Jump to content
Forum Roportal
Stu'

Socrate, Platon si Aristotel

Rate this topic

Recommended Posts

Aristotel spunea ca

Există plăceri false şi adevărate. False sunt cele care apar odată cu senzaţia şi cu părerea neadecvată şi se găsesc împletite cu suferinţa. Adevărate sunt cele proprii numai sufletului însuşi prin el însuşi, însoţind intelectul şi înţelepciunea, fiind pure şi neamestecate cu suferinţa.

Voi ce parere aveti?

• Like 4

sigur, dupa ce cercetati si voi putin problema :)

Acum 15 minute, Stu' a spus:

Adevărate sunt cele proprii numai sufletului însuşi prin el însuşi, însoţind intelectul şi înţelepciunea, fiind pure şi neamestecate cu suferinţa.

Nu putem decat sa speram ca am putea avea o astfel de placere. Aristotel era doar invidios pe zei.

Ahaaa! Ha! Ok. Eu acum cam motai, iar jumătatea mea de neuron e in colaps, dar e un topic foarte interesant, sper sa genereze cat mai multe discuții. 

Acum 1 minut, adal* a spus:

Nu putem decat sa speram ca am putea avea o astfel de placere. Aristotel era doar invidios pe zei.

nimic nu am inteles

esti mai aristotel aici decat aristotel insusi!

• Like 1

Acum 10 minute, Lucia N a spus:

"Am inchis ochii pentru a putea vedea." (Aristotel)

ne spui si noua care e lagatura? sau ai trecut deja la alt citat pe care sa il comentam? :)

Acum 2 minute, Stu' a spus:

ne spui si noua care e lagatura? sau ai trecut deja la alt citat pe care sa il comentam? :)

Nu.:smile:

Acum 35 minute, Stu' a spus:

Adevărate sunt cele proprii numai sufletului însuşi prin el însuşi, însoţind intelectul şi înţelepciunea, fiind pure şi neamestecate cu suferinţa.

Ce voiam sa spun este ca suferinta este atat de impregnata in noi, incat nu o putem escamota, nu o putem da la o parte, cum a facut Budda, daca intr-adevar a reusit asta.

• Like 2