Sari la conținut
Forum Roportal
GeoFiloRo

Filosofia Anului Nou si a omului vechi...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Întrebare filosofica :
Cine trebuie sa se înnoiasca; anul sau omul ?

 

Anul Nou si omul vechi, ghici cine trebuie luat de urechi ?

mda.gif

La Anul si la Multi Ani !

rss_1373524515_punition-corporelle-tirer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urare pe Forum colindatoare...

Anul Nou s-a nascut la miezul noptii odata cu lansarea focului de artificii*. S-au îmbracat oamenii vechi în haine noi, sa spuna bun venit Anului Nou. Dar Anul Nou i-a luat la întrebari rasfoindu-le naravurile vechi.

- Pai bine mai oameni buni în cele preistorice, ce bucurie asteptati voi de la Anul Nou daca nu v-ati debarasat de naravurile vechi ?!

Omul vechi în haine noi, i-a mai mânati oile mai flacai !
Anul Nou cu bucurie ! Omul vechi este el oare o amintire ?

 

Ce trebuia sa faca democratul în ziua Craciunului si a Revelionului ? Sa manânce, sa bea si sa fumeze pâna uita de el însusi, ori sa citeasca, sa gândeasca si sa dezbata pâna când constiinta îi va ilumina întunecimea prejudecatilor !

- I-a mai cugetati mai flacai, sa vina inteligenta si pe la noi !

 

Anul Nou si omul vechi...ghici cine trebuie luat de urechi ?


La multi Oameni noi !...mai multi decât numarul anului 2014...

 

________________

 

*ARTIFICII _ Fig. Manopere pompoase pentru a însela, viclenie: artificiul argumentarii, sofistica rationamentelor false.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Urare pe Forum colindatoare...

Anul Nou s-a nascut la miezul noptii odata cu lansarea focului de artificii*. S-au îmbracat oamenii vechi în haine noi, sa spuna bun venit Anului Nou. Dar Anul Nou i-a luat la întrebari rasfoindu-le naravurile vechi.

- Pai bine mai oameni buni în cele preistorice, ce bucurie asteptati voi de la Anul Nou daca nu v-ati debarasat de naravurile vechi ?!

Omul vechi în haine noi, i-a mai mânati oile mai flacai !

Anul Nou cu bucurie ! Omul vechi este el oare o amintire ?

 

Ce trebuia sa faca democratul în ziua Craciunului si a Revelionului ? Sa manânce, sa bea si sa fumeze pâna uita de el însusi, ori sa citeasca, sa gândeasca si sa dezbata pâna când constiinta îi va ilumina întunecimea prejudecatilor !

- I-a mai cugetati mai flacai, sa vina inteligenta si pe la noi !

 

Anul Nou si omul vechi...ghici cine trebuie luat de urechi ?

La multi Oameni noi !...mai multi decât numarul anului 2014...

 

________________

 

*ARTIFICII _ Fig. Manopere pompoase pentru a însela, viclenie: artificiul argumentarii, sofistica rationamentelor false.

 

 

Este o gluma, sper, tot ceea ce scriem p-aci, pe acest topic.

 

"Filosofia Anului Nou si a omului vechi...".
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Este o gluma, sper, tot ceea ce scriem p-aci, pe acest topic.

 

"Filosofia Anului Nou si a omului vechi...".

 

 

Daca speri sa fie o gluma, asta înseamna ca amuzamentul acestei glume îti va pune la grea încercare sperantele.

 

Imagineaza-ti uimirea unui om vechi în haine noi, care din întîmplare a ajuns sa citeasca acest mesaj inedit de Anul Nou ! beee.gif

 

Oricum, numarul vizualizarilor (2521) acestui topic a depasit numarul 2014 al acestui an. Semne bune Anul are !

 

Tu ai fost singura, cea mai curajoasa, care ai încercat sa raspunzi, chiar daca nu ai avut mare lucru de spus. eusa_think.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Blues Super Moderator _Scris Ieri, 05:25 PM_a spus:

O singura diferenta este intre acest topic si cel deschis la filosofie:

democratul si crestinul-democrat. Nu vad necesitatea unui topic dublu.

Inchis.

http://www.roportal.ro/discutii/topic/108269-urarepe-forum-colindatoare2014/

 

Daca nu vezi necesitatea unui topic dublu, pe care l-am deschis si la rubrica religie,

sa ti-l spun eu...

Interferenta celor trei religii monoteiste...si a celorlalte secte (de la satanismul moderat la cel exagerat) cu demagogiile politice, promoveaza naravurile lor vechi pe toata perioada fiecarui an nou. Caci politicul sub masca ateismului nu s-a debarasat înca de superstitiile obscurantiste.

Asa cum a rezultat din cele câteva interventii, mai numeroase ca la rubrica filosofie, participantii nu stiu înca sa dezbata ca adevarati crestini-democrati, caci langajul lor este conditionat de expresii vechi ori de resentimente cu aluzii de inchizitor. Din lipsa de argumente cu privire la subiectul topicului, intervin cu tot felul de provocari la adresa autorului, acestea fiind vechile naravuri ale populismului neoconservator.

 

NarcoGen', in 09 Ian 2014 - 6:58 PM, a spus:

Sa inteleg ca ai fost singur de revelion sau gen.

 

 

Daca te intereseaza mai mult persoana mea decît continutul topicului, sa înteleg ca nu ai înteles sau ca te prefaci ca nu întelegi sensul mesajului ?! Genul notiunii de singuratate cuprinde mai multe specii: inumanul genului animal si umanul genului uman. Singuri sunt doar cei ce se plictisesc cu ei însisi si cauta compania superficiala/artificiala a altor singuratici ca ei însisi. Este foarte semnificativ faptul ca din numarul vizualizarilor (728_religie) al acestui topic ai fost singura care ai dorit sa te implici, chiar daca nu ai avut mare lucru de spus.

