Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 8 ore, Amarena a spus:

... am avut un prieten ungur Ii place sa gateasca, imi facea mereu ceva unguresc cand ma duceam la el. Mi-a facut túrógombóc Si o zeama cu dovlecel ras si smantana...  

Cunosc si eu cativa din Ungaria care gatesc mult mai bine decat multe femei, locuiesc aici si mereu gateau cand se facea un party in curtea bisericii reformate in maghiara.  Cred ca erau mai multi barbati decat femei implicati in toate aspectele cu prepararea mancarurilor pentru vanzare.    Si limba se poate invata, dar e mai usor acolo de luat ore, unde se si vorbeste ca altfel, nu prea se avanseaza.    

Fara carne... vegetarieni - Pagina 11 - Gastronomie - Forum Roportal 

Tökfőzelék - YouTube

Borbás Marcsi szakácskönyve - Tökfőzelék és kelkáposztafőzelék (2019.10.06.) - YouTube     ... aici se prepara paralel Dovleac si Varza Creata :eek:

Aici am mai scris despre aceasta specialitate delicioasa, americanii il numesc "Zucchini Dip" iar in maghiara e "Tökfőzelék" s-ar traduce fiertura/mancare de dovleac.  In dieta maghiarilor exista aproape din fiecare leguma un "főzelék" si fiecare casa este asa de proud de retetele personale, dar in mod special celui de cartofi.  N-am reusit sa aflu din ce cauza dar eu le-am spus cum prepar si am si dus spre gustat cu ocazia urmatoare cand m-am dus la petrecere.  

Sint zeci de metode de facut, cate case atatea obiceiuri, insa eu am reteta mea care este un succes mereu si au mancat multi la mine in casa. 

Mai nou sint multe video-uri de unde se mai poate orienta dar recomand sa traduceti ingredientele ca de multe ori folosesc zahar sau lamaie sau ceva ce nu apartine acolo.

La fel se scrie sau arata ca se umple diferite castronase cu faina, sare, piper, ulei, marar si altele, pe urma 2 din ele se amesteca in al 3-lea castron si se va goli in al 4-lea!!!   Eu le-am redus aceste trepte la zero, pun o cratita mai mare pe foc, direct acolo torn ulei si toc foarte marunt cu cutitul ceapa (nu cu vre-un aparat sau razator ca va fi amar) care depinde de cantitatea de dovleac dar nu prea mult.  Cand s-a facut transparent, adaug 1 lingura de faina sau 2 si prajesc tot pe foc mic sa devina de o culoare maronie deschis ca nu se va face rosu insa faina trebuie sa fie prajita ca sa aibe gust, dar nu ars, atentie mare, pentru aceasta procedura trebuie stat langa cratita.   In momentul respectiv cand a devenit placut la vedere se adauga boia dulce si smantana lichida sau acra si se amesteca cu telul sa fie fara cocoloase.   Imediat se adauga si dovleacul razuit cu zeama pe care l-a lasat si mararul tocat fin.  Se lasa pe foc mic si se amesteca cu o lingura de lemn sa nu se lipeasca pana lasa apa iar.   Nu se adauga apa sau supa pana n-a dat in foc, ca atunci se vede consistenta, eu rar mai adug lapte sau supa, apa ca de obicei este deajuns zeama de dovleac care da gust mancarii.   Acum in faza asta se poate adauga unt si amestecat dar nu acoperit ca se va taia sosul ca maioneza.   Are de fiert dovleacul in acel sos un pic, sa se amestece aromele, se gusta, ca dovleacul nu este tare si eu nu fierb nimic pana devine baby food.  Trebuie sa fie placut la mancat cu cipsuri si fara zeama multa, dar stiu ca unii-l fac o supa ca adauga apa.   Varianta mea este foarte gustoasa cu tocanita de oricare fel, cu orez alb, chiftele si snitele dar marunte nu uriase, crutoane sau French Toast.   Daca cineva vrea si altceva sa mai adauge, poate in farfuria personala, e ideea mea.   Dupa parerea mea soiul dovleacul nu conteaza, doar acea de Halloween sa nu fie ca este dulce.  A nu se lua dupa idei de mancat totul cu coaja si seminte ca nu se obtine acelas rezultat deloc.          

O fosta colega de serviciu al sotului mi-a trimis cu ani in urma un dovleac alb lung de vreo 65 cm cel putin, greutatea n-am aflat insa era imens leguma in comparatie cu ce se vinde in magazine, dovlecei marunte.  Fratele ei a venit din Oregon pentru iarna la Phoenix si el a cultivat toate alea ca a adus semintele cu el.  Le-am trimis sa guste ce am facut din imensitatea de Zucchini crescut in plus, habar n-aveau ca exista asa mancare ca acel DIP mai mult in localuri mai deosebite si numai la cerere se prepara.  Se serveste intr-o coaja de paine, adica se scobeste o paine bine coapta, rotunda si crescut cam la 15 cm cel putin, se taie pe top un cerc si acolo se scoate tot miezul, se mai pune inapoi in cuptor sa se prinda si in interior miezul de coaja, sa nu se inmoaie repede.   Cand coaja e rece se adauga si sosul rece ca pe langa asta, se mai mananca si se ofera si alte legume crude si chipsuri de trecut prin sos.  Miezul de paine de taie si se prajesc tot in cuptor si se aranjeaza in jurul castronului de paine.   Este un polonic mic si castronase, ca fiecare individ sa-si puna separat din ce-si va linge bunatatea.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am realizat că madeleinele astea din comerț au formă de cap de p... asăre măiastră. 

IMG_20210604_172334.jpg

  • Like 4
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa te doara, dar ai noroc ca nu pe tot corpul esti asa.     Eu in asemenea cazuri sau daca ma ard in bucatarie de la cuptor, imediat ma ung cu iaurt sau smantana, acra sau dulce nu conteaza.  Las o vreme pana absorba pielea si mai dau odata bine de tot si n-am dureri sau alte probleme si nu se decojeste pielea.   Ultima oara la Marea Neagra in 1976 m-am ars pe tot corpul, a venit salvarea, am stat o noapte la urgenta, aveam arsuri serioase, ma durea tot corpul.   Eram in pat tot timpul vacantei.  Nu era nici macar o zi cu soare, de aceea m-am plimbat in bikini pe plaja la Mamaia un pic sa respir apa sarata ... doar in camera am simtit ca ma strange pielea, eram la fel de rosu peste tot.     

Recuperare rapida si fara durere-ti doresc!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am stat în mașină în soare și am înfulecat și m-a "prins" tare de tot, am avut o stare foarte proastă ieri, dar azi sunt okay. Nu îmi priește mereu soarele, am mai patit-o.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zilele astea s-a anuntat la noi la TV la Stiri ca anual mor doar in Arizona 500 de persoane de la insolatie, cum temperaturile s-au ridicat la peste 40*C.   Azi ardea rau de tot soarele, am invitat pisicii in casa dar au stat doar o scurta vreme pana au verificat locurile preferate: cabina de dus, in spatele wc-ului ca este rece, in spatele masinii de spalat dar daca vor sa se relaxeze, in bucatarie direct sub A/C stau.   Le-am aratat si care-i apa si mancarea uscata al fiecaruia, sa n-avem probleme daca incepe o furtuna si de urgenta este de intrat in casa de frica tunetelor.   Am intrat deja in sezonul Musonului de Vara cand cerul cu astri coboara cu ploaia cu tot, dar inca n-a inceput sa se manifeste vremea.  

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×