Sari la conținut
Forum Roportal
Vrian

Cine e cel ce percepe realitatea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fiecare om trăiește, percepe realitatea si spune: văd, aud, simt, gândesc, fac etc.

Cineva care si-a pierdut un deget, o mâna, un picior sau ambele, spune la fel, deci nu acele părți ale sale erau cele prin care era îndreptățit a se considera cel ce percepe, trăiește realitatea.

Întrebarea ar fi: despre ce anume suntem îndreptățiți a spune: eu văd, aud, simt, fac, trăiesc, vreau, gândesc, sunt cel ce percep realitatea? Cine e acest eu trăitor de realitate?

E posibil a spune: creierul. Nimeni însă nu se simte, nu se percepe ca si creier ce trăiește o realitate.

E potrivit a spune eu psihicul trăiesc, percep realitatea, inclusiv realitatea mea corporală?

Tema nu e una religioasă sau spirituală!

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creierul este doar un fel de supervizor, primeste semnale de la celelalte organe prin intermediul simturilor si le decodifica.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cum e potrivit a ne exprima atunci cand ne raportam la noi înșine ca fiind cei ce percepem realitatea?

Dacă spunem, "Eu omul percep realitatea.", nu e deloc cea mai potrivită alegere întrucât nu ne simțim deloc ca fiind mâna ce percepe realitatea, piciorul ce percepe realitatea, capul ce percepe realitatea, corpul ce percepe realitatea si nici chiar nervii ce percep realitatea.

Mai degrabă ne simțim un "eu" cel ce am corp si m-a folosesc de el, eu cel le gândesc, văd, aud,, simt, trăiesc, vreau etc.

Cine sunt eu, cine ești tu cel ce percepe realitatea celor fizice si a celor psihice?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Profa mea de mate din liceu ne-a prezentat materia ei ca pe un manechin pe scena, spunand asa:

- vezi o femeie pe podium din fata

-dar daca stai in spatele ei, o vezi din spate

- daca stai in fata ei, ea vine spre tine

- daca stai in spatele ei, ea se indeparteaza de tine

- acum o vezi din fata, din spate..

- dar o mai poti vedea si din lateral

- si din diferite unghiuri

- si prin diferite jocuri de lumini

 

 

...- dar mai ales, avand diverse stari - de bucurie, tristete, admiratie, invidie..

 

Astfel ..cum putem noi defini acea femeie, acel manechin, pe podium, cat mai fidel?

Unii spun ca e inalta, altii ca nu e foarte inalta; unii spun ca e frumoasa, altii ca e mai putin frumoasa..

 

Putem astfel defini acel manechin, ca o definitie general valabila?

 

 

Pentru a raspunde la intrebarea pusa in topic, ar trebui sa ne gandim la un raspuns pentru intrebarea de mai jos:

 

Ce inseamna a defini/ a percepe o realitate ?

Editat de stupid_me
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cum e potrivit a ne exprima atunci cand ne raportam la noi înșine ca fiind cei ce percepem realitatea?

Dacă spunem, "Eu omul percep realitatea.", nu e deloc cea mai potrivită alegere întrucât nu ne simțim deloc ca fiind mâna ce percepe realitatea, piciorul ce percepe realitatea, capul ce percepe realitatea, corpul ce percepe realitatea si nici chiar nervii ce percep realitatea.

Mai degrabă ne simțim un "eu" cel ce am corp si m-a folosesc de el, eu cel le gândesc, văd, aud,, simt, trăiesc, vreau etc.

Cine sunt eu, cine ești tu cel ce percepe realitatea celor fizice si a celor psihice?

Cred ca de cele mai multe ori nici macar nu suntem constienti de felul in care o percepem. Uite, sa-ti dau un exemplu: ascultam o melodie prima oara si suntem foarte incantati de ea. Nu realizam exact ce anume ne incanta. Poate versurile, poate vocea celei (celui) care o canta, poate felul in care suna un instrument, poate amintirile pe care ni le trezeste etc., poate toate la un loc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A defini o realitate, a defini ceva in general, însemna a ii atribui acele valente de care ești capabil la acel moment.

La acest moment, cum facem noi sa spunem cuiva: "Tu cel ce percepi realitatea, nu ești copacul de acolo, nu ești pantofii, nu ești piciorul întrucât nu te simți picior atunci cand percepi realitatea, fie si realitatea lovirii cu piciorul o minge, nu ești ..., dar ești?" Ce e, cine e?

Dacă i se amputează mâinile, picioarele, ..., dacă e operat si i se scoate splina, colecistul, un plămân, un rinichi, se taie si din stomac, din intestin ... si toate sunt aruncate la gunoi, el nu se vai constata ca fiind cel din gunoi care percepe realitatea.

Ar fi extrem de interesant următorul experiment:

Unui om ii sunt eliminate toate părțile de care se poate dispensa chirurgical astfel încât sa rămână in viața si sa poată percepe realitatea in general la fel ca oricine.

Sa spunem ca intr o parte rămâne creierul si in alta capul fără creier si ce i a mai rămas, o mâna cu degete si umăr...

Bine-nțeles ca toate legăturile cu creierul vor rămâne funcționale prin intermediul unei super tehnologii.

Cine se va simți el si unde?

In partea unde e numai creierul sau in partea unde sunt ochii...?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce inseamna a defini/ a percepe o realitate ?

Buna intrebare! Cred ca inseamna sa o trecem prin intermediul simturilor noastre, pt. a extrage apoi, cu ajutorul lor, ce dorim de la ea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El este constiinta de sine.

Pentru el.

Pentru tine este constiinta de sine, filtrata prin propria ta constiinta de sine.

Zic si eu :)

pt. a extrage apoi, cu ajutorul lor, ce dorim de la ea.

F pragmatica observatia asta.

Este pragmatusmul mai aproape de..realitate?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca de cele mai multe ori nici macar nu suntem constienti de felul in care o percepem. Uite, sa-ti dau un exemplu: ascultam o melodie prima oara si suntem foarte incantati de ea. Nu realizam exact ce anume ne incanta. Poate versurile, poate vocea celei (celui) care o canta, poate felul in care suna un instrument, poate amintirile pe care ni le trezeste etc., poate toate la un loc.

Da, dar cine e cel ce e încântat? Tot aia este, percepe încântare referitor la melodia percepută.

Cine e cel ce percepe realitatea?

 

Cel care inca nu s-a dezmeticit din betie!!!

De ce nu, pe lângă multe altele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×