Sari la conținut
Forum Roportal
kyroptus

Centura de siguranta!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar daca nu am pus acest subiect sub forma de chestionar, as fi curios sa aflu pererile voastre in legatura cu centurile de siguranta ale autoturismelor. (Fara sa fac reclama mai nou lucrez pentru o firma care produce subansamble pentru centurile de siguranta)

 

As fi foarte interesat in privinta centurilor autoblocante (cu ajustare) si mai ales cum considerati ca ar trebuie sa se prezinte o centura...

Deficiente / Calitati

 

Astept raspunsurile voastre, iar ca o scurta precizare nu sunt interesat in airbag sau denaturarea subiectului. Totodata daca cineva are cunosinte despre pagini de internet cu detalii pe aceasta tema (asta pentru imbogatirea cunostintelor mele) va sunt recunoscator.

 

Numai bine si nu uitati: Centura de siguranta este VITALA!

 

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi pun mereu centura de siguranta chiar si daca stau pe scaunul din spate (daca autoturismul are). Am avut o experienta in urma cu cativa ani cand stateam in spate si am avut un accident. M-am dus in toate directiile m-am lovit si cu capul si cu spatele (dar sa nu deviez de la subiect).

 

Singurul motiv pentru care nu ai fi purtat centurile de siguranta era faptul ca te incomodau. Dar sa-a evoluat mult si acuma aproape ca nici nu mai simti ca o ai.

 

Chiar daca masina este dotata cu airbag-uri daca nu porti centura exista riscul de a te rani.

 

In concluzie: purtati centurile pentru ca nu stiti cand va vor salva viata!

 

Despre centura de siguranta pe internet:

http://www.pp.ocastate.edu/ehs/caopycait/seatbelt.htm

http://www.nhtsa.dot.gov/people/injury/Saf...t_07-17-03.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi face placere sa port centura de siguranta, ma incomodeaza.Norocul sau ghinionul meu ...nu merg, prea mult, cu masina. :evil:

 

Port centura de siguranta ... pentru ca nu vreau sa "zbor" prin parbriz. :!:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu port centura de siguranta decat la drum lung!Cand circul prin oras evit sa o pun dat fiind faptul ca este destul de incomoda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oca... Bun! Ce va incomodeaza ata de tare, faptul ca trebuie sa o puneti, sau idea ca o puneti... sau probabil ca va reduce din libertatea de miscare???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un drum lung devine incomoda mai ales la masinile mai vechi (la cele noi nu prea o simti). Daca esti pe scaunele din fata se mai poarta (mai ales ca mai nou masinile au avertizare sonora in cazul in care nu o folosesti - pot spune ca am vazut si oameni care o trec prin spatele scaunului) dar in spate este destul de incomoda (va trebui sa stai exact pe unul din locuri chiar daca toata bancheta este libera, nu te poti intinde etc.).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cit de buna e centura de siguranta... ceea ce am auzit de-a lungul timpului este ca unii oameni au murit pentru ca nu o aveau, altii tocmai pentru ca o aveau... Eu o pun din instinct, e unul dintre obiceiurile proaste pe care prefer sa le pastrez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oca... Bun! Ce va incomodeaza ata de tare, faptul ca trebuie sa o puneti, sau idea ca o puneti... sau probabil ca va reduce din libertatea de miscare???

Ultima varianta!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×