Sari la conținut
Forum Roportal
Davi_

Arhiepiscopul Teodosie al Tomisului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Arhiepiscopul Teodosie al Tomisului a pus de curand sub control judiciar pentru suspiciuni de deturnare de bani.

O fi deturnat, nu o fi deturnat... e treba procurorilor sa afle, nu asta e subiectul. 

Subiectul este ca, ce am vazut in ultimul timp m-a oripilat. Da, este un inalt prelat, invinuit de niste fapte care nu`s chiar onorante daca asa stau lucrurile. Insa, dincolo de vinovatie sau nevinovatie, aces om este supus unui oprobiu pulic greu de inteles. Jurnalistii aproape ca se urca pe el, ii baga microfoanele in gura, ii tin calea, il provoaca. Oameni de pe margine ii spun ca este obligat sa raspunda la intrebari... il imping, il jignesc.  Omul nu zice nimic, vrea doar sa ajunga sa isi indeplineasca obligatiile care ii revin in urma controlului judiciar. Dar oamenii, aia mai drepti, mai curati si mai sfinti decat el, aproape ca vor sa il linseze.

De ce facem asta?

Nu inteleg ce se intampla cu noi, nu inteleg de ce suntem atat de rai! 

Am vazut niste faze la stiri de mi-a stat mintea in loc. Efectiv sunt scarbita! 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sa murim de mila cuiva, dar eu nu am vazut ceva mai odios, crede-ma.  Adica, politicienii ne fura de atatia ani iar noi ii pupam in dos, in reinvestim in functii prin vot, iar pe omul asta mai sa il linseze lumea. Vezi in media ce campanie de linsare se duce. 

Nu inteleg care este beneficiul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca la audieri a venit cu soborul de popi sustinatori de nu-l ajungea nici un microfon mai obraznic.

Lumea e bucuroasa ca a venit randul mafiei ortodoxe, de data asta. Restul cultelor mai au putin de asteptat, presupun. Mi se pare ca e exact pe modelul lui Oprea. Atata ingamfare si sfidare practicata de inalti si mai putin inalti o fi ajuns la osul popular. :pardon:

Sa nu uitam ca intre multe beneficii pe care le aduce biserica este si ... voturile. Bisericile aduc voturi, nu e un secret. Ortodocsii dupe interes, reformatii si restul la UDMR... manipularea maselor e o treaba urata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arhiepiscopul Teodosie al Tomisului.

Era cunoscut ca episcop vicar patriarhal, cu numele de Snagoveanul.

Însă i se zicea (mai în glumă, mai cu răutate), Șpagoveanul! 

Poate și de aici reacția jurnaliștilor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca la audieri a venit cu soborul de popi sustinatori de nu-l ajungea nici un microfon mai obraznic.

 

Da, asa este, a venit cu mai multi, dar asta dupa ce a fost aproape linsat. 

Ai vazut asa ceva la Oprea sau la altii? Jurnalistii erau incolonati si isi asteptau frumos randul, oare de ce? Si nu cred ca exista grad de comparatie. Pe adevaratii devalizatori ai tarii de ce nu tabaram asa? Daca tot vrem sa tabaram, daca tot ne-a ajuns cutitul la os? 

Sa nu uitam ca intre multe beneficii pe care le aduce biserica este si ... voturile. Bisericile aduc voturi, nu e un secret. Ortodocsii dupe interes, reformatii si restul la UDMR... manipularea maselor e o treaba urata.

 

De acord, dar asta nu are legatura cu comportamentul pe care il incriminez eu aici. 

 

Poate și de aici reacția jurnaliștilor...

 

Cauta te rog pe youtube o inregistrare de la kanal D. Sa vezi cum ti se face sila de asa 'profesionalism'. Ii striga ca este obligat sa raspunda. Eh, nu e obligat, nimeni nu e obligat. Chiar si un inculpat are drepturi, mai nou are si dreptul la tacere. 

Nu am vazut ca acest lucru sa fie impus altui inculpat/invinuit. 

 

Eu cred ca este o campanie anti-Biserica. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

  

 

Cauta te rog pe youtube o inregistrare de la kanal D. Sa vezi cum ti se face sila de asa 'profesionalism'.

 

Eu cred ca este o campanie anti-Biserica. 

Sunt departe de a crede în profesionalismul „unor jurnaliști”. Unii chiar ar face mai bine să se apuce de o altă muncă.

După cum observi, am zis „unor jurnaliști” și nu am zis „jurnaliștilor”, pentru că nu mi se pare coect să-i bag pe toți în aceeași oală.

 

Eu nu cred că-i o campanie anti - Biserică. E doar o reacție a unor jurnaliști (e drept, poate nu cei mai onești și mai bine pregătiți) vizavi de evenimentul „scandalos”. Ce vrei, mult prilej de vorbe și de ipoteze...

În ceea ce-l privește strict pe Teodosie, iartă-mă, Doamne, dacă greșesc, io cre că nu-i tocmai îngeraș. 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ma intere Teo de la Constanta, dar m-ar interesa de ce empatizezi tu cu el  asa de mult? Ce anume are in plus sau diferit fata de alti prelati sau impricinati ca ai deschis un topic dedicat lui? Infatisarea lui, reactiile lui te-au facut sa ti se para nedreptatit?

Ca din ce spui, nu e nimic de mirare, nimic nou sub soare....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Erau foarte agresivi. De obicei cand acosteaza pe cineva renunta cand persoana se indeparteaza de microfon. Sau as era odata. Ori acolo l-au inconjurat si au mers cateva trotuare.

 

Nu prea conteaza despre cine e vorba; cred ca mai mult atitudinea presei conteaza.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×