Sari la conținut
Forum Roportal
Zhori

Gandire, Suflet, Spirit- interogari

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

'' Gandirea ridica sufletul la rangul de spirit. '' Hegel

  Comentati.

 

 

  Ce este sufletul? Ce este spiritul? Ce este sufletul in raport cu spiritul? Ce este gandirea? Ne influenteaza gandirea sufletul, spiritul? 

   Sunt sufletul si spiritul doua lucruri diferite? Exista suflet? Exista spirit? De ce gandirea ar ridica sufletul la rangul de spirit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca si animalele au suflet, suflare, o purtare sau intelegere a raporturilor lumii limitate la capacitatile lor. Cred ca este adevarat ca gândirea este cea care transforma sufletul in spirit, care este cu totul altceva, este esenta. Sufletul este viata, iar spiritul este constientizarea naturii ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca si animalele au suflet, suflare, o purtare sau intelegere a raporturilor lumii limitate la capacitatile lor. Cred ca este adevarat ca gândirea este cea care transforma sufletul in spirit, care este cu totul altceva, este esenta. Sufletul este viata, iar spiritul este constientizarea naturii ei.

 

Gandirea nu poate face nimic din aceste lucruri.

Ca sufletul sa fie transformat in ceva el mai intai trebuie descoperit in fiinta noastra.

Daca sufletul exista in fiinta noastra el nu poate fi cunoscut in intrinsecitatea lui de catre gandire .Tot ce poate face gandirea este sa atribuie caracterirstici partiale unui anumit obiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate nu gândirea abstracta face toate acestea (adica face parte din spirit), eu ma refeream la gândirea in sensul constiintei si al cunoasterii. când esti constient de sine si de misterele vietii, ale universului si ale trairilor proprii conditiei noastre, pe undeva te intalnesti cu spiritualitatea. granitele nu sunt atat de bine delimitate intre suflet si spirit, dar acesta din urma il cupinde pe primul si ii confera mai multe semnificatii prin relationarea cu universul/spiritualitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca si animalele au suflet, suflare, o purtare sau intelegere a raporturilor lumii limitate la capacitatile lor. Cred ca este adevarat ca gândirea este cea care transforma sufletul in spirit, care este cu totul altceva, este esenta. Sufletul este viata, iar spiritul este constientizarea naturii ei.

 

Pe tema asta m-a acrit tare o batrana. Tot gonea un caine, dar la modul agresiv asa, si am intrebat-o ce are cu el, ca e si el un suflet.  Mi-a spus ca fii-su e preot,  si sa nu mai cred ca animalele au suflet, ca stie de la el ca animalele au doar viata nu si suflet. I-am urat lui fii-su de bine. In gand.

 

Scuzati paranteza.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri


  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat de interesanta este si deosebirea aceasta , intre suflet si viata. Oare viata nu este egal suflet? Oare viata cuprinde totul? Viata pe acest Pamant ? Dar  existenta egal viata?  Dar existenta in sine? Ce este? Fascinante misterele vietii . Misterele izvorate din necunoscut. 


Finnian precizeaza macar un sistem sau enumera cateva din ele. Sunt interesante  perspectivele multiple.

 

 Athmy imi place definitia ta despre suflet si spirit. Cum al doilea concept il cuprinde  si extinde pe primul atunci cand intelegerea in privinta vietii ti se imbogateste. Prin experienta si traire.

Editat de Zhori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×