Sari la conținut
Forum Roportal
tadayo

Sterilizarea ustensilelor de bucatarie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doamnelor si doamnelor (cum zicea nepotica mea), cum va asigurati ca ustensilele de bucatarie sunt la adapost de E.Coli, Salmonella si alti monstruleti veniti din iad?

 

Ma intereseaza idei pentru mentinerea curata a tocatorului de bucatarie (fund de lemn, curpator, lopitau), a buretelui de bucatarie si a vaselor/cutitelor.

 

Buretele se poate steriliza in cuptorul cu microunde, dar se pare ca poate si sa ia foc.

Se poate fierbe.

 

Ce incredere aveti in metodele traditionale, cu otet sau bicarbonat?

 

Am vazut un documentar in care se arata ca tocatorul de lemn incaseaza in timp zgarieturi de la cutit, unde se adapostesc bacterii care sunt foarte greu de exterminat prin metode uzuale.

 

Unii folosesc tocator din plastic cu densitate mare, altii din lemn de fag, altii din bambus sau sticla.

 

Recent, un articol ne indemna sa nu spalam puiul inainte de pregatire, caci nu facem decat sa imprastiem microbii peste tot, ci sa-l parlim la foc mic, ca sa eliminam posibilele infestari cu bacterii.

 

Alte studii arata ca bucatariile curate au de fapt mai multi microbi decat cele mai boeme, pentru ca proprietarii imprastie bacteriile peste tot in zelul lor de a fi curati. Ceea ce inseamna ca mult laudatele produse de dezinfectare in bucatarie se poate sa fie apa de ploaie si reclama.

 

Voi ce trucuri magice folositi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Voi ce trucuri magice folositi?

 

bag la masina de spalat vase si nu iese nicio bacterie vie de acolo

Si domnii nu au voie sa raspunda? Sau ei nu au voie sa spele vasele?

 

nu!

e sarcina femeilor

 

tadayo e miso... soup

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paul, nepotica mea avea 3 ani si se adresa la mesele de familie cu intro-ul "doamnelor si doamnelor", uitand ca sunt si domni pe acolo. Just a joke.


Ampera: "gay", "misogin", ce mai urmeaza? smile.png

Un misogin ar zice: "domnilor si domnilor", nu "doamnelor si doamnelor". Putina logica, please. smile.png

 

Despre masina de spalat:

"This is a brief list of cleaning methods that may be thought to "kill germs" but do not achieve sterilization.

  • Washing in a dishwasher: Dishwashers often only use hot tap water or heat the water to between 49 and 60 °C (120 and 140 °F), which is not hot enough to kill some bacteria on cooking or eating utensils.
  • Disinfectants (for non-living objects) or antiseptics (for living objects such as skin) can kill or remove bacteria and viruses, but not all."

http://en.wikipedia.org/wiki/Sterilization_(microbiology)

 

 

Pentru a omori germenii cum trebuie e necesar sa fierbi obiectul multe minute, ceea ce masina de spalat nu poate.

Editat de Tlahuizcalpantecuhtliyaotl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ampera: "gay", "misogin", ce mai urmeaza? smile.png

Un misogin ar zice: "domnilor si domnilor", nu "doamnelor si doamnelor". Putina logica, please. smile.png

 

 

urmeaza sa incepi sa faci sex si sa te mai calmezi. ma repet pt ULTIMA data: am intrebat 'ur gay?'. daca esti, nu te-am facut eu, asa te-ai nascut. si 'ur gay?' nu inseamna 'ur stupid?', asa ca nu mai juca aceeasi carte ca veta 'm-a jignit'. deci..fa sex si relax a lil'. sau mai bine: apasa ignore pe nick-ul meu.

 

 

 

cat despre masina de spalat, daca o pun la 85 de grade omoara bacteriile. e program special pt dezinfectare.

