bine-rau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ideea acestui topic nu imi apartine, am primit aprobarea initiatorului sa ii folosesc postarea pentru a deschide un topic aici. Probabil ca nu este primul care a spus-o, dar felul in care a spus-o m-a pus pe ganduri. M-am gandit ca poate vine cineva si da o solutie, sau poate se naste o discutie care sa ajunga la un rezultat sau ceva similar

 

https://www.facebook.com/raul.belinschi?__tn__=%2CdC-R-R&eid=ARBvXKYRqMvwEFuV9jVsXPwSf_B1vE_sfZh2B_5PcC8A2nFrlPargHNsIs2Xz8TTmYmmS2aRAJkdIMjD&hc_ref=ARR98gkmuGmTY8r7J5yFrcMWReNCRnoeycu286sQZUhJE0zhwka6nqwWwceT1wCMBDY&fref=nf

 

 

Daca nu vrei sa fi deranjat din conceptia ta pozitiva asupra vietii, e mai intelept sa nu citesti mai departe. Eu te avertizez ca ceea ce am sa spun te poate afecta... ca si pe mine m-a afectat... si e treaba ta daca vrei musai sa afli sau nu continuarea.
De aici incolo nu mai e raspunderea mea, daca ai sa fi intors pe dos.

Am inteles acum cateva luni ceva ce m-a tulburat si intristat: exista un echilibru. Insa nu asa cum am vrea noi sa credem, ci e un echilibru intre bine si rau.

Am observat ca oamenii abuzivi sunt puternici si vigurosi fizic, ca cei urati sufleteste sunt frumosi, cei bolnavi sufleteste pot sa bea si sa fumeze pana la batranete fara sa fie bolnavi, ca cei nedrepti sunt cei care primesc puterea de a face si mai mult rau... de-astea.

Ceea ce le lipseste intr-un plan, primesc in celalalt.
E o oglindire, insa imaginea e rasturnata. Si unde e mai multa rautate, e plasat cate un om bun, ca si cum ar trebui sa echilibreze cu prezenta sa energia...

Cei drepti sunt nedreptatiti, si cei nedrepti sunt indreptatiti... Exista o lege care rasplateste binele cu rau si raul cu bine, care cauta sa compenseze orice lipsa cu opusul sau.

Efectul acestei legi este abuzul si nedreptatea lumii in care traim.

E fix pe dos fata de ce credem ca este karma: cu cat cineva e mai rau si mai nedrept, cu atat mai multa putere, resurse si binefaceri primeste...

Aceasta lege este cea care se manifesta in lume... si oricat de revoltator e sa inteleg existenta sa, nu pot sa ii gasesc un alt rost, decat ca e facuta ca sa perpetueze anume raul si nedreptatea.

Ca lumea asta e facuta sa fie stramba, nu e un accident, ci raul ei este proiectat sa existe.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am putea incerca cateva explicatii si prin evolutionism, biologie, neurostiinte, psihologie.

Ma gandesc la faptul ca multi oameni care fac rele si nu au mustrari de constiinta nu sufera de stres. Ei au planuri si incearca sa le duca la indeplinire prin orice mijloace (iar cel bun poate alege doar cateva mijloace, care se potrivesc cu constrangerile sale etice). 

Agresivii fara compasiune au mai multe sanse de a-si realiza obiectivele, iar pe termen lung ei nu sunt imbatraniti de stres, de problemele care apar la cei buni din cauza conflictelor psihice si fizice (acestia sunt mereu asaltati de cei agresivi, asa ca intra des in reactia flight or fight or freeze, care este complicata de constrangerile lor etice, iar dereglarile hormonale rezultate au un impact puternic asupra sanatatii organismului).

Si tot asa, as mai putea spune din astea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se nasc mai multe intrebari de aici.

Daca echilibrul poate fi doar negativ, se mai numeste echilibru?

Daca lumea e facuta stramba dinadins, cui foloseste asta?

Daca efectul unei legi irevocabile este raul, se mai numeste lege, sau altceva?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....

Editat de Kleopatrah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri


...

 

Editat de Kleopatrah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, observant a spus:

Ti-am raspuns kilometric pe celalalt topic, si acum am pierdut mesajul pentru ca intre timp topicul a disparut.

:sad:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca cel ce a gandit textul a descoperit principiul evolutionismului : survival of the fittest, pe care il contrapune  principiului religios al binelui si raului.

Nu-mi dau seama daca a ales, sau nu si nici daca face o anume legatura intre ele.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citisem undeva niste idei care s-ar potrivi pe acest topic. Nu mai tin minte autorul sau unde am citit, poate chiar pe acest forum....

Ca in basmul Cenusareasa, de exemplu, surorile vitrege si mama vitrega nu ar fi fost atat de rele cu ea daca ea nu ar fi fost atat de buna si de dreapta. Ca uneori bunatatea dusa la extrem face rau ( e de dicutat asta). Pe de alta parte, e o idee pe care am citit-o in Biblie cu care sunt de acord. Zicea ceva de genul : oricat de fericit ai fi, nu te arata prea fericit celorlalti, ca sa nu starnesti invidia in inima lor si sa-i duci la pieire.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×