Sari la conținut
Forum Roportal
Davi_

Marsupiu bebelusi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As vrea să cumpăr marsupiu pentru bebelina si nu stiu ce model ar fi mai potrivit. Ca prețuri, am văzut că sunt de la 55 lei până la 800. Bine... Nu stiu ce face ala de 800 lei, dar există și la prețul ăsta.  :) 

Stie cineva ce model ar fi potrivit pentru bebe de aproape 3 luni, 65 cm și 6400 gr? 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu recomand Isara full wrap conversion. V3 sau V4, ceva in genul.

Vreo 500-600 e, dar e ergonomic 100% pt ce spate,  are punte reglabila și poate fi purtat până la 18 kg, are bariere de molfăit care se pot degaja , susținere pentru gat și gluga. Bumbac bun, nu se încinge copilul in el și îl poți purta și în fața și în spate ( pe când mai creste, daca vrea).

Aici e v3

https://bioteca.ro/ssc-isara-v3-cu-punte-reglabila-turcoaz-full-wrap-conversion-baby-size/

 

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol2:

 

Si eu la fel am crezut initial

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cica e bine sa tii copilul doar cu spatele la tine. Ca daca e cu fata, are tendinta sa isi desfaca prea tare picioarele, indiferent de cum e facut marsupiu. Plus ca cica bebeii tinuti cu spatele la mame devin mai independenti cand se fac mari.

Eu nu am stiut asta cand fata a fost bebe. Aveam sustinere pe ambele parti si o intorceam din cand in cand ca sa nu se plictiseasca si ca asa mi se parea simetric. Nu prea suporta sa nu ma vada, asa ca faza cu tinutul cu spatele nu ar fi functionat oricum.

Am aflat treaba asta anul trecut de la o proaspata mamica, mi-a aratat conversatia cu pediatrul.

Nu recomand neaparat, dar ti-am zis, ca poate nu stiai...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie fix chirurgul mi-a recomandat sa iau unul care tine picioarele îndoite la 90 de grade...ca sa nu facă displazie de sold.

Când e mic, dacă ieși cu el peste tot, nu este indicat ca puiul să vadă tot pe drum, îl obosește mai mult decât e cazul și la sânul mamei se simte mai protejat și doarme mai liniștit când vrea 

Așa se credea pe vremuri..să îți pupi copiii doar in somn, că altfel nu este bine, dar daca mergi acum la cursuri de Lamaze- te învață că cu cât tii mai aproape puiul de tine , cat timp simte nevoia ( adică mult timp) - cu atât își clădește o încredere în sine mai trainică și cu atât mai independent va fi când va creste mare.

La mine așa a fost.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu "pupat diar in somn" nici eu nu am aplicat. Mi-am crescut copilul aproape agățat  permanent de mine, cu dragaleli si pupaceli, exact cum au facut si ai mei cu mine. Cu ea in brate făceam aproape tot. Avantajul a fost că eu ma ocupam exclusiv de copil, pentru restul o aveam pe mama si pe tata. Am primit iubire cat pentru 3 vieți, iar asta mi-a format încrederea în mine si forta de a lua viata asta nenorocita in piept. Tata, nu a fost doar un tată iubitor, la fel a fost si ca bunic. Deci fiica mea a primt la dublu, ca sa zic așa. Ceea ce a contat și se vede acum. 

În momentele grele mă întorc cu gândul in copilăria mea ... Este un izvor nesecat de forță, vointa si incredere. 

Da... sunt offtopic. :surrender: dar mereu imi amintesc cu drag acea perioadă. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, Sherlock a spus:

 

Nu recomand neaparat, dar ti-am zis, ca poate nu stiai...

Nu stiam. Dar, da, nu aș aplica. 

Cred că bebe crescut in brate face mama dependentă de copil, nu copilul de mamă. Nu  a întrebați de unde stiu. :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×