 

 

 

si sa revin la tema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

urmeaza sa incepi sa faci sex si sa te mai calmezi. ma repet pt ULTIMA data: am intrebat 'ur gay?'. daca esti, nu te-am facut eu, asa te-ai nascut. si 'ur gay?' nu inseamna 'ur stupid?', asa ca nu mai juca aceeasi carte ca veta 'm-a jignit'. deci..fa sex si relax a lil'. sau mai bine: apasa ignore pe nick-ul meu.

 

 

 

cat despre masina de spalat, daca o pun la 85 de grade omoara bacteriile. e program special pt dezinfectare.

 

 

 

si sa revin la tema

Aşa de bine am potrivit apoi vasele în maşina de spălat vase, că aceeaşi oală arsă plus cea mai mare şi grăsimoasă oală în care gătisem felul meu de mâncare preferat (slănină cu jumeri fierte-n untură, cu seu de gâscă şi ulei) nu au mai încăput. Oala aia e aşa de mare, că nici măcar nu încape în chiuvetă. Vetă.

http://groparu.ro/ce-poti-pati-cand-pleaca-nevasta-de-acasa/

Concluzia mea pt ,,Veta,,? Foloseste cada ca zau nu e misogina.

Editat de sturlubeata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor si doamnelor (cum zicea nepotica mea), cum va asigurati ca ustensilele de bucatarie sunt la adapost de E.Coli, Salmonella si alti monstruleti veniti din iad?

Ma intereseaza idei pentru mentinerea curata a tocatorului de bucatarie (fund de lemn, curpator, lopitau), a buretelui de bucatarie si a vaselor/cutitelor.

Buretele se poate steriliza in cuptorul cu microunde, dar se pare ca poate si sa ia foc.

Se poate fierbe.

Ce incredere aveti in metodele traditionale, cu otet sau bicarbonat?

Unii folosesc tocator din plastic cu densitate mare, altii din lemn de fag, altii din bambus sau sticla.

Voi ce trucuri magice folositi?

 

Nu folosesc fund de lemn pentru carne. Folosesc un fel de fund de plastic subtire care e rezistent la zgarieturile de cutit. Dupa uz il spal prima data cu detergent de vase, la mana, si dupa aceea il bag la masina de spalat vase. Pentru legume am fund de lemn din bambus pe care il intretin cu un ulei special pentru bambus.

Nu folosesc buretele de bucatarie pentru a sterge urme de carne, sange, samd. Pentru asta folosesc bucati de prosoape de hartie de unica folosinta. Bounty sunt cele mai bune. Pentru dezinfectarea buretelui il bag in masina de spalat vase si in general nu folosesc un burete mai mult de o saptamana. Il arunc la gunoi si folosesc altul nou mereu.

 

Otetul si bicarbonatul cat si lamaia sunt curatatori naturali super. :good:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buretele se foloseste pt putine zile, costa nimic, n-are sens sa fierbi buretele..

puiul maica-mea il parleste de cand ma stiu si de la ea am invatat si eu.

 

Pt legume si carne trebuie taietor separat.

Uleiul pt gatit nici nu se mai pune problema ca nu trebuie refolosit. Nu se arunca in chiuveta, ca se infunda scurgerea.

Oalele nu se tin descoperite in frigider.

 

ZIceti-mi si mie cu ce se curata semnele de la flacara de la un aragaz prost de pe ibrice de inox.. urmele alea maronii, patina aia nasoala. Am incercat cu CIF, nu se ia.

 

In rest, normele de igiena nu erau asa cunoscute pe vremea noastra si uite ca n-am murit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In rest, normele de igiena nu erau asa cunoscute pe vremea noastra si uite ca n-am murit.

 

si nici nu eram asa de sensibili.

ZIceti-mi si mie cu ce se curata semnele de la flacara de la un aragaz prost de pe ibrice de inox.. urmele alea maronii, patina aia nasoala. Am incercat cu CIF, nu se ia.

nr 2?

 

http://casa.acasa.ro/amenajarea-casei-44/cum-se-curata-obiectele-din-inox-8587.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×