Sari la conținut
Forum Roportal
Bittersweet_girl

Fobia de broaste (Ranidaphobia)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o fobie legata de...broaste.Mari,mici,nu conteaza...Ciudat este k n-am nimic cu serpi,soparle sau broaste testoase,ci numai q broastele...dak ati avut si voi vreo problema in genul asta sau dak ati auzit macar...plz HELP!!! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o fobie legata de...broaste.Mari,mici,nu conteaza...Ciudat este k n-am nimic cu serpi,soparle sau broaste testoase,ci numai q broastele...dak ati avut si voi vreo problema in genul asta sau dak ati auzit macar...plz HELP!!! :o:

 

care-i treaba cu broastele?ti-e frika de ele?sau care e senzatia cand le vezi?mie una mi-e scarba..dar ele sunt niste fiinte mici..n-ai treaba cu ele..nici nu tre sa le atingi..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o fobie legata de...broaste.Mari,mici,nu conteaza...Ciudat este k n-am nimic cu serpi,soparle sau broaste testoase,ci numai q broastele...dak ati avut si voi vreo problema in genul asta sau dak ati auzit macar...plz HELP!!! :o:

 

 

 

Unde stai ??? in mijlocul Deltai sau intr-o mocirla ??? unde vezi broaste ??? lucrezi la Zoo ???

 

Admite ca fac parte din natura ca si tine !!! Poti sa le vinzi pentru profit si cu gandul la bani, poate-ti trece

fobia !!!

 

story cu broasca

 

 

In 1995 am dus copiii mei in RO pentru prima data. De la Frankfurt ne-am dus cu masina, ajungand la granita Austri/Ungaria imediat ne-am tras la acel restaurant care si azi e acolo sa gustam ceva. Ne-au dat lista de meniu si citind acolo specialitatile copii vorbeau intre ei si ma trimite in baie ca sint murdara pe fata si pe gat !!! Desi doar ca toti ne-am spalat bine pe mana, merg inapoi sa nu par ridicola si nici nu ma uit oglinda doar ma spal. Ei mi-au spus ca au comandat deja ca stie ce-mi place ?!?!? dar chelnerul a venit si a confirmat daca intr-adevar Frog leggs vreau sa maninc ??? ca e cea mai scumpa pe lista si n-are chef el sa plateasca paguba ?!?!? Copii voiau doar sa vada cum o sa maninc broasca doar ca sint maghiara ???

ei credeau ca ungurii pe asta traiesc !!! Glume practice !!!

 

N-am mancat niciodata broasca, nu poftesc, am auzit ca sint foarte bune, dar nu intentionez sa le gust !!!

 

http://www.food-offer.com/rd_p?p=104136&t=...221-frog%20legs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde stai ??? in mijlocul Deltai sau intr-o mocirla ??? unde vezi broaste ??? lucrezi la Zoo ???

 

Admite ca fac parte din natura ca si tine !!! Poti sa le vinzi pentru profit si cu gandul la bani, poate-ti trece

fobia !!!

 

story cu broasca

In 1995 am dus copiii mei in RO pentru prima data. De la Frankfurt ne-am dus cu masina, ajungand la granita Austri/Ungaria imediat ne-am tras la acel restaurant care si azi e acolo sa gustam ceva. Ne-au dat lista de meniu si citind acolo specialitatile copii vorbeau intre ei si ma trimite in baie ca sint murdara pe fata si pe gat !!! Desi doar ca toti ne-am spalat bine pe mana, merg inapoi sa nu par ridicola si nici nu ma uit oglinda doar ma spal. Ei mi-au spus ca au comandat deja ca stie ce-mi place ?!?!? dar chelnerul a venit si a confirmat daca intr-adevar Frog leggs vreau sa maninc ??? ca e cea mai scumpa pe lista si n-are chef el sa plateasca paguba ?!?!? Copii voiau doar sa vada cum o sa maninc broasca doar ca sint maghiara ???

ei credeau ca ungurii pe asta traiesc !!! Glume practice !!!

 

N-am mancat niciodata broasca, nu poftesc, am auzit ca sint foarte bune, dar nu intentionez sa le gust !!!

 

http://www.food-offer.com/rd_p?p=104136&t=...221-frog%20legs

Deci sa nu-mi zici aq k tu nu dai de broaste!!Stau in Bucuresti,Berceni mai exact...si vara,seara sunt broaste peste tot!!!Sunt tot timpul cu capul in jos sa nu dau de vreuna...le ocolesc vreo 2 metri...Deja m-am saturat de chestia asta!

"Admite ca fac parte din natura ca si tine !!! Poti sa le vinzi pentru profit si cu gandul la bani, poate-ti trece

fobia !!!"...probabil ca n-ai cum sa intzelegi...nush dak ai vreo fobie.Eu mai am claustrofobie dar pe-aia o mai controlez cat-de cat....dar la asta m-am pierdut...nush ce sa mai fac!!!! :alcoholic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care-i treaba cu broastele?ti-e frika de ele?sau care e senzatia cand le vezi?mie una mi-e scarba..dar ele sunt niste fiinte mici..n-ai treaba cu ele..nici nu tre sa le atingi..