 

denied, in 11 Ian 2014 - 2:11 PM, a spus:

Daca nu mi-am tras toale noi. zici ca am ramas acelasi?

 

 

Ai dreptate, daca-i intrat în Anul Nou cu toata colectia de expresii vechi, asta înseamana ca toalele intelectului au ramas aceleasi. Nimic nou, în urma urarilor colectionate cu ocazia sarbatorilor ! Nu e vina ta, e vina sarmalelor pe care le-ai mâncat, a vinului care l-ai baut si a tigarilor care te-au afumat în timp ce le-ai fumat.

 

Nestosaru a spus:

Ce este 2014?

 

 

Am sa-ti spun ce este 2014, cu conditia sa-mi spui tu primul, dupa calendarul religiei tale, în ce an esti ?

Întreaba-ti sefii spirituali daca stiu de ce exista anumite decalaje între calendarele celor trei religii monoteiste si sarbatoarea anului nou la chinezi !

 

gargbird, in 11 Ian 2014 - 3:40 PM, a spus:

Pur si simplu oribil. E cel mai urat mesaj de Anul Nou pe care l-am citit in viata mea. Daca traiai pe vremea Inchizitiei, deja ardeai pe rug.

In plus, nici macar nu stii sa scrii bine romaneste. Omul vechi în haine noi, i-a mai mânati oile mai flacai ! In contextul scris de tine se scrie "ia", nu "i-a". Acest topic este atat de urat, incat mi-e rusine ca am intrat sa-l citesc. Incredibil.

 

 

Te înteleg, de obicei în practica profana, urâtul poarta masca artificiala a frumoaselor capricii ce fac placere unora în detrimentul altora. În filosofie, frumosul si urâtul sunt notiuni complementare, asa si eu cu tine; tu ai ocazia unica de a-mi corecta greselile de ortograf, iar eu la rândul meu îti voi corecta continutul opiniilor nascute dintr-un vechi sentiment al spiritelor inchizitoare.

 

denied, in 11 Ian 2014 - 05:15 PM, a spus:

Acelasi lucru pot spune si despre tine. Desi ti-ai tras toale noi, ai ramas la fel de acid. Te mai miri de ce toti te ocolesc. Crezi ca e vorba de curaj ? Cata infatuare !

 

 

Recunosc ca sunt ironic din motive dialectice, dar nu acid, asa cu pretinzi tu, caci nu stai de vorba cu continutul unei sticle cu vin acrit. Daca si tu ma ocolesti ca si cei în numele carora vorbesti, de ce dai târcole topicului ?! Sa nu uitam ! Nu e bine sa ocolim (sa ne prefacem ca nu exista) regulile de participare. Nici eu nici tu, nu suntem subiectele de discutie a topicului, ci subiectul este cu privire la Anul Nou si omul vechi. Daca subiectul nu te inspira cu nimic, încearca sa eviti notiunea de infatuare ! Nu de alta, dar daca moderatorul global îsi va face aparitia, nu ne va ocoli cu observatiile sale, nici pe tine nici pe mine. Eu unul nu voi mai raspunde provocarilor, ci doar la notiuni generale cu privire la subiectul topicului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Întrebare filosofica :

Cine trebuie sa se înnoiasca; anul sau omul ?

La prima vedere si chiar la a doua, cel ce pare necesar a se inoi este omul; la a treia vedere insa, nu ar fi tocmai nepotrivit daca si "anul" s-ar inoi (spre cele favorabile omului).

Ce e "anul"?

Un context al vietii mai mult sau mai putin favorabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La prima vedere si chiar la a doua, cel ce pare necesar a se inoi este omul; la a treia vedere insa, nu ar fi tocmai nepotrivit daca si "anul" s-ar inoi (spre cele favorabile omului).

Ce e "anul"?

Un context al vietii mai mult sau mai putin favorabil.

 

Paradoxul bogatiilor materiale este acela ca, ele sunt în acelas timp favorabile si dezonorabile.

Ce noutate poate aduce iluzia Anului Nou, atâta timp cât el este sponsorizat de anul trecut si anii mai vechi prin intermediul conservatorismului intelectelor invechite, cu haine de lux, chipurile înnoite?! read.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, prin interfata om ele pot fi si asa cum zici, dar pot fi si altfel, tot asa cum si saracia poate avea valente diferite in oameni diferiti.

Prin perspectiva din care pari a te raporta, niciuna; din alta perspectiva insa, haina noua a intelesurilor, pot aduce constientizari de lux, personal eliberatoare; si dintr-o perspectiva mai lesne de abordat, un an nou poate aduce o mostenire, de exemplu; iar dintr-o alta, un an nou, poate aduce descoperiri ale fizicii cuantice, bazata pe anii vechi; poate aduce copilului stiinta vorbitului si mersului biped, bazata pe experienta primului an de viata etc.

Editat de suntnusunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dedic acestei teme poezia Glossă scrisa de Mihai Eminescu. Cautati-o. Cititi-o.

 

Eu am dedicat acestui topic scrierile cugetarilor mele, iar tu, le dedici pe cele a lui Eminescu !

Si ale tale, unde sunt ?!

 

Vorba Glossei trecute si a celei presente...

 

Vremea trece, vremea vine,

Toate-s vechi si noua toate [...]

 

Repetati-le cu mine,

Nu gânditi, ca nu e bine !

Tot ce a fost de spus, s-a spus,

De Eminescu, nu de mine.

Recitarea-i erudita,

Critica filosofica îi ironica. beee.gif

 

Ia mai cugetati mai flacai,

Sa vina inteligenta si pe la noi ! mda.gif

Editat de GeoFiloRo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×