Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

3 minutes ago, Amarena said:

Am postat in urmă niște porțiuni din el, este valabil pe site-ul European Medicines Agency, tradus ar fi Agenția europeană a medicamentelor, cred. Nu l-am făcut eu, este "foaia tehnică" a medicamentului. Dar mi-a fost ignorată postarea, cine știe de ce. Am zis că am varianta în românește, dar nu l-am tradus eu. Poate fi confruntată cu cea in engleză, originală, sunt identice. 

Ți-am pus întrebări pertinente, într-o manieră civilizată, ai spus că dorești să discuți despre vaccin/vaccinare, dacă ești capabil de o discuție civilizata, am rugămintea să îmi răspunzi în același mod. Mulțumesc.

Când folosești un medicament, te uiți în prospect să vezi ce contraindicații are, ce interacțiuni cu alte medicamente, cum se administrează, despre reacții adverse, despre administrarea la gravide, la copii sub o anumită vârstă  etc. 

Sunt de acord cu sloganul "vaccinarea salvează vieți". Acum, dacă poți, te rog să-mi răspunzi la întrebările din postarea mea anterioară, fără alte divagații. Mulțumesc.

Bre. ești culmea! Ai pus întrebări într-o manieră civilizată și în aceeași manieră civilizată ți-am răspun și îți răspund și eu. Nu observi? Mă bucur că ești de acord cu „sloganul”, din punctul tău de vedere, că „vaccinarea salvează vieți”. Eu aș zice că nu e slogan, ci un fapt. Mă rog, tu ai toată libertatea de a considera că sintagma „vaccinarea salvează vieți” ar fi pentru tine doar un slogan. Formularea asta aș zice că, mai degrabă, ar fi laitmotivul anti-vacciniștilor. În fine...

La ce întrebări vrei tu sâ-ți răspund? Dar tu de ce nu răspunzi la întrebări? Tu te-ai vaccinat? Hai, răspunde ferm, că observ că tu o tot dai cotită și nu le zici pe românește. Dacă da, ai citit prospectul? 

Bun. Uite prospectul aici: 

https://vaccinare-covid.gov.ro/comirnaty-pfizer/

Ce anume vrei să discutăm?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, am citit atent prospectul.

Întrebările mele sunt simple: Este prospectul o sursă de încredere pentru a ne informa? Ne putem face o părere despre ce este acest vaccin, eficacitatea lui, gradul de protecție pe care îl oferă, citind prospectul?

Nu știu cu ce te ajută  să știi dacă m-am vaccinat eu, dar ca să fii împăcat, da, m-am vaccinat. Sper că viața ta e mult mai frumoasă acum, că știi asta.

Acum poți să-mi răspunzi, te rog?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar una din diferențe:

Alăptarea

Nu se cunoaște dacă Comirnaty se excretă în laptele uman. (in prospect)

versus

Deși nu există studii în ceea ce privește alăptarea, nu se preconizează niciun risc pentru alăptare. (în pagina guvernului)

Deci nu există studii, prospectul nu se pronunță asupra riscurilor (pentru că n-are cum, nimeni nu își dă cu părerea fără să aibă date în spate) dar cineva, care știe mai bine, nu le preconizează

Eu, dac-aș fi gravidă, m-aș limita la ce scrie în prospect și, dacă aș alege să mă vaccinez, nu m-aș hazarda să alaptez. 

Editat de Amarena
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Amarena said:

Da, am citit atent prospectul.

Întrebările mele sunt simple: Este prospectul o sursă de încredere pentru a ne informa? Ne putem face o părere despre ce este acest vaccin, eficacitatea lui, gradul de protecție pe care îl oferă, citind prospectul?

Nu știu cu ce te ajută  să știi dacă m-am vaccinat eu, dar ca să fii împăcat, da, m-am vaccinat. Sper că viața ta e mult mai frumoasă acum, că știi asta.

Acum poți să-mi răspunzi, te rog?