Pai senzatia...frica in primu' rand,desi nu-mi explic de ce,scarba...Pur si simplu mi se face pielea de gaina pe mine knd vad una.Anu' trecut vroiau niste "prieteni"sa-mi faca o gluma,stiind ca mi-e frica de ele,si au aruncat una chiar pe mine...am tzipat si p urma am lesinat(cam prostesc,stiu)Totusi n-am ce face,nush cum sa scap de chestia asta...am vorbit cu un prieten care studiaza psihologia si mi-a zis sa pun o broscutza mica intr-un borcan si p urma sa tzin borcanul in maini.Mi-a adus el borcanul q broscutza...si m-am blocat la partea cu apropiatul de borcan:((:alcoholic:(:spiteful:(:yahoo:(:doh:(:o:(

 

get a life!

Uau ms...am cerut sfaturi cuiva care vrea sa ma ajute...so shut up...nu-i problema ta...stay out of it!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai senzatia...frica in primu' rand,desi nu-mi explic de ce,scarba...Pur si simplu mi se face pielea de gaina pe mine knd vad una.Anu' trecut vroiau niste "prieteni"sa-mi faca o gluma,stiind ca mi-e frica de ele,si au aruncat una chiar pe mine...am tzipat si p urma am lesinat(cam prostesc,stiu)Totusi n-am ce face,nush cum sa scap de chestia asta...am vorbit cu un prieten care studiaza psihologia si mi-a zis sa pun o broscutza mica intr-un borcan si p urma sa tzin borcanul in maini.Mi-a adus el borcanul q broscutza...si m-am blocat la partea cu apropiatul de borcan:((:alcoholic:(:spiteful:(:yahoo:(:doh:(:o:(

Uau ms...am cerut sfaturi cuiva care vrea sa ma ajute...so shut up...nu-i problema ta...stay out of it!

 

 

incearca sa te gandesti asa..ca poti oricand sa le calci cu picioru si gata..s-0a sfarsit..sunt la degetul mic de la piciorul tau..nu au ce sa-ti faca..sunt niste chestii care oracaie si trezesc sentimentul de scarba in unii oameni pt faptul ca sunt prin mlastini..incearca sa te duci la un lac cu cineva..stai acolo pe margine si priveste broastele din apa..doar uita-te..ce e mare lucru?nu te omoara..imagineaza-ti ca sunt din plastic sau ca esti in vreun basm d-ala cand toate broastele din apa se vor trasnforma in niste feti albi pe cai frumosi..fa o parodie la povestea asta..gaseste ceva care sa te amuze si asociaza cu broastele..ai incredere..n-au ce sa-ti faca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:doh: :spiteful:

incearca sa te gandesti asa..ca poti oricand sa le calci cu picioru si gata..s-0a sfarsit..sunt la degetul mic de la piciorul tau..nu au ce sa-ti faca..sunt niste chestii care oracaie si trezesc sentimentul de scarba in unii oameni pt faptul ca sunt prin mlastini..incearca sa te duci la un lac cu cineva..stai acolo pe margine si priveste broastele din apa..doar uita-te..ce e mare lucru?nu te omoara..imagineaza-ti ca sunt din plastic sau ca esti in vreun basm d-ala cand toate broastele din apa se vor trasnforma in niste feti albi pe cai frumosi..fa o parodie la povestea asta..gaseste ceva care sa te amuze si asociaza cu broastele..ai incredere..n-au ce sa-ti faca

Emm...k...o sa incerc... :yahoo: ...tks for the tip :alcoholic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu cum e sa ai fobie. Eu am fata de insecte si stiu si de ce. Pentru ca atunci cand eram micuta mi s-au intamplat tot felul de chestii scarboase cu gandaci in special. Poate ca ceva de genul e si la tine si nu-ti mai aduci aminte sau pur si simplu ti-e frica. oricum, fobia e o chestie psihica si nu poti sa scapi de ea decat dac te lupti mental.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca toti oamenii, am si eu o fobie. Fobie mea este legata de inaltime, nu conteaza ca este vorba de 6 metri sau 50 de metri. Nu stiu de la ce este, cert e ca ma ingrozeste pur si simplu sa fiu la inaltime, ma blochez, ma pierd, ma ia cu lesin, pur si simplu mi se face rau (mai ales daca inaltimea este destul de considerabila). Tratamentul?! Pai singura metoda de a scapa de o teama, este sa o infrunti.

Incerc sa fiu cat mai des la inaltime, in special la inaltimi mari si incerc sa-mi stapanesc frica, pulsul si gandurile negre. Vad ca pana acum a dat roade aceasta metoda, fiindu-mi din ce in ce mai putin teama.

Cred ca pe viitor am sa incerc si bungee jumping. 8)

Editat de heidy_2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×