Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Superstitii marti, 13! Ce nu trebuie sa faci in aceasta zi!
61727972.jpg
 

Ziua de marti 13 este considerata una dintre cele mai nefaste, caci, potrivit traditiei, se spune ca aceasta aduce trei ceasuri rele si ti se pot intampla numai lucruri rele.

Legat de numarul 13, exista mai multe explicatii care ar putea arata de ce anumite persoane vor sa-l evite.

Una din ele spune ca Iisus a avut 12 apostoli, el fiind a 13-a persoana aflata la masa la Cina cea de Taina.

Mai mult, Diavolul apare pentru prima data in capitolul 13 al Apocalipsei din Biblie. Si, daca nu era suficient, Adam ar fi mancat marul intr-o zi de marti.

 

http://www.cancan.ro/actualitate/intern/superstitii-marti-13-ce-nu-trebuie-sa-faci-in-aceasta-zi.html

 
 

Marti este de asemenea ziua lui Marte, zeul razboiului in mitologia greco-romana, de aceea, inca din Antichitate, se credea ca aceasta zi este nefasta.

Pentru a evita insa ghinioanele si relele, iata ce nu trebuie sa faci:

Sa nu inviti niciodata 13 oameni la masa sau sa nu te asezi niciodata cu 13 oameni la masa. Cum am precizat si anterior, aceasta superstitie este lagata de numarul persoanelor de la Cina cea de Taina.

Daca 13 cade intr-o zi de vineri sau de marti, cu siguranta se va intampla ceva rau in aceasta zi. Daca intr-o camera sunt 13 persoane, cel care sta in dreptul oglinzii sigur va muri.

Intr-o zi de 13 nu trebuie sa incepi sa construiesti nimic. Daca esti nascut in ziua de 13 esti ghinionist. Nu este bine sa planifici nimic important intr-o zi de 13.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ma gandeam cat noroc am avut azi si cate lucruri am rezolvat :lol: . Nu a fost doar o zi buna; a fost una excelenta.

Editat de Abbie M.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam doar de Vineri 13, nu si de Marti ... de aceea am postat articolul ca o raritate al evenimentelor in domeniu prostiei umane!!!

 

Si ziua mea merge ca pe roate ... pana-n prezent ... asteptam posta sa-mi aduca Integramele expediat de nepotul meu din Bucuresti

 

dar n-au sosit inca.  Nu pot sa atribut zilei de azi, ieri nu circula posta, onorau pe Columbus si pe undeva s-au ingramadit sacii cu plicuri. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numarul 13 e considerat un numar cu ghinion doar la crestini, din cauza povestii cu Iuda si apostolii.

La chinezi numarul 4 e considerat cu ghinion.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu m-am gandit la asta, oare peste tot pe planeta numarul 13 si 4 sint cele mai ghinioniste???  

 

precis in egiptul antic sau la maya era alt numar sau in Jungla Amazonului ... si vorbind de oameni,

 

mai mult creaturi undeva prin Africa tot in jungla, am citit cand un copil se naste cu un dinte in gura

 

este considerat ca reprezinta tot raul pe lume si va aduce mari dezastre pe trib si ca atare se omoara,

 

vrajitorul tribului rezolva problema!!!  fura copilul intr-o noapte intunecata de langa maica sa din cort ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1+ 3 + 3 = 7

N umarul 7


Numar benefic


Zodie guvernata: Pesti

Element primordial: aer

Caracteristica: introspectia


Protectori spirituali: Intaietorii. Ei sunt guvernatorii timpului, ai personalitatii dar si cei care vegheaza asupra evolutiei in diferitele etape ale umanitatii.

Numarul 7 este considerat a fi divin din mai multe motive. Acesta este mentionat deseori in Vechiul si Noul Testament. Creatia divina a durat 7 zile, Faraonul a visat 7 ani de belsug si 7 ani de foamete, pacatele capitale si virtutile sunt 7 la numar, painile inmultite de Iisus au fost 7, curcubeul cu care Dumnezeu a facut legamant cu Noe are 7 culori iar Arca s-a oprit pe muntele Ararat in a saptea zi din a saptea luna.

Oamenii nascuti sub acest numar sunt binecuvantati cu multa intelepciune si dragoste de semeni. Atunci cand sunt pusi in situatia de a lua decizii, ei chibzuiesc indelung si iau in considerare numeroase aspecte, inclusiv cum i-ar afecta pe ceilalti.

Sunt inclinati catre investigatie, cercetare si analiza. Singurul lor neajuns este ca pot cadea uneori in extrem si devin prea perfectionisti.

1 + 3 + 5 = 9 Numarul 9

Numar benefic

Zodie guvernata: Varsator

Element primordial: foc

Caracteristica: generozitate


Patroni spirituali: Ingerii. Aceste entitati divine sunt cele mai apropiate de oameni. Vegheaza asupra lor si sunt intermediari intre omenire si Dumnezeu. Fiecare dintre noi are un inger pazitor, capabil de o netarmurita iubire.

Optimisti din fire, protejatii lui 9 trec veseli prin viata. Ceea ce nu ii face superficiali. Suporta cu usurinta suisurile si coborasurile vietii, avand capacitatea de a se adapta si de a invata din mers.

 

Ce zici, ne-am scos? :lol: 

 

Daca mai postez si personalitatile nascute in aceeasi zi si luna cu mine, ma apuca dimineata. Acum, serios vorbind, nu cred ca ziua in care te-ai nascut conteaza prea tare, sunt multe altele care conteaza: locul, familia, norocul (care nu-i legat de zodie, desigur) etc.
 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai scos, ca io raman la urma.  :lol:

 

Ultima superstitie pe care am auzit-o la populatia bastinasa, e aceea ca daca vezi un preot noapte, aduce ghinion.

Prostii cu P mare. Verificat pe propria-mi piele.  :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura superstitie in care cred, de fapt, nici nu o pot consiera superstitie, e aia care spune ca atunci cand canta o cucuvea ... o sa moara cineva. Pasarea are un simt anume. Imi a fiori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×