Sincer să fiu, din punctul meu umil de vedere niciun prospect nu-i o sursă de încredere 100%. Mă uit și io pe diferite prospecte și zic: Măh, așa o fi până la proba contrarie. Cu referire strictă la vaccinul anticorona, fie el Pfizer, Moderna etc., chiar nu pot spune cu mâna pe inimă că sunt infailibile. Dar nu cred că așa se pune problema. Uitându-mă la statistici, observ că 90% din cei decedați datorită coronavirusului, sunt nevaccinați. Și asta mă face să cred că e de dorit să ne vaccinăm într-o proporție suficientă astfel încât să fie ținută sub control pandemia. 

Satisfăcută? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apăi ți-am dat sursă oficială, nici aia nu-i sigură acuma? Dă-mi tu o sursă oficială sigură 100%, te rog.

Deci admiți că vaccinurile acestea, insuficient testate, cu studii clinice încă în curs (de asemenea, scrie în prospect lucrul ăsta), nu sunt infailibile. Adică pot da și rateuri.

Bazându-ne pe multiplele puncte din prospect în care se spune că nu există studii, că anumite reacții s-au testat doar pe animale, că nu există date suficiente, că studiile clinice sunt încă în curs,  de ce nu putem să admitem și că unii oameni se tem de efectele adverse, care sunt o realitate și nu emanații ale conspiraționiștilor? Asta e o altă întrebare la care te rog să răspunzi, la acel "de ce", concret.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Amarena said:

Apăi ți-am dat sursă oficială, nici aia nu-i sigură acuma? Dă-mi tu o sursă oficială sigură 100%, te rog.

Deci admiți că vaccinurile acestea, insuficient testate, cu studii clinice încă în curs (de asemenea, scrie în prospect lucrul ăsta), nu sunt infailibile. Adică pot da și rateuri.

Bazându-ne pe multiplele puncte din prospect în care se spune că nu există studii, că anumite reacții s-au testat doar pe animale, că nu există date suficiente, că studiile clinice sunt încă în curs,  de ce nu putem să admitem și că unii oameni se tem de efectele adverse, care sunt o realitate și nu emanații ale conspiraționiștilor? Asta e o altă întrebare la care te rog să răspunzi, la acel "de ce", concret.

Am zis că niciun prospect nu ne conferă garanția că un medicament, un vaccin etc.,  ar fi 100% sigur și nu că aș contesta sursa ta. Înțelegi deosebirea? 

Da, admit că unii oameni se tem de efectele adverse. Și o am în vedere chiar pe fi-mea, no problem. Poate toți ne temem sau măcar ne-am pus problema asta.  Însă, reiterez, pe baza faptului că aproximativ 90% din cei decedați sunt nevaccinați, consider că vaccinul e o soluție viabilă de a ține sub control și de a scăpa în cele din urmă de pandemie.

Cu conspiraționiștii e altă problemă. Ei contestă vaccinarea în sine și o consideră ca fiind un demers inutil, ba mai mult, un demers sinucigaș. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bre, tu vrei să discutăm până-n zori? Chiar dacă am câteva zile de concediu, propun: Hai la culcare, că și mâine (adică, azi!) e o zi! :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Vriies a spus:

Bă, voi sunteți sănătoși/sănătoase la capul din dotare?    Discutăm despre coronavirus și nu despre ce am făcut și am zis acum zece ani!

Ai zis "voi" ... dar eu nu inteleg de ce as avea probleme la cap???  Cred ca la un test stiintific trec cel mai bine, insa nu in inteleg despre ce se discuta aici pan'la urma?

Chestii de acum 10 ani sau mai multi si ban-uri pentru mine chiar ca n-am inteles de ce le amineste Amarena pe un topic de pandemie.      

Poate cei cu limba materna romana inteleg altceva, eu nu filozofez sa presupun ceea ce gandeste una-alta despre un caz, fapt, situatie.      

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Amarena a spus:

A ok, my bad, înțelesesem greșit.   Doamna Olga, vă mai amintiți de Naeema de-aici, de pe forum? Ce meciuri mai aveați, vă luați ban când pe rând, când împreună. :))

Amarena, practic ce vrei sa spui cu aceasta postare???   Pe intelesul meu daca se poate si fara alte persoane implicate care-s morti deja, precis. 

   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×