Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Obsesia discutiilor despre religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fusei si eu implicat in discutiile de genul, dar dupa vreun an mi-a trecut. Dar se pare ca sunt unii useri care de ani si ani tot discuta aceleasi chestii. Care e explicatia ? De unde obsesia asta despre religie ? De unde incapacitatea asta de a merge mai departe ? De unde autosuficienta asta din partea ambelor tabere ? Ateii deja stiu ca nu e nimic, credinciosii deja stiu ca exista Dumnezeu. Si pentru urmatorii 50 de ani din viata ramaneti fixati pe conceptiile astea. Voi nu cresteti ? Nu evoluati ?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fusei si eu implicat in discutiile de genul, dar dupa vreun an mi-a trecut. Dar se pare ca sunt unii useri care de ani si ani tot discuta aceleasi chestii. Care e explicatia ? De unde obsesia asta despre religie ? De unde incapacitatea asta de a merge mai departe ? De unde autosuficienta asta din partea ambelor tabere ? Ateii deja stiu ca nu e nimic, credinciosii deja stiu ca exista Dumnezeu. Si pentru urmatorii 50 de ani din viata ramaneti fixati pe conceptiile astea. Voi nu cresteti ? Nu evoluati ?

 

Cei care tin sa demonstreze altora ca viziunea lor este cea adevarata se numeste ca sunt atasati de aceea la nivel conceptual.Si viziunea ateista si cea desrpe existenta lui dumnezeu este creata de minte iar proponentii acestor viziuni se agata de acestea ani intregi fara a avea puterea de a le depasi.

Ca ai o viziune teista, ateista, materialista, orientala, budista, hinduista, new-age, tot viziune se numeste ca ai si ele nu sunt decat dimensiuni create de catre minte.

 

Spre exemplu oricat li se spune crestinilor ca ei il creeaza pe dumnezeu nu pot nici cum sa inteleaga acest lucru.Le este absolut imposibil sa patrunda acest lucru.De ce?

Pentru ca ei il vad ca fiind exterior lor.Si cand il vad ca fiind exterior ei sunt hipnotizati de prorpia minte in a crede ca el chiar exista .Daca ei il vad ca fiind exterior cine este cel care il vede ca fiind exterior ?

Nu tot mintea lor il creeaza ca "existand in mod exterior" ?

Ei nu isi dau seama ca mintea este regele care-si creaza propriul regat si de aceea sunt oribiti de propria lor creatie ca existand independent de mintea lor si de care apoi se agata ani de zile .

Toate celelalte viziuni intra in aceeasi categorie cu cea in care este viziunea teista, cea a plasmuirilor mentale.

Indiferent ce viziune avem , nu vom putea evolua pana ca nu vom intelege modul perpetuu in care suntem furati si mintiti de propria minte.Pentru a recupera locul care ni-a fost furat e nevoie a privi in interior si a invata sa "SESIZAM" felul in care mintea creeaza lumea si pe dumnezeu creatii in care apoi credem ca fiind separate de noi insine.O iluzie perfecta.

Editat de Jnanadakini
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...pentru ca nu le este suficienta credinta.

Aici poti deosebi un credincios adevarat fata de unul care se gandeste ca e bine sa creada...indiferent in ce

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ateii deja stiu ca nu e nimic, credinciosii deja stiu ca exista Dumnezeu. Si pentru urmatorii 50 de ani din viata ramaneti fixati pe conceptiile astea. Voi nu cresteti ? Nu evoluati ?

Adicaa sa trecem de cealalta parte a baricadei ? :stars:

Apropo, crestinii nu cred in evolutie......

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate, din punct de vedere crestin, lumea este in regres, deci si firea umana. Traim o involutie, nu o evolutie. Ne apropiem de sfarsitul tuturor lucrurilor.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fusei si eu implicat in discutiile de genul, dar dupa vreun an mi-a trecut. Dar se pare ca sunt unii useri care de ani si ani tot discuta aceleasi chestii. Care e explicatia ? De unde obsesia asta despre religie ? De unde incapacitatea asta de a merge mai departe ? De unde autosuficienta asta din partea ambelor tabere ? Ateii deja stiu ca nu e nimic, credinciosii deja stiu ca exista Dumnezeu. Si pentru urmatorii 50 de ani din viata ramaneti fixati pe conceptiile astea. Voi nu cresteti ? Nu evoluati ?

Partea hazoasă e că tu, deşi postezi cu brio pe o arie pe care se poartă discuţii "de genul", ca să te citez, te situezi deja pe un nivel puţoistic de superioritate, întrebându-i pe ceilalţi: "Voi nu cresteti ? Nu evoluati ?", de parcă ai fi singurul din acest areal care ar creşte şi ar evolua...

Oamenii postează pe aici din diverse motive. Unii vin săşi exprime convingerile religioase sau spirituale, unii sunt într-adevăr habotnici, vrând să ne convingă că Pământul e plat şi că istoria acestuia a început cu vreo 6000 de ani în urmă, alţii vin să sancţioneze aceste mentalităţi, unii vin să discute şi să explice anumite laturi legate de dogmatism, de istorie şi de procesul cunoaşterii, alţii postează numai să se distreze, alţii ca să socializeze etc. Aşa că stai liniştit, fiecare evoluează în felul lui indiferent de ce spune pe aici biggrin.png

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

religia este cea mai puternica arma de manipulare in masa, e logic ca a dat si o sa dea nastere la discutii mereu

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate, din punct de vedere crestin, lumea este in regres, deci si firea umana. Traim o involutie, nu o evolutie. Ne apropiem de sfarsitul tuturor lucrurilor.

Iisus al crestinilor vorbeste de schimbare si de intelepciune. Singura teorie a evolutiei pe care o reneaga crestinii este cea darwinista. Aka aia cu omul se trage din maimuta.

 

In rest, chiar nu inteleg cum omul crestin traieste in permanenta involutie.

Exista totusi in istorie oameni extrem de destepti, scriitori, cercetatori crestini si nu doar...care numai evoluand intelectual si spiritual au atins apogeul.

Cine spune ca sfarsitul e involutie? E posibil totusi, chiar daca nu e demonstrat, ca moartea sa aduca sfarsit doar unui capitol al existentei sufletului.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Apropo, crestinii nu cred in evolutie......

Asta e tare!

Cum dreac nu cred in evolutie cand ei (cei ce practica) urmaresc induhovnicirea, ...???

 

"Ierarhia antropologica a omului religios am grupat-o in 4 trepte sau nivele.

Acestea sunt generice intre ele putand apare si alte segmentari.

1 - Omul religios

2 - Omul credincios

3 - Omul induhovnicit

4 - Omul sfant"

De aici: http://www.slideshare.net/Radu3/omul-religios-omul-credincios-omul-nduhovnicit-i-omul-sfnt

Are dreptate, din punct de vedere crestin, lumea este in regres, deci si firea umana. Traim o involutie, nu o evolutie. Ne apropiem de sfarsitul tuturor lucrurilor.

Lumea e in regres din punct de vedere crestin, in sensul amplificarii nerespectarii moralei crestine.

Faptul ca din punct de vedere crestin ne apropiem de sfarsitul lumii acesteia, asa cum o stim noi, nu are nici o legatura cu involutia.

Editat de suntnusunